aA
Europos Parlamentas (EP) patvirtino daug diskusijų sukėlusią autorių teisių reformą, kuri pakeis vartotojų bei turinio kūrėjų įpročius ir galimybes. Reformai pritaria artistai bei žiniasklaidos organizacijos, tačiau intensyviai priešinasi laisvo interneto vartotojai ir korporacijos, gaunančios didžiulį pelną iš reklamos internete. Plačiau apie ją – jaunimo dirbtuvių kuriamoje laidoje „EPulsas“.

Teisininko Vytauto Mizaro teigimu, autorių teisių reforma yra ir liks kontraversiška, kadangi susikerta dvi interesų grupės. Pirmoji grupė – standartiniai teisių turėtojų interesai, kurie norėtų išlaikyti jau kelis amžiaus įsigalėjusį draudimų bei leidimų metodą. Opozicinė interesų grupė – visuomenė, besivadovaujanti XXI amžiaus principais, kuri siekia išlaikyti dabartinę savitą interneto kultūrą.

„Būtų geriau, jei teisės aktai būtų rengiami labiau įvertinant dabartį, labiau įvertinant, atsižvelgiant į šiuolaikinę skaitmeninės erdvės kultūrą, vartotojų interesus, ypač tų, kurie jau generuoja savo turinį ir nori jį skleisti“, – teigė teisininkas.

Tinklaraštininkas Paul De Miko laikosi nuomonės, jog tokia reforma tik apsunkina tam tikro turinio, turinčio autorines teises, transformaciją. Teisės aktų pakeitimai gali privesti prie to, jog pačios internetinės platformos cenzūruos savo turinį, kadangi joms nebereikės kovoti už tai, kas yra keliama į platformą.

Tačiau direktyvų šalininkai laikosi nuomonės, jog reforma sustiprins kūrėjų ir leidėjų galimybes gauti teisingą atlygį už internete išplatintą jų turinį.

Daugumai interneto vartotojų vis dar nėra aišku, kaip ši reforma pakeis jų kasdienį naudojimąsi internetinėmis svetainėmis. Pasak interneto žiniasklaidos asociacijos pirmininkės Aistės Žilinskienės, direktyva nustato tik principus, jog turi būti susitarta dėl autorinių darbų atlygio už kuriamą turinį. Tačiau kaip veiks šis mechanizmas, kaip ir už ką bus atlyginama vis dar nėra aišku.

Direktyvoje yra nustatytas tik atlyginimo principas, tačiau gali būti, jog kiekvienoje valstybėje jis bus pritaikomas skirtingai. „Tai yra paliekama nacionalinei teisei. Dabar tai priklausys nuo Lietuvos vyriausybės ir kultūros ministerijos – kaip jos sugebės tai pritaikyti. Kiekviena šalis tai gali savaip interpretuoti“, – komentavo A. Žilinskienė.

Įgyvendinimo procese bus daug diskutuojama su ES valstybėmis narėmis ir vartotojais. Pasak teisininko, niekas nenori per daug suvaržyti naudojimosi skaitmenine erdve. Didžiausia problema ta, jog į internetinę erdvę patekus netinkamam turiniui, platforma turės užtikrinti, jog tai daugiau nepasikartotų. Tai gali sulėtinti interneto informacijos sklaidą, kadangi autorinės teisės bus nuolat tikrinamos.

Jeigu ES Taryba pritars Europos Parlamento priimtai reformai, valstybės turės įgyvendinti šią direktyvą per ateinančius dvejus metus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Melaginga naujiena apie Nausėdą ir branduolinius ginklus – tik pradžia: taikiniu galite tapti ir jūs (119)

JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo sveikina prezidento Gitano Nausėdos siūlymą Lietuvoje...

Lietuviai švęsti pradėjo per anksti: išleidžia daugiau nei uždirba (28)

„Taigi turime labai įdomią situaciją, kai žmonės išleidžia daugiau negu uždirba, o...

Nausėdos krikštas ES vadovų susitikime: ką suprato ir ko išmoko? (8)

„Tikrai labai įdomu, tikrai labai įvairūs žmonės, labai įvairūs stiliai, įvairūs...

Lukašenka perspėjo apie pavojus Baltarusijos suverenitetui (6)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka penktadienį pabrėžė, kad jo šalis nori likti...

Rudenį eismo įvykių sumažėja atėjus žieminių padangų sezonui – siūlo jas keisti anksčiau (16)

Nors žiemines padangas vairuotojai turėtų susimontuoti iki lapkričio 9-osios, tačiau dargana bei...

Nustebinusi „Žalgirio“ pergalė, po kurios pulti į euforiją būtų klaida laida „Krepšinio zona“

Aštuoniomis pergalėmis iš eilės visuose frontuose šį sezoną atidaręs Madrido „Real“...

Lietuvos darbdaviai – šykščiausi Europoje: patys darbuotojai kalti, kad nėra gerų algų (379)

Lietuvos darbdavių nenorą ženkliau pasidalinti uždirbamu pelnu specialistai paaiškina derybų...

Netyla kalbos apie Rasos Arlauskienės ir gerokai jaunesnio atlikėjo Petro Daunio santykius: įrodymas – ir paviešinti kadrai? (1)

Jau kuris laikas netyla kalbos, kad žinoma renginių organizatorė Rasa Arlauskienė vis dažniau...

5 priežastys, kodėl Briuselis patenkintas nauju susitarimu su Johnsonu (1)

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinė Karalystė (JK) pasiekė susitarimą, kuriam pritarė Europos...

Gaisro Alytuje pasekmės: reabilitacijos centro patalpose aptikta sveikatai ypač pavojingų medžiagų (44)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos ( NVSC ) teikia...