aA
Kelti savo kompetencijas svetur bei dalį studijų praleisti įvairiuose pasaulio universitetuose tampa vis labiau įprasta. Tačiau dalis jaunimo užmiršta arba dažnai net nežino apie galimybių išvykti įvairovę – pradedant savanoryste užsienyje ir baigiant trumpalaikiais kultūriniais mainais.
Studentai mainų programoje
© Shutterstock

Būtent apie tokias galimybes specialioje jaunimo dirbtuvių kurtoje laidoje „EPulsas“ pasakoja Guoda Lomanaitė, Jaunimo Tarptautinio Bendradarbiavimo agentūros (JTBA) vadovė. Pasak jos, yra dvi ES rėmimo programos: „Erasmus+“ ir „Europos solidarumo korpusas“, kurias Lietuvoje administruoja JTBA.

Neatrastos Erasmus+ galimybės

Be to, kad jaunimas vyksta pusmečiui ar metams studijuoti į kitą, dažniausiai, Europos universitetą, su „Erasmus+“ programa taip pat galima išvykti į trumpalaikius tarptautinius jaunimo mainus. Tai nuo savaitės iki dviejų mėnesių trunkanti veikla, kada jauni žmonės iš skirtingų šalių realizuoja bendrą sugalvotą idėją. „Jie, gavę finansavimą, gali susirinkti kažkurioje šalyje, kažkokioje konkrečioje vietoje ir kartu įgyvendinti savo projekto programą“, – aiškina G. Lomanaitė.

Pasak jos, ši programa yra plačiai paplitusi jaunimo tarpe bei yra gerai žinoma visuomenėje, tačiau siejama tik su studentais ir jų galimybėmis, nors iš tiesų po ja slepiasi dar ir visas neformalaus ugdymo baras, kuris leidžia jauniems žmonėms įgyvendinti tarptautinius arba vietinius projektus ir taip vis semtis tarpkultūrinės patirties, ugdyti supratimą, kas yra Europa, kokie mes esame skirtingi, bet kartu ir panašūs, bei įgyvendinti įvairius savo sumanymus.

Savanorystė – vienas iš būdų atrasti save

„Europos solidarumo korpuso“ programa siūlo savanorystės galimybę, kai žmogus iki 30 metų gali išvykti arba trumpalaikės savanorystės – iki dviejų mėnesių, arba ilgalaikės savanorystės – iki metų trukmės, bei įgyvendinti mažos apimties solidarumo projektus.

Nors „Erasmus+“ programa yra geriau žinoma jaunų žmonių tarpe, pašnekovė teigia, kad savanorystės projektai tampa vis žinomesni ir pabrėžia, jog ne tik lietuviai išvyksta savanoriauti, tačiau sulaukiama ir atvykstančių į Lietuvą jaunųjų savanorių, kurie prisideda prie institucijų, įstaigų ir įvairių organizacijų veiklos. Savanorystės amplitudė, kaip teigia pati G. Lomanaitė, yra plati: „Temos gali būti labai įvairios – socialinės, darbo su vaikais, seneliais, gali būti aplinkosauginės, gali būti projektai, įgyvendinami su imigrantais arba švietimo sektoriumi.“

Šios programos padeda ne tik įgyti patirties, bet ir atrasti save: „Turime nemažai jaunų žmonių, kurie išvažiuoja po mokyklos tik ją baigę, kurie, galbūt, galvoja, kad jie norėtų studijuoti vieną sritį, bet nėra įsitikinę, ir šitie projektai jiems leidžia pabandyti,“ – sako G. Lomanaitė.

Nauda sau ir bendruomenei

Norint išmėginti save šiose programose, G. Lomanaitė pirmiausia siūlo apsilankyti internetiniame tinklapyje www.solidarumokorpusas.lt, kuriame galima rasti visą pagrindinę informaciją – nuo pačios programos iki jos reikalavimų. Norintis išvykti gali užsiregistruoti duomenų bazėje, prisijungti prie organizacijų, kurios Lietuvoje tarpininkauja ir suteikia iformaciją apie galimybes.

Šiuo metu projektuose dalyvauja apie 5 tūkst. jaunų žmonių. Anot pašnekovės, tai yra nemažas skaičius, o norinčių netrūksta, todėl vykdoma dalyvių atranka. Tačiau ši, pasak G. Lomonaitės, yra sukurta tam, kad žmogus tikrai įsitikintų, ar ta vieta jam tinka, ar tai tikrai yra tokie lūkesčiai organizacijos ir jo paties, nes tai padeda vėliau išvengti daug problemų. Pašnekovė teigia, kad išsigąsti dėl to nereikėtų, ir pašmaikštauja, kad tai nėra taip komplikuota, kaip pildyti metinę pajamų deklaraciją.

Šiuo metu tokios programos yra įgyvendinamos 33 šalyse, dažniausiai – Europos Sąjungos valstybėse. Tačiau partneriauti šalys gali ir pasauliniu mastu, pavyzdžiui, projektas yra vykęs Martinikoje - Karibų jūros saloje, Atlanto vandenyne, nes sala priklauso Prancūzijai.

Pašnekovė, paklausta, kaip padrasintų svarstantį, bet dar nesiryžtantį dalyvauti šiose programose žmogų, atsakė: „Padrąsinimas tai yra tik tai nebijoti, dėl to, kad tai yra nauda jums asmeniškai ir nauda, galų gale, bendruomenei, į kurią jūs atvažiuojate, arba prie kurios veiklos jūs prisidedate, sakyčiau, kad tai yra labiau nuotykis.“

Visos laidos įrašą žiūrėkite čia:
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

Ilgai slėptoje apklausoje – tikroji rinkėjų nuomonė apie Vyriausybės darbus (372)

Lietuvos gyventojai labiausiai ant dabartinės Vyriausybės pyksta dėl vaistų ir švietimo reformų,...

Naujos detalės apie Vilniuje bandytos sudeginti moters nužudymą: jos kūne – durtinės ir pjautinės žaizdos (28)

Ketvirtadienio rytą pareigūnai DELFI atskleidė keletą detalių apie trečiadienį visuomenę...

Pasakiškus atlyginimus gaunantys jūrininkai bėga iš Lietuvos (63)

„Lietuvos jūrininkai bėga iš Lietuvos dėl prastos mokesčių sistemos“, – taip DELFI teigė...

Strigo vieno ministro klausimas: gali tekti ieškoti „tvarkiečiams“ naujos pozicijos (32)

Užstrigus diskusijoms dėl krašto apsaugos ministro pozicijos, „tvarkiečiams“ gali tekti...

Registrų centras: Vilniuje mažėja naujų butų kainos (22)

Antrąjį šių metų ketvirtį visoje Lietuvoje būstui įsigyti buvo išleista apie 520 mln....

Gyvai / Tiesiogiai: prezidentas Gitanas Nausėda Seimui teikia Sauliaus Skvernelio kandidatūrą

Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko kandidatūros“ projektas,...

Rusijos klubas taip originaliai pristatė naujas aprangas, kad susilaukė nemalonumų

Vos trečioje pagal pajėgumą Rusijos futbolo lygoje žaidžiantis Naberežnyje Čelnų „Kamaz“...

Pamirškite Černobylį ar Fukušimą: šis rojaus kampelis yra labiausiai užteršta vieta Žemėje (94)

Po branduolinio reaktoriaus sprogimo Černobyllio atominės elektrinės stogas buvo pramintas...

Nesuvaldęs motociklo žuvo jaunas ugniagesys gelbėtojas

Liepos 17 d., apie 20.50 val., Panevėžio r., rajoninio kelio kelio Tiltagaliai–Sodeliai 2-ajame...

Suskaičiavo, ką reiškia būti studentu Lietuvoje: net jei dirbi, turi prašyti tėvų paramos (96)

Vieni į studijas atvyksta prabangiais automobiliais, kitiems tėvai įdeda maisto, kad turėtų, ką...