aA
Europos Parlamentas (EP) trečiadienį palankiai įvertino Ukrainos vykdomas reformas, o kartu pasmerkė Rusijos agresiją ir paragino imtis sankcijų, jei Ukrainos jūreiviai nebus paleisti, rašoma Europos Parlamento informacijos biuro atsiųstame pranešime spaudai.
Ukrainos karys Kerčės uoste
© Sputnik / Scanpix

Priimtoje rezoliucijoje europarlamentarai pripažįsta, kad įgyvendindama asociacijos susitarimą su ES Ukraina sėkmingai vykdo energetikos, sveikatos apsaugos, pensijų, švietimo, viešojo administravimo ir valstybės decentralizavimo reformas. Jie vertina ir šalies pastangas pertvarkyti gynybos ir saugumo struktūras, reformuoti bankų sistemą ir užtikrinti finansinį valstybės stabilumą.

Kita vertus, EP pastebi, kad šios reformos sukėlė drastišką kainų augimą, taip pat nulėmė mažesnes socialines išmokas bei prastesnes viešąsias paslaugas, todėl Ukrainos gyventojai nejaučia jų naudos, o didelė dalis jų bendrą šalies plėtrą laiko netinkama.

Ukraina turėtų teikti prioritetą kovai su korupcija, spręsti oligarchų rankose sutelktos politinės, ekonominės ir žiniasklaidos galios problemą ir toliau decentralizuoti valstybę, įsitikinę europarlamentarai. Jie apgailestauja, kad šalies teisinė sistema tebėra neefektyvi, korumpuota ir politiškai priklausoma, ir remia pastangas ją reformuoti. Jie ragina numatyti skaidresnę teisėjų ir prokurorų skyrimo tvarką, taip pat užtikrinti visišką generalinio prokuroro nepriklausomumą.

Pasak Parlamento narių, asociacijos susitarimas nėra galutinis ES ir Ukrainos santykių tikslas – jie remia laipsnišką Ukrainos įstatymų suderinimą su muitų sąjunga, energetikos sąjunga bei skaitmenine rinka. Ukraina turi europinę perspektyvą ir galės pateikti prašymą tapti ES nare, jei atitiks Kopenhagos kriterijus ir laikysis demokratijos principų, pažymi europarlamentarai.

Parlamentas „griežtai smerkia tyčinį lapkričio 25 d. Rusijos Federacijos įvykdytą aktą prieš Ukrainą Kerčės sąsiauryje“ ir ragina ES ir jos valstybes taikyti tikslines sankcijas Rusijai, „jei Ukrainos kariai nebus paleisti ir jei bus vykdomas bet koks tolesnis karinis eskalavimas“. Europarlamentarai taip pat ragina uždaryti ES uostų prieigą iš Azovo jūros atvykstantiems Rusijos laivams, jei Rusija neatkurs navigacijos per Kerčės sąsiaurį ir Azovo jūroje laisvės.

Savo ruožtu Parlamentas reikalauja, kad Rusija nedelsiant paleistų šių metų Sacharovo premijos laureatą Olegą Sencovą bei kitus neteisėtai kalinamus Ukrainos piliečius.

EP giria Ukrainą už sėkmingą bendradarbiavimą energetikos srityje, taip pat atsinaujinančios energetikos ir energetinio efektyvumo skatinimą, o kartu pažymi būtinybę tęsti pertvarką, ypač dujų ir elektros rinkoje. Savo ruožtu EP smerkia dujotiekio „Nord Stream 2“ statybą Baltijos jūroje ir ragina nutraukti šį politinį projektą, keliantį grėsmę Europos energetiniam saugumui. Pajamos iš dujų tranzito sudaro reikšmingą dalį Ukrainos biudžeto, o įgyvendinus šį projektą valstybė jų netektų.

EP pranešėjas Michael Gahler (Europos liaudies frakcija, Vokietija) pažymėjo: „Nors Ukrainos pažanga įgyvendinant ES ir Ukrainos asociacijos susitarimą yra akivaizdi, piliečiai dar nejaučia pagerėjimo kasdieniniame gyvenime, todėl būtina tęsti kovą su korupcija dar intensyviau. Europinės krypties išlaikymas yra geriausia priemonė prieš Rusijos bandymus destabilizuoti padėtį.“

Už šią rezoliuciją balsavo 433 EP nariai, prieš buvo 105, o susilaikė 30.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Giminaitį laidoję plungiškiai sukrėsti pareigūnų elgesio: vietoje užuojautos sulaukė piniginių baudų (147)

Policijos pareigūnų elgesys mums visiems turėtų būti sektinas pavyzdys. Gaila, bet kartais...

Ekspertai: atėjo palankiausias metas parduoti turtą (82)

Po rekordinių 2018-ųjų, kuomet komercinio nekilnojamojo turto investicinių sandorių apimtys...

Trylikametė amerikietė papasakojo siaubą keliančių detalių apie 88 nelaisvėje praleistas dienas

Pagrobimo auka tapusi Jayme Closs detektyvams pateikė siaubą keliančių detalių apie 88...

Pensijas pristatančios bendrovės vadovas tvirtai žada: iki kada visi pensininkai sulauks savo pinigų (114)

Šiuo metu senatvės pensijas jau gavo daugiau nei 70 proc. žmonių, kurioms jos priklauso, visoje...

Nuo gripo neapsaugos nei česnakas, nei vitaminai: specialistai pabrėžia tik kelias priemones, kurios dabar gali išgelbėti (33)

Penkiose Lietuvos – Alytaus, Vilniaus, Panevėžio, Kauno ir Klaipėdos – apskrityse sergamumas...

Churchillio anūkas: esame visiškai paralyžiuoti (29)

„Brexito“ terminui nesulaikomai artėjant, europiečiai vis labiau nerimauja. Didžiosios...

Inauguruojama nauja plaukikų Čempionų lyga: dalyvaus Rapšys, Meilutytė liko be kvietimo (1)

Tarptautinė plaukimo federacija ( FINA ) pristato naujovę – Čempionų lygą. Naujose varžybose...

„Revolut“ istorijoje įžvelgia grėsmes: keliamas nepasitikėjimas Lietuvos finansine sistema (34)

Žiniasklaidai pranešus, kad Lietuvoje specializuoto banko licenciją gavusio Jungtinės Karalystės...

Švietimo ministras įvardino tiksliai, kokios algos turi būti mokamos mokytojams (70)

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius sako, kad mokytojų atlyginimai turi...

Siūlo naują prievolę darbdaviams: darbo skelbime turėtų nurodyti algos dydį (118)

Siūloma papildyti Darbo kodeksą nauja nuostata apie privalomą pareigą darbo skelbimuose nurodyti...