aA
Kaip sakoma, gyvenimas eina toliau. Kol vieną dieną liaujasi ėjęs. Senovės bendruomenės, neturėjusios galimybių prognozuoti gamtos nelaimių, su destrukcija dažnai susidurdavo staiga ir visiškai netikėtai. Štai keturios daugiausia žalos žmonijos istorijoje pridariusios gamtinės nelaimės ir jų sunaikintos visuomenės, rašo discovermagazine.com.
Heraklionas, Kreta
Heraklionas, Kreta
© AFP / Scanpix

Storegga nuošliaužos

Maždaug prieš 8000 metų Britų salos buvo pusiasalis, kurį su žemynine Europa jungė kreidingo dirvožemio kalvų, pelkių, ežerų ir miškų juosta. Šiandien šį po vandeniu esantį pasaulį mes vadiname Dogerlandu.

Dabar žvejai dažnai „išžvejoja“ kaulų ar įvairių įrankių, kuriuos naudojo Mezolito laikotarpiu čia gyvenę medžiotojai-rinkėjai. Tačiau septinto tūkstančio prieš Kristų pabaigoje kylant temperatūrai ir vandens lygiui, Dogerlando gyventojai su siaubu stebėjo, kaip jų kaimai vienas po kito dingsta po vandeniu. Tačiau vienas įvykis lėtą grimzdimą į jūrą pavertė apokaliptiniu siaubu.

Norvegijos kontinentinio šelfo kraštas yra povandeninė uola, besidriekianti maždaug 965 kilometrus palei Atlanto vandenyną. Ir vieną rudens dieną maždaug 6225–6170 prieš Kristų ši uola susmuko. Maždaug 3200 kubinių kilometrų, arba daugiau nei 50 Everesto kalnų, uolienų atitrūko ir paniro į vandenyną.

Paviršiuje susiformavo neįsivaizduojamo stiprumo cunamis. Skaičiuojama, kad pirminių bangų aukštis galėjo siekti 80 metrų. Mokslininkai sako, kad Dogerlando žemumose gyvenusiems žmonėms tokios bangos turėjo būti katastrofiškos: didžiulė vandens siena tiesiog palaidojo gyvenvietes.

Teros ugnikalnio išsiveržimas

Antrojo tūkstantmečio prieš Kristų viduryje Viduržemio jūros regione dominavo viena jėga. Iš sostinės Kretos saloje minojiečių įtaka pasiekė Kiprą, Graikijos salas, šiuolaikinės Turkijos teritoriją bei Palestinos krantus. Ši civilizacija paliko daug įspūdingų paveikslų ir to meto technologinių pasiekimų, pavyzdžiui, vidinį vandentiekį. Ši civilizacija augo ir klestėjo. Kol prieš maždaug 1600 metų prieš Kristų neišaušo viena vasaros diena.

Santorini sala, Graikija
Santorini sala, Graikija
© AFP / Scanpix

Šiuolaikinės Graikijos Santorinio salos teritorijoje egzistavo Teros ugnikalnis, išsiveržęs su tokia jėga, jog prilygo dviem milijonams Hirosimos atominių bombų. Toks ugnikalnio išsiveržimas akimirksniu saloje sunaikino visa, kas gyva. Šiandien galima užkopti ant maždaug 300 metrų aukšto uolų, kurios suformavo Santorinio kraterį, ir įsivaizduoti tuos milžiniškas cunamius, kurie raibuliavo jūroje, ir virš galvos pajuodusį dangų. Minojiečių gyvenvietės šalia esančioje Kretoje buvo nušluotos nuo žemės paviršiaus.

Ši gamtos katastrofa sužlugdė jūrų prekybą, kuri buvo gyvybiškai svarbi, todėl minojiečių imperija žlugo pernakt.

Santorini sala, Graikija
Santorini sala, Graikija
© AFP / Scanpix

Ugnikalnio išsiveržimas į atmosferą išmetė apie šimtą kubinių kilometrų uolienų, o tai yra keturis kartus daugiau už kiekį, kuris buvo išmestas per 1883 metais įvykusį Krakatau ugnikalnio išsiveržimą.

Toks kiekis užtemdė saulę ir įstūmė pasaulį į ilgą šalčio laikotarpį. Egipte kilo badas, nes derlius buvo sunaikintas. Šio išsiveržimo paminėjimų galima rasti ankstyvuose rašytiniuose kinų šaltiniuose.

Santorini sala, Graikija
Santorini sala, Graikija
© AFP / Scanpix

Tonis/Heraklionas

Tarp VI ir II amžiaus prieš Kristų senovės Egipto miestas Tonis (graikams žinomas Herakliono vardu) buvo vienas judriausių uostų senovės pasaulyje. Ant Viduržemio jūros kranto įsikūręs Tonis buvo uostas, per kurį alyvuogių aliejus, vynas ir varis buvo tiekiami turtingoms žemėms pietuose, o auksas, smilkalai ir papirusas keliavo į šiaurę likusiai Viduržemio jūros regiono daliai. Tai buvo Egipto Venecija – grupė salų ir smėlėtų seklumų, kurias jungė tiltai, pontonai ir didelis kanalas, jungiantis du uostus.

