JAV federalinis tyrimų biuras (FTB) pradėjo tirti buvusio Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FST) darbuotojo Aleksandro Litvinenkos mirties aplinkybes, kai pasirodė pranešimų, jog jis planavo užsidirbti dešimtis tūkstančių svarų sterlingų, šantažuodamas Rusijos specialiųjų tarnybų vadovus ir verslininkus. Apie tai sekmadienį rašo britų laikraštis "The Observer".
1998 metų lapkričio 17 dieną, kai jis su grupe tarnybos draugų (papulkininkiu Aleksandru Gusyku, papulkininkiu Michailu Trepaškinu ir majoru Andrejumi Ponkinu) spaudos konferencijoje apkaltino Rusijos specialiąsias tarnybas rengus pasikėsinimą į Borisą Berezovskį.
© Reuters/Scanpix
Leidinys remiasi Britanijoje gyvenančios rusės Julijos Svetličnajos, kuri šiemet buvo susitikusi su A.Litvinenka ir yra gavusi iš jo daugiau kaip šimtą elektroninių laiškų, liudijimais.

Pasak moters, A.Litvinenka turėjo slaptų FST dokumentų ir siūlė J.Svetličnajai sudaryti su juo sandorį, kad "užsidirbtų pinigų".

A.Litvinenka jai taip pat perdavė kelias savo nuotraukas. Vienoje jų jis nusifotografavęs Britanijos vėliavos fone, su škotiška pilote ir su čečėnišku kardu, kitoje - su spalį nužudyta žurnaliste Ana Politkovskaja.

Laikraščio žurnalistai susisiekė su Skotland Jardo darbuotojais, kurie, tirdami A.Litvinenkos mirties aplinkybes, Vašingtone apklausė buvusį KGB darbuotoją Jurijų Švecą, tvirtinusį, jog turi nepaprastai svarbios informacijos.

"Manau, galiu paaiškinti, kas nutiko (apie Litvinenkos mirtį)", - pareiškė J.Švecas praėjusią savaitę prieš tai, kai buvo apklaustas kaip liudytojas dalyvaujant JAV FTB atstovams.

Tačiau Virdžinijoje gyvenantis J.Švecas atsisakė pranešti žurnalistams daugiau detalių. Laikraštis pažymi, kad jis, kaip ir A.Litvinenka, dirbo verslininkui Borisui Berezovskiui, kurį išduoti reikalauja Maskva.

Tuo pat metu J.Šveco verslo partneris anonimiškai pranešė "The Observer", kad A.Litvinenka kelios savaitės iki mirties yra sakęs, jog turi medžiagos apie Kremliaus valdininkus ir jų santykius su "Jukos" kompanija, kurios buvęs vadovas Michailas Chodorkovskis už finansinius nusikaltimus nuteistas kalėti 8 metus.

J.Svetličnaja, kuri dabar užsiima moksline veikla Vestminsterio universitete, savo ruožtu sako, kad A.Litvinenka turėjo slaptos FST medžiagos apie "Kremliaus nemalonę užsitraukusius" žmones ir kompanijas.

"Jis (Litvinenka) man sakė, jog ketina šantažuoti ar parduoti "pavojingą" informaciją apie įvairius įtakingus žmones, tarp jų oligarchus, korumpuotus valdininkus. Jis minėjo dešimties tūkstančių svarų sterlingų sumą, kurią jie kaskart turės jam sumokėti, jei nenori FST dokumentų paviešinimo. A.Litvinenkai reikėjo pinigų, ir jis buvo tikras, jog galės gauti bet kurį dokumentą, kurio panorės", - pasakojo J.Svetličnaja laikraščiui.

Pasak "The Observer", dėl šių dokumentų A.Litvinenka galėjo tapti ir stambiojo verslo, ir Kremliaus priešu. "Antra vertus, jo tvirtinimų beveik neįmanoma patikrinti, ir kai kurie ekspertai juos vadina fantazijomis", - pažymi laikraštis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (356)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Užkalnis: jei susapnavote, kad galite kurti restoraną, nieko nedarykite (23)

Būna tokių sapnų, kurie kankina savo beviltiškumu: pavyzdžiui, eini ilgu ilgu koridoriumi, ir...

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (81)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

Suskaičiuota, kiek gyventojai sukaupė pensijai privačiuose fonduose (87)

Paskelbti apibendrinti duomenys, kiek Lietuvos gyventojai sukaupė pinigų privačiuose pensijų...

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (349)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (462)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Kaip protingai įrengti mažą virtuvę: 7 paprasti sprendimai (1)

Nepriklausomai nuo turimo nedidelio ploto būsto tipo šios namų dekoravimo idėjos neabejotinai...

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyro mažasis finalas: „Žalgiris“ - CSKA

Eurolygos jaunimo atrankos turnyro mažasis finalas: „Žalgiris“ - CSKA. Tiesiogiai iš Kauno.

Gyvai / Tiesioginė Moksleivių krepšinio lygos „Žvaigždžių dienos“ transliacija

Tiesioginė Moksleivių krepšinio lygos „Žvaigždžių dienos“ transliacija. Tiesiogiai iš...

Specialiai Vasario 16-ajai skirto filmo kol kas nespėta sukurti (92)

Nė vieno iš specialios šimtmečio programos finansuojamo filmo nebus spėta baigti ir parodyti iki...