aA
Ukraina užsitraukė nemenką Briuselio ir Europos Sąjungos paukštienos gamintojų pyktį: piktybiškai naudodamasi susitarimo spraga, Ukraina iš vištienos krūtinėlių eksporto pelnėsi europiečių sąskaita, skelbė politico.com.
Vištienos krūtinėlė
© Shutterstock

Du su esama situacija gerai susipažinę asmenys teigė, kad Kijevas ir Briuselis, kilus nemenkam skandalui, buvo priversti pasiekti naujo laikino susitarimo, kuriame numatytas leidimas Ukrainai didinti vištienos krūtinėlių eksporto į Europos Sąjungos kvotą, nors Europos ūkininkai ir skundžiasi, kad Ukrainos paukštienos pramonė, naudodamasis teisės aktų spragomis, jiems piktybiškai kenkia.

Europos Komisijos atstovas POLITICO patvirtino, kad su Ukraina dėl vištienos buvo pasiektas naujas susitarimas, kuris dabar keliaus į Europos Vadovų Tarybą ir Europos Parlamentą.

Visas šis skandalas susijęs su dar 2016 metais su Ukraina pasirašytu prekybos susitarimu. Ši sutartis – galingas ir vertingas svertas Vakarams bandant padėti Kijevui ištrūkti iš politinės Rusijos orbitos. Vienas Ukrainos verslo magnatas šiame susitarime užuodė prieštaringai vertinamą galimybę, privertusią Briuselį ir Kijevą sugrįžti prie derybų stalo. Ir viskas dėl vištienos krūtinėlių.

POLITICO praeitais metais išsiaiškino, kad vištų augintojai iš Ukrainos sumaniai išnaudoja susitarime aptiktą spragą, leidžiančią jiems laisvai be jokių mokesčių į Europos Sąjungą eksportuoti pačią vertingiausią mėsą – vištienos krūtinėlę. Europos Sąjunga įprastai vištienos krūtinėlei taiko draudžiamuosius muitus, taip norėdama apsaugoti vietinius paukštienos gamintojus. Ūkininkai iš Europos kaltę dėl susiklosčiusios padėties verčia vienai konkrečiai bendrovei – Ukrainos paukštienos gigantei MHP, esančiai Ukrainos milijardieriaus Jurijaus Kosiuko rankose, kuris ir sugalvojo šią sumanią ir absoliučiai teisėtą schemą.

Bendrovė į Europos Sąjungą eksportuoja vištienos krūtinėles su viduje paliktu pagrindiniu kaulu, o tokia pasirinkta strategija padeda išvengti mokesčių – juk šis produktas skiriasi nuo tradicinės vištų krūtinėlės sąvokos. Europos Sąjungos viduje paukštienos pakuotojai be vargo minėtąjį kaulą išpjauna ir krūtinėlę pardavinėja nemokėdami jokių papildomų mokesčių.

Praeitais metais Europos Komisijos atstovai POLITICO sakė manantys, kad tokia praktika iš esmės prieštarauja sutarties dvasiai. Derybos dėl prekybos buvo atnaujintos, šis žingsnis sulaukė nemenko žiniasklaidos dėmesio.

Paukštienos gamintojai iš Europos Sąjungos gautu rezultatu kaip reikiant nepatenkinti – juk siūlomos dosnios nuolaidos eksportuotojams iš Ukrainos. Vienas Europos diplomatinis šaltinis ir vienas ukrainiečiams artimas pašnekovas POLITICO paaiškino, jog abi šalys sutarė dėl pirminio naujo susitarimo varianto, kuriame vištienos krūtinėlės su kaulu triukas juodu ant balto įvardijamas kaip neteisėtas.

Nepaisant to, abu pašnekovai patvirtino, jog pasiektas kompromisas mažiausiai dvigubai padidins vištienos krūtinėlės iš Ukrainos eksporto kvotą, kuri šiuo metu siekia 20 tūkst. tonų per metus. Tokie nauji skaičiai neabejotinai įsiutins vištų augintojus Europoje. Jie įsitikinę: jie už Europos Komisijos neapdairumą neatsako ir neturėtų būti už tai baudžiami.

Kijevui artimas pašnekovas kalbėjo, jog pirminė kvota greičiausiai išaugs iki 50 tūkst. tonų. Europos Sąjungos diplomatas savo ruožtu paminėjo dar didesnį skaičių: esą, prie pirminės 20 tūkst. tonų kvotos bus pridėta dar 50 tūkst. tonų, ir galutinė vištienos krūtinėlės iš Ukrainos eksporto metinė kvota sieks 70 tūkst. tonų. Pramonės atstovai Briuselyje taip pat patvirtino girdėję apie būtent 70 tūkst. tonų. Ukraina Briuselio minimų skaičių nekomentuoja, esą, kol vyksta derybų procesas, to daryti nevalia. Susitarimą dar turi pasirašyti Europos Sąjungos valstybių narių valdžios.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
4.3333

Top naujienos

Staigus Trumpo manevras: kodėl tvenkiasi naujo karo debesys ir kuo tai gali baigtis (136)

Visi nebūtini JAV ambasados Irake darbuotojai privalo palikti šalį. Toks įsakymas, augant...

Svečiuose pas Pablo Eskobaro brolį: buvau atsakingas už visus kartelio pinigus (5)

Visų laikų žiauriausias ir galingiausias narkotikų prekeivis Pablo Eskobaras buvo nušautas, jo...

Milijardinis atokvėpis: Amerikos superturtuoliai vis rečiau sulaukia Mokesčių inspekcijos skambučių (7)

Tikimybė, kad žmonėms, uždirbantiems per metus mažiausiai dešimt milijonų JAV dolerių, bus...

Situacija Vilniuje jau kelia nerimą ir ekspertams: šie sektoriai – tikra taršos bomba (6)

Remiantis Europos Komisijos duomenimis , nuosavi automobiliai išskiria 10 proc. viso ES...

Dar vienas akibrokštas dėl „Eurovizijos“: patikslinti skaičiavimai pakeitė galutinius rezultatus (4)

Nors „Eurovizijos“ aistros jau baigia nurimti, trečiadienį gerbėjus pasiekė dar viena žinia....

Rūtos pasitraukimo aplinkybės: tai brendo jau kurį laiką (271)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Paviešinus Archie gimimo liudijimą paaiškėjo, jog Meghan Markle oficialus titulas – visai ne Sasekso kunigaikštienė (10)

Kas yra Meghan Markle ? Tai klausimas, jau kelis metus kankinantis ne vieną akylą britų...

Emigracija mažėja: pernai fiksuoti skaičiai teikia vilčių (20)

Į Lietuvą pernai atvyko beveik tiek pat gyventojų, kiek iš jos išvyko, o prie reikšmingo...

Nausėda apie „valstiečių“ rinkimų retoriką: niekada nežinai, kas yra dugnas (191)

Prezidento posto siekiantis Gitanas Nausėda sako, kad iš susitikimų su Lietuvos žmonėmis...

Mitybos specialistė išdavė mėgstamiausios košės receptą: savijauta gerės, o kilogramai tirps (7)

Pusryčiai yra vienas svarbiausių dienos patiekalų, juk mums prieš akis dar visa diena. Tad kaip...