aA
Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jeanas Claude‘as Junckeris Didžiosios Britanijos išstojimą iš Europos Sąjungos (ES) sekmadienį pavadino tragedija.
Jeanas Claudas Junckeris
© Reuters / Scanpix

„Tai liūdna diena“, – pareiškė jis, atvykęs į aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame bus patvirtintas susitarimas dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš bloko.

„Matyti, kaip tokia šalis kaip Didžioji Britanija ... traukiasi iš ES, nėra džiugu ir tai nėra proga švęsti. Tai liūdna akimirka ir tai tragedija“, – pridūrė jis.

Tačiau jis pabrėžė, kad Didžioji Britanija iš ES traukiasi, turėdama geriausią susitarimą, kokio tik galėjo tikėtis.

Paklaustas, ar būtų galima pasiekti geresnį susitarimą, jeigu Didžiosios Britanijos parlamentas atmestų dabartinį projektą, J. C. Junckeris atsakė: „Štai susitarimas. Tai geriausias įmanomas susitarimas. Europos Sąjunga nepakeis savo esminės pozicijos.“

Briuselyje sekmadienį vyksta neeilinis ES aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame 27 bloko valstybių narių vadovai svarstys, ar pritarti Jungtinės Karalystės išstojimo sutarties pagrindinėms sąlygoms.

Buvęs JK užsienio reikalų ministras „Brexit“ susitarimą pavadino „Titaniku“

Už Didžiosios Britanijos išstojimą iš Europos Sąjungos (ES) pasisakantis buvęs šalies užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas šeštadienį smarkiai sukritikavo premjerės Theresos May pasiektą preliminarų „Brexit“ susitarimą su Briuseliu ir jį pavadino Titaniko dydžio „istorine klaida“.

B. Johnsonas tai pareiškė per kasmetinį Šiaurės Airijos demokratinės junionistų partijos (DUP) suvažiavimą Belfaste, kuris buvo surengtas specialaus ES viršūnių susitikimo, per kurį tikimasi pasirašyti susitarimą, išvakarėse.

Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas
© Reuters / Scanpix

„Man į galvą ateina Titanikas ir dabar yra tas metas, kai reikia pirštu parodyti į priekyje esantį ledkalnį“, – sakė B. Johnsonas, liepą atsistatydinęs iš užsienio reikalų ministro posto, protestuodamas prieš Th. May poziciją dėl „Brexit“.

Jo teigimu, ginčytinas vadinamasis „apsaugos mechanizmas“ Šiaurės Airijai, kuris, jeigu bus įgyvendintas, per 21 mėnesį truksiantį pereinamąjį laikotarpį po „Brexit“ Britanijos dalimi esančią Šiaurės Airiją tam tikrose srityse išlaikys artimesne Europos Sąjungai, Šiaurės Airiją pavers Europos Sąjungos „ekonomine pusiau kolonija“.

„Nė viena Britanijos konservatorių vyriausybė negali ir neturėtų pritarti tokiai tvarkai“, – pareiškė B. Johnsonas. Jis ir DUP, kurios parama yra labai svarbi Th. May vyriausybės išlikimui ir „Brexit“ planams, pažadėjo priešintis susitarimui su Briuseliu, kai šis ateinantį mėnesį bus pateiktas Britanijos parlamentui ir Th. May sieks įtikinti britų parlamentarus jam pritarti.

Dešimt DUP narių JK parlamente sustiprino Th. May vyriausybę po to, kai ji po išankstinių rinkimų pernai prarado parlamentinę daugumą. Tačiau už šią paramą tenka atsilyginti papildoma 1 mlrd. svarų (1,1 mlrd. eurų) finansine parama Šiaurės Airijai, o dabar britų valdžia dėl savo „Brexit“ planų gali netekti šio palaikymo.

„Neatitinka nacionalinių interesų“

Siūlomas „apsaugos mechanizmas“ siutina DUP, kuri nerimauja, kad iš esmės bus sukurta sausumos siena su Britanija, susilpnės ryšiai bei padidės Airijos susivienijimo galimybė. Po B. Johnsono kalbos pasisakiusi DUP lyderė Arlene (Arlina) Foster sakė, kad Th. May planai „neatitinka jos pačios pagrindinių įsipareigojimų“ bei „nacionalinių interesų“.

„Pasirinkimas nėra apribotas šiuo susitarimu ir jokiu susitarimo, nors vyriausybės viešųjų ryšių mašina taip ir sako, – sakė A. Foster. – Realybė yra ta, kad jeigu mes norime pasiekti geresnio rezultato už siūlomąjį dabar, tuomet vienintelė galimybė yra žvelgti už šio preliminaraus susitarimo ribų.“

Tai, kokį svarbų vaidmenį vaidina DUP, parodo ir tas faktas, kad Britanijos iždo sekretorius Philipas Hammondas (Filipas Hamondas) taip pat dalyvavo partijos suvažiavime.

„Viena tauta“

Belfaste vykusio suvažiavimo delegatų pasisakymai atitiko partijos lyderės nuogąstavimus. „Nenorime sienos Airijos jūroje, – sakė vietos politikas Samas Cole'as (Semas Koulas). – Mes norime, kad Jungtinė Karalystė būtų viena tauta ir mes esame tos tautos dalis ir buvome ja nuo pat jos įkūrimo.“

DUP aršiai priešinosi artimesniems santykiams su savo pietine kaimyne Airijos Respublika ir taip pat nepritarė 1998 metų Didžiojo penktadienio susitarimui, kuris nutraukė dešimtmečius trukusius neramumus ir padidino tarpusavio bendradarbiavimą.

DUP tvirtai pasisako už tolesnį britų valdymą Šiaurės Airijoje ir palaikė Londono planus dėl „Brexit“ per 2016 metų referendumą, nors Šiaurės Airijos gyventojai santykiu 65 ir 44 proc. nubalsavo už tolesnę JK narystę Europos Sąjungoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (120)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (5)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnų (44)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (42)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (213)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (33)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (60)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2510)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (24)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (8)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...