aA
Daugiau nei 200 mln. Europos Sąjungos piliečių gegužės 23–26 dienomis balsavo Europos Parlamento rinkimuose. Remiantis turimais duomenis, šiais metais rinkėjų aktyvumas ūgtelėjo: 2014 metais savo balsą rinkimuose atidavė 42,61 proc. rinkimų teisų turinčiųjų, o šiais – net 51 proc. Darbą naujos sudėties Europos Parlamentas pradės liepos 2 dieną, skelbiama europarl.europa.eu svetainėje.
Europos Parlamentas
© Reuters / Scanpix

Prieš pirmąjį plenarinį posėdį liepą politinės grupės rengia savus posėdžius. Politinę grupę privalo sudaryti mažiausiai 25 europarlamentarai, išrinkti bent jau ketvirtadalyje visų valstybių narių (kitaip tariant, mažiausiai 7 valstybėse). Tam, kad liepos 2-ąją būtų oficialiai pripažintos, iki liepos 1 dienos apie savo sudėtį jos privalo informuoti Europos Parlamento pirmininką.

Išrinktieji europarlamentarai pirmą kartą oficialiai susitiks pirmame naujos kadencijos plenarinėje sesijoje, liepos 2–4 dienoms vyksiančioje Strasbūre, kur buvo bus renkamas Europos Parlamento pirmininkas, 14 jo pavaduotojų ir penki kvestoriai.

Naujasis Europos Parlamentas taip pat balsuos dėl nuolatinio parlamento ir pakomitečių kiekybinės sudėties – tokiu būdu bus inicijuota nauja įstatymų leidžiamosios valdžios šaka. Ateinančiomis savaitėmis komitetai rengs pirmuosius posėdžius, kurių metu paskirs pirmininkus ir jų pavaduotojus.

Pirmoji galimybė naujam Europos Parlamentui išsirinkti Europos Komisijos pirmininką pasitaikys per antrąjį liepos plenarinį posėdį (liepos 15–18 dienomis). Jam arba jai reikės Parlamente surinkti absoliučią daugumą (pusės iš visų parlamento narių ir dar vieno – t. y. 376 europarlamentarų – paramą). Jeigu kandidatas reikiamos daugumos nesurinks, valstybės narės per mėnesį privalės pasiūlyti kitą kandidatą.

2019 metais kandidatus į Europos Komisijos pirmininko postą siūlys Europos politinės partijos. Gegužės 28 dieną išplatintame pareiškime Europos Parlamento pirmininkų sueiga (Europos Parlamento pirmininkas ir grupių lyderiai) įsipareigoja „vadovauti kandidatų procesui, kad naujasis Europos Pirmininkas ar Pirmininkė prieš rinkimus spėtų supažindinti savo programa ir įsitraukti į visai Europai skirtą kampaniją“.

Europos Vadovų Taryba kartu su išrinktuoju Europos Komisijos pirmininku ar pirmininke parengia kandidatų į komisarų postus sąrašą – po vieną iš kiekvienos valstybės narės. Potencialūs komisarai turės stoti prieš jiems galimai kuruoti teksiančios srities parlamento komitetus (svarstymai greičiausiai vyks spalį).

Visi balsavimų, atliktų Europos Parlamente iki rinkimų, rezultatai lieka galioti ir naujam parlamentui.

Kalbant apie kitus su teisės aktų leidyba susijusius klausimus, plenariniuose posėdžiuose taip ir neišspręstus iki rinkimų, ankstesnio parlamento nuveikti darbai anuliuojami. Galima išimtis tik tais atvejais, jeigu naujoji Europos Parlamento pirmininkų sueiga (Europos Parlamento pirmininkas ir grupių lyderiai) nuspręstų kitaip.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Gentvilas: Karbauskiui iki naujų rinkimų svarbu saviškiams įrodyti, kad jis gali valstybės vadovus stumdyti kaip šaškes (90)

„Karbauskis bandė pademonstruoti, kad jis gali stumdyti kaip šaškes valstybės vadovus, ir toliau...

Brundza siūlo nesustoti su automobilių mokesčiu: apie tai kalbu daugiau nei 10 metų

„Tai tik nedidelis žingsnelis, ir tai, ne į priekį, o įstrižai“, – taip apie trečiadienį...

Alytaus meras apie milžinišką gaisrą: rytoj miestas gyvens normalų gyvenimą (41)

Sutemus Alytuje tęsiasi gaisro padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ gesinimo darbai,...

Apžvalgininkai: tai buvo pagrindinė ir esminė Karbauskio klaida (264)

„Klaida buvo į savo rinkimų sąrašą priimti labai skirtingus žmones, turbūt orientuojantis tik...

Lavija Šurnaitė. Gniuždantis laimės kultas (42)

Nuolat girdime kalbas, o kartu ir pačios kalbame apie tai, kad mūsų visuomenėje (visas pasaulis...

Sostinėje – prabangių drabužių išpardavimas, į kurį veržėsi net per užrakintas duris (62)

Trečiadienio rytą sostinėje kelioms dienoms duris atvėrė vardinių drabužių pop-up...

Užkalnis. Valdžia pasmerkta ir pasirašė sau nuosprendį (162)

Ši valdžia turi tiek pat jėgų, kiek subliuškęs balionas – ir tai buvo aišku dar prieš...

Turistų traukos taikinys Lietuvos pakraštyje – žmonės netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (41)

Savaitgaliais į Paliesiaus kaimą, esantį Ignalinos rajone, suvažiuoja nemažai automobilių,...

Nusprendė patikrinti seną mitą: negi skausmui ir orgazmui turime tą pačią veido išraišką (5)

Ar esate girdėję, kad žmogus orgazmo metu nutaiso tą pačią mimiką , kaip ir patirdamas...

Per ištaigingus Putino vizitus – kuriozinės situacijos (137)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį apsilankė Saudo Arabijoje, taip...