Šio miesto statiniai veikiausiai atrodė taip, lyg jiems buvo lemta stovėti amžinai. Tačiau netrukus pasireiškė retas fenomenas, vadinamas dirvožemio skystėjimu. Sunkūs Tonio pastatai buvo pastatyti ant minkštos pakrantės žemės, kurios didžiąją dalį sudarė molis. Toks judrus ir smėlingas dirvožemis, persmelktas vandens ir paveiktas žemės drebėjimų, galėjo greitai pakisti ir elgtis kaip skystis. Toks dirvožemis šiais laikais daug problemų kelia tokiose vietovėse kaip Taivanas.

Heraklionas, Kreta
Heraklionas, Kreta
© AFP / Scanpix

Pirmojo tūkstantmečio prieš Kristų pabaigoje Viduržemio jūros regioną sudrebino serija žemės drebėjimų, ir Tonis ėmė smegti į jūrą. Prekės nustojo plaukusios į miestą, o antrojo tūkstantmečio prieš Kristų pabaigoje didžioji šventykla dievui Amonui sugriuvo.

Turima duomenų, kad egiptiečiai mėgino gelbėti miestą: įlankoje rasti nuskendę laivai, rodos, buvo tyčia paskandinti, kad stabdytų žemės sėdimą. Visgi VIII mūsų eros amžiuje bangos visiškai pasiglemžė Tonį, kurio liko tik pavadinimas.

Heklos išsiveržimas

Antrojo tūkstantmečio prieš Kristų pabaigoje rytinė Viduržemio jūros dalis klestėjo. Kalbos ir kultūros čia maišėsi, nes kirtosi prekybiniai žemės ir jūros keliai nuo Egipto ir Graikijos iki Turkijos ir Palestinos krantų.

Tačiau 1100 metais prieš Kristų beveik visos bendruomenės šioje pasaulio dalyje virto pelenais ir griuvėsiais. Ir viso to priežastis buvo už 4000 km snieguotoje Islandijoje.

Heklos ugnikalnis
Heklos ugnikalnis
© AFP / Scanpix

Hekla yra vienas aktyviausių ugnikalnių pasaulyje. Manyta, kad tai buvo vartai į pragarą ir kalėjimas, kur buvo kankinamas išdavikas Judas. Ir didžiausias kataklizminis šio ugnikalnio išsiveržimas žmonijos istorijoje vyko apie 1100 metus prieš Kristų. Šis įvykis vadinamas Hekla 3. Šio išsiveržimo metu į atmosferą buvo išmesta beveik 8 kubiniai kilometrai vulkaninių uolienų, kas davė pradžią ilgam šaltam laikotarpiui.

Sparti klimato kaita paskatino žmones keltis iš Šiaurės Europos į pietus, o tai dar padidino spaudimą šiam regionui. Klimatiniai neramumai paskatino kelias grupes, vadintas jūrų žmonėmis, pradėti puldinėti pietus ir niokoti miestus. Dėl bado, maištų ir išorės antpuolių tarpusavio priklausomos bronzos amžiaus bendruomenės krito kaip domino, ir vėlyvuoju bronzos amžiaus žlugimo vadinamas laikotarpis privedė visą šį regioną prie chaoso.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(82 žmonės įvertino)
4.3537

Top naujienos

Liuksemburge gyvenanti lietuvė apie motinystę svetur: čia vaikai į darželį vedami ir su temperatūra (106)

DELFI tęsia pasakojimus apie mamas, kurios nebijo keliauti su vaikais. Savo patirtimi ir patarimais...

Urbšys: „Agrokoncernas“ išnaudoja Lietuvos valstybę, siekdamas sau palankaus sprendimo ES Teisingumo Teisme (148)

Muitinės departamentas nustatė, kad Ramūno Karbauskio „ Agrokoncernas “ įveža rusiškas...

Tūkstančius žmonių Lietuvoje sukrėtęs gaisras slepia protu nesuvokiamas klaidas (77)

Alytaus padangų gaisre kovojusių ugniagesių sauga, sveikata ir darbo sąlygomis nebuvo tinkamai...

Vartojate pieną ir jo produktus? Mokslų daktarė įvardijo, kuo rizikuojate (200)

Pieno produktai žmonių vartojami jau daugiau nei 8 šimtmečius. Dėl savo sudėties karvių pienas...

Kanadietei pavyko įrodyti, kad dopingas perduodamas ir lytiškai santykiaujant (33)

Daugkartinė kanojų sprinto pasaulio čempionė Laurence Vincent-Lapointe išteisinta dopingo byloje...

Kokių darbuotojų ir už kiek ieško geriausi Lietuvos darbdaviai (140)

Darbo skelbimuose darbdavių rašoma eilutė – „laiku mokamas atlyginimas“ – kandidatams kelia...

Tragiškas vakaras Panevėžio rajone: „Audi“ pervažiavo vyrą (24)

Sausio 28-osios vakarą, apie 19.18 val., policija gavo pranešimą, kad Panevėžio r., Breiviškių...

Pirmajame nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos pusfinalio filmavime – išryškėję favoritai ir kardinaliai keičiasi pasirodymai (46)

Antradienį LRT Didžiojoje studijoje virė tikros aistros. Šiandien čia buvo filmuojamas pirmojo...

Atrėžė bijantiems „trikojų“: 16-oje šalių įspėjamųjų ženklų nėra, nenusižengiantiems jų ir nereikia (336)

Netrukus po mobiliųjų greičio matavimo įrenginių darbo pradžios vairuotojai sujudo –...

Naujo meilužio įgūdžiai lovoje stipriai nuvylė: ar verta išsiskirti tik dėl sekso? (19)

Iki šiol visada mylėjausi su 10-ia metų vyresniais, o dabar susitikinėju su jaunesniu vyru,...