Valdantysis Afganistano Talibano judėjimas šeštadienį pranešė šalyje sunaikinęs didžiąją dalį statulų ir pradėjęs naikinti unikalias Budos statulas Bamijano mieste.
Nepaisant tarptautinio pasipiktinimo, Talibano informacijos ir kultūros ministras Qudratullah Jamalas (Kudratula Džamalas) pranešė, kad istorinėse Herato, Gaznio, Kabulo ir Džalalabado vietovėse buvo sunaikintos kelios dešimtys medinių ir molinių "stabų". Naikinimo akcija buvo pradėta ketvirtadienį.

"Jos lengvai skilo, tad daug laiko neprireikė", - sakė ministras. Talibano judėjimo aukščiausiasis vadovas mula Mohammadas Omaras (Mohamadas Omaras) įsakė sunaikinti statulas, nes jos nesuderinamos su islamu.

"Dvi trečiosios visų Afganistane esančių statulų buvo sunaikintos, likusios bus sunaikintos per kitas dvi dienas", pareiškė žurnalistams ministras.

Tuo pat metu į Pakistaną atvyko Paryžiuje įsikūrusios Jungtinių Tautų kultūros agentūros UNESCO pasiuntinys, keliaujantis į Afganistaną tiesiogiai susitikti su Talibano vadovai ir maldauti nutraukti neįkainojamų istorinių vertybių naikinimą.

Pierre'as Lafrance'as (Pjeras Lefransas), buvęs Prancūzijos ambasadorius Pakistane, Islamabade susitiko su Talibano ambasadoriumi mula Abdulu Salamu Zaeefu (Abdulu Salamu Zaifu) ir paprašė surengti susitikimą su M.Omaru, pranešė, Pakistane įsikūrusi afganistaniečių naujienų tarnyba.

P.Lafrance'as perdavė UNESCO generalinio direktoriaus Koichiro Matsuuros (Koičiro Matsuros) kreipimąsi, kuriame reikalaujama nutraukti vertybių naikinimą, "Afghan Islamic Press" (AIP) perdavė A.S.Zaeefo žodžius.

Pasak ambasadoriaus, dėl UNESCO pasiuntinio susitikimo su M.Omaru, gyvenančiu pietiniame Kandaharo mieste, dar nesusitarta, tačiau pokalbis su Talibano užsienio reikalų ministru Abdulu Wakilu Muttawakilu (Abdulu Vakilu Mutavakilu) jau suderintas.

Q.Jamalas žurnalistams sakė, kad šiuo metu Talibanas bando susidoroti su dviem gigantiškomis Budos statulomis centriniame Bamijano mieste. Šios statulos buvo iškaltos šalyje vyraujant budizmui, kurį vėliau išstūmė IX amžiuje pasirodęs islamas.

"Vakar buvo sunaikintos Bamijano Budų statulų galvos ir kojos, - sakė jis. - Mes ketiname visiškai sunaikinti statulas. Darbas Bamijane tęsiamas, bet kol kas nežinau, kiek pasistūmėta į priekį".

"Mūsų kariai stengiasi sunaikinti likusias dalis. Tai bus greitai padaryta. Mes naudojama viską, ką turime, kad jas sunaikintume", - pridūrė ministras.

Talibano šaltiniai penktadienį pranešė, kad Bamijano Budoms sunaikinti naudojamos patrankos ir mortyros, o, pasak AIP, darbui užbaigti rengiami sprogmenys.

"Sunaikinti Budoms jie naudoja visus ginklus, kokius tik turi", penktadienį Kabule sakė Talibano pareigūnas, prašęs neskelbti jo pavardės.

Dvi Bamijano Budos statulos, kurių viena yra 38 m, o kita - 53 m aukščio, yra pirmieji žinomi milžiniški Budos atvaizdai, vėliau plačiai paplitę Azijoje. Jos iškaltos kalno šlaite Bamijane, maždaug už 130 km į šiaurės vakarus nuo sostinės Kabulo. Aukštesnė statula laikoma didžiausiu pasaulyje stovinčio Budos atvaizdu.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (65)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (427)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (1)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (269)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (283)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Emigrantė atskleidė, su kokiais bandymais pakenkti susidūrė jos šeima (3)

Kas jau kas, bet Škotij oje gyvenantys Inga ir Valerijus Tamoševičiai puikiai žino, ką reiškia...

Atviras Jakilaičio interviu: mane gali pulti visi, man net ūpas pakilęs (304)

Kai kuriems žmonėms per visą gyvenimą nenutinka tiek, kiek Edmundui Jakilaičiui nutiko per...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (384)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...

Didvyriška istorija už zoologijos sodo sienų: kaip šeima nuo mirties išgelbėjo beveik 300 žydų (29)

Įsivaizduokite, kad jūsų gyvybei gresia pavojus vien už tai, kad pasiūlėte stiklinę vandens...

Pasikeitimai deklaruojant pajamas už 2017 m. (2)

2017 m. rugpjūčio 24 d. įsakymu Nr. VA-68 patvirtintos Metinės pajamų deklaracijos GPM308...