„Esame labai susirūpinę dėl žmogaus teisių padėties Kinijos Liaudies Respublikoje, ypač dėl tebesitęsiančių uigūrų ir kitų daugiausia musulmonų mažumų Sindziange žmogaus teisių pažeidimų“, – sakoma pareiškime, kurį Kanada perskaitė per JT Generalinės Asamblėjos Trečiojo komiteto, sprendžiančio žmogaus teisių klausimus, debatus.

Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras (OHCHR) rugpjūtį paskelbė ilgai lauktą ataskaitą apie Sindziangą, kurioje minimi galimi nusikaltimai žmoniškumui prieš uigūrus ir kitas musulmonų mažumas tolimųjų vakarų regione, įskaitant sulaikymą perauklėjimo stovyklose.

Pekinas šiuos kaltinimus atmeta, tvirtindamas, kad taip kovoja su terorizmu ir užtikrina regiono vystymąsi.

„Tokie šiurkštūs ir sistemingi žmogaus teisių pažeidimai negali būti pateisinami kovos su terorizmu pagrindu. Atsižvelgdami į OHCHR vertinimo rimtumą, esame susirūpinę, kad Kinija iki šiol atsisakė aptarti jo išvadas“, – priduriama pareiškime.

Tarp 50 pasirašiusiųjų yra Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė, Japonija, Prancūzija, Australija, Izraelis, Turkija, Gvatemala ir Somalis.

Šios šalys paragino Pekiną „įgyvendinti OHCHR vertinimo rekomendacijas“. Tarp jų yra raginimas „imtis skubių veiksmų, kad būtų paleisti visi Sindziange asmenys, iš kurių savavališkai atimta laisvė, skubiai išsiaiškinti dingusių šeimų narių likimą ir buvimo vietą bei sudaryti sąlygas joms saugiai susisiekti ir susijungti“.

Spalio pradžioje Ženevoje įsikūrusioje JT Žmogaus teisių taryboje Kinijai pavyko išvengti diskusijos dėl OHCHR ataskaitos, kai dauguma iš 47 organo narių neleido pradėti diskusijų.

Tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Human Rights Watch“ pirmadienį paragino JT Žmogaus teisių tarybą „dar kartą pabandyti“ surengti debatus „kuo greičiau“.

„Akivaizdu, jog didėja diplomatinis postūmis reikalauti, kad Pekinas atsakytų už žmogaus teisių pažeidimus“, – sakė nevyriausybinės organizacijos direktorius prie JT Louis Charbonneau.

„Human Rights Watch“ ragina Tarybos narius kuo greičiau pabandyti dar kartą aptarti ir apsvarstyti galimybes sukurti JT remiamą mechanizmą, kuris toliau tirtų Kinijos vyriausybės atsakomybę už žmogaus teisių pažeidimus“, – pridūrė jis.

Šaltinis
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją