aA
Japonijos premjeras Shinzo Abe penktadienį pareiškė, kad Pietų Korėjos sprendimas nutraukti dalijimosi žvalgybine informacija paktą pakerta pasitikėjimą.
Shinzo Abe
Shinzo Abe
© AFP / Scanpix

Jis taip pat pažadėjo, kad bus glaudžiai bendradarbiaujama su Jungtinėmis Valstijomis siekiant užtikrinti taiką regione.

Sh. Abe apkaltino Seulą, kad šis netesi ankstesnių pažadų. Karinis susitarimas įsigaliojo 2016 metais.

„Toliau glaudžiai koordinuosime savo veiksmus su Jungtinėmis Valstijomis, siekdami užtikrinti regiono taiką ir gerovę, taip pat Japonijos saugumą“, – sakė vyriausybės vadovas prieš išvykdamas į Prancūziją dalyvauti Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikime.

Pietų Korėja išvakarėse paskelbė nutraukianti su Japonija sudarytą paktą dėl dalijimosi žvalgybos informacija, tarp abiejų šalių įsiplieskus aštriam prekybos ginčui.

Pietų Korėjos prezidentūra pareiškė nusprendusi nutraukti žvalgybos susitarimą, nes dėl Japonijos neseniai priimto sprendimo pažeminti Pietų Korėjos prekybinį statusą esą „smarkiai“ pakito abiejų šalių bendradarbiavimo formatas saugumo srityje.

Seulas apkaltino Japoniją, kad ji naudojasi prekyba kaip baudžiamąja priemone atskirame šalių ginče, susijusiame su 1910–1945 metų brutaliu Japonijos kolonijiniu valdymu Korėjos pusiasalyje. Tokijas tai kategoriškai neigia.

Japonija seniai laikosi pozicijos, kad visi klausimai, susiję su kompensacijomis už karo laikų žalą, buvo išspręsti, kai šalys pagal 1965 metų sutartį normalizavo santykius.

Tačiau Pietų Korėjos Aukščiausiasis Teismas praėjusiais metais nusprendė, kad sutartis neapima asmenų teisių siekti reparacijų, ir nurodė išmokėti kompensacijas už priverstinį darbą Japonijos kolonijinio valdymo laikotarpiu.

Pietų Korėjos sprendimas nutraukti dalijimosi žvalgybine informacija paktą daugeliui buvo netikėtas ir atspindi ryškų dvišalių santykių pablogėjimą.

Jungtinės Valstijos tiek Pietų Korėją, tiek Japoniją laiko svarbia sąjungininke Azijoje. Pentagonas išreiškė „didžiulį susirūpinimą ir nusivylimą“ dėl pakto žlugimo.

Nors netrūksta ženklų, liudijančių apie draugiškus santykius tarp abiejų tautų, įskaitant Pietų Korėjos popmuzikos (K-pop) populiarumą Japonijoje ir japonų animacijos populiarumą Pietų Korėjoje, šalių santykių istorija persmelkta priešiškumo.

„Sunki istorijos našta veikia dabartinius santykius“, – sakė Stanfordo universiteto tarptautinės politikos lektorius Danielis Sneideris ir pridūrė, kad poveikis gali persiduoti kartoms, nesusidūrusioms su kolonijine ir karo meto praeitimi.

Anot D. Sneiderio, panašiai JAV žmonių pilietinę sąmonę tebeveikia Amerikos pilietinio karo palikimas.

„Korėja, žinoma, tuo požiūriu buvo istorinė aplinkinių valstybių auka. Tai įkalta korėjiečių istorinėje atmintyje. Tai rašoma mokyklų programose, tuo persmelkta jų populiarioji kultūra“, – pridūrė D. Sneideris.

„Jie turi šį viktimizacijos naratyvą, ir Japonijai neabejotinai tenka pirmoji sąrašo vieta“, – kalbėjo jis.

Tarpkultūrinės komunikacijos ekspertas ir universiteto profesorius iš Tokijo Koichi Ishizaka pasisakė už glaudesnį dialogą ir pažymėjo, kad Sh. Abe veikiausiai tikisi, kad griežta retorika Pietų Korėjos atžvilgiu padės jam pelnyti daugiau rinkėjų simpatijų.

„Atmosfera kaista. Kol kas nematyti, kas padėtų sustabdyti aštrėjantį konfliktą“, – sakė jis.

„Nuoširdus tautų bendravimas žada šviesesnį rytojų, tačiau tam kenkia politika“, – pridūrė K. Ishizaka.

Liberalių pažiūrų Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas pareiškė, kad jo šalis „daugiau niekada nebenusileis“ Japonijai. Tačiau vėliau jis sušvelnino toną ir sakė norįs kalbėtis su Tokiju.

Pietų Korėjos gyventojai dalyvavo didžiulėse demonstracijose ir pradėjo boikotuoti japoniškus produktus.

Ekonominės žalos gali neišvengti abi šalys, tačiau Pietų Korėjai ji, tikėtina, bus didesnė. Didžiosios Pietų Korėjos gamintojos, tarp jų „Samsung“, yra smarkiai priklausomos nuo medžiagų ir komponentų importo iš Japonijos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dulkys prognozuoja, kad karantinas bus pratęstas dar mėnesiui pokyčiai - nebent vasarį (209)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys „Verslo žinioms“ teigė, kad prognozuoja karantino...

Persirgę COVID-19 gali tikėtis valstybės finansuojamų sanatorijų: bus lengvinami teisės aktai (93)

Koronavirusu persirgusiems gyventojams gali būti suteikiama reabilitacija sanatorijose, kuri yra...

Po paviešintų vaizdų iš Putino dvaro – audringa reakcija: kraupi beskonybė (644)

Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas , kuris savaitgalį sugrįžęs į Rusiją buvo areštuotas,...

Meteorologai žada šaltoką vasarį: ar ankstyvą pavasarį išpranašaus ateinanti barsuko diena? (25)

Visi esam girdėję liaudiškų orų spėjimų. Dalis jų nukreipti į netolimą ateitį, tokie kaip...

Vidas Rachlevičius. COVID-19 – ilgam, o svarbiausia – pasitikėjimas (29)

Trumpa įžanga. Šiais laikais didelė dalis žmonių a priori viską žino. Kiti, perskaitę...

Svarstoma apie kai kurių verslų ribojimų laisvinimą: pirmenybė – smulkiesiems (173)

Lietuvoje mažėjant susirgimų nuo COVID-19 skaičiui, kalbama apie kai kurių verslo sektorių...

Vaidas Čeponis | D+

Čepas veža Indrę Balnionytę: krepšinio teisėjai tenka bausti ir žaidėjus, ir brakonierius bei išgirsti raginimų grįžti į virtuvę

Vilnietė Indrė Balnionytė yra geriausia Lietuvoje krepšinio teisėja tarp moterų. Ji teisėjauja...

Rūta Lapė | D+

Kasdienybės herojai. Dana Ribas – nuo gyvenimo skurde iki nesuvokiamos prabangos ir kaip serialo žvaigždės dviese pragyvena už 800 eurų

Izraelyje gyvenanti lietuvė Dana Ribas – nuo vienišos mamos svečioje šalyje iki deimantų...

Senjorės Irenos patirtis: lietuviškos pensijos pakanka karantiną leisti Kipre (86)

Netrukus 71–ąjį gimtadienį švęsianti Irena Armanavičienė jį sutiks Kipre, kur gyvena jau nuo...