Valdantieji neturi abejonių, kad galima pasitikėti visais Seimo nariais, kad jie „riboto naudojimo“ apimtyje gautų informacijos apie gynybą, dar daugiau mato prasmės, kad sprendimų priėmėjai gautų informacijos klausimais, dėl kurių turės balsuoti.

Tuo metu, opozicijoje yra abejonių, ar galima pasitikėti visais. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė sako, kad atsakomybę parašu prisiims Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis, o informaciją pateiksiančių institucijų atstovai turės labai aiškiai įsivertinti, kiek informacijos gali pateikti būtent tokiai auditorijai.

Pagal Valstybės tarnybos ir paslapčių įstatymą, su įslaptinta informacija, žymima „Riboto naudojimo“ žyma, gali susipažinti visi Seimo nariai, kuriems tai būtina pagal vykdomas pareigas.

„Šiuo atveju [leidimus] išduoda ne Valstybės saugumo departamentas (VSD). Šiuo atveju, [leidimą susipažinti su „riboto naudojimo“ informacija] pasirašo Seimo pirmininkas. Tik jie tada dar pasirašo atitinkamą dokumentą, kad įsipareigoja elgtis pagal tą dokumentą“, – aiškino Seimo kancleris Algirdas Stončaitis.

Juozas Olekas

Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas socialdemokratas Juozas Olekas pridūrė, kad tie asmenys, kurie nepasirašys įsipareigojimo neplatinti išgirstos informacijos, negalės dalyvauti posėdyje.

„Bet dar liko tik keletas žmonių, kurie nepasirašė“, – sakė J. Olekas.

Jo vertinimu, galima pasitikėti visais Seimo nariais tuo lygmeniu, kad jiems būtų suteikta „riboto naudojimo“ informacija. Pasak Seimo vicepirmininko, tokia informacija svarbi priimant sprendimus, dėl kurių balsuoja Seimas.

„Mes svarstome sprendimus, balsuojame, ir būtų gerai, kad kolegos turėtų bent prieinamą informaciją. Jeigu tokios informacijos nežinai, tada gali priimti kitokius sprendimus“, – sakė J. Olekas.

Abejoja, ar galima „a priori“ pasitikėti visais

Tuo metu TS-LKD frakcijos seniūnas M. Lingė nėra linkęs „a priori“ pasitikėti visais savo kolegomis.

„Tikrai nedrįsčiau taip, kaip drąsiai teigia premjeras G. Paluckas, kuris sako, kad nei vienas Seimo narys nedirba jokiai priešiškai valstybei, ir tokio patvirtinimo neturi iš saugumo tarnybų. Tokio patvirtinimo neturi, jeigu pats Seimo narys nesikreipia į tas saugumo struktūras, kad leidimas būtų išduotas.

Turime ne vieną Seimo narį, kuris nesikreipia, ir galbūt yra priežasčių, dėl ko jie daro tokį sąmoningą apsisprendimą. Bet jie galės dalyvauti posėdyje, nes jiems tokio leidimo nereikės, o jį reglamentuos Seimo pirmininkas, pagal „riboto naudojimo“ žymą, dėl ko nereikia gauti VSD patikrinimo dėl teisės dirbti su slapta informacija“, – kalbėjo M. Lingė.

Mindaugas Lingė

Politiko įsitikinimu, dabartinėje situacijoje nebus pasiektas tikslas, kad Seime visi vienodai suvoktų, kokioje situacijoje esame, nes ne visi turi galimybę gauti tokios pačios apimties informaciją.

„Aš tiksliais skaičiais nežinau, kiek yra Seimo narių, kurie jau turi slaptumo galimybę, kurią įgyja jau patikrinus VSD. Už visus kitus atsakomybę be abejonės prisiima tik Seimo pirmininkas, kuris suteikia galimybę dirbti su ribota informacija, ir ta atsakomybė yra tikrai ne tokia jau maža. Arba tai bus klausimas institucijų atstovams, kurie ateis į posėdį ir turės apsispręsti, kokio lygio informaciją pateikti Seimo nariams.

Klausimas, ar mes nesusidursime su tuo, kad, vengiant rizikų, kada dalis Seimo narių neturi teisės su slapta informacija, kuri akredituojama saugumo tarnybų, tai gali būti tiesiog apsispręsta, kad daug informacijos bus pateikiama jau iš to, kas žinoma viešai“, – kalbėjo M. Lingė.

Kas bus pristatoma posėdyje?

Antradienio popietę vyksiančiame uždarame Seimo posėdyje grėsmių vertinimą pristatys karinės žvalgybos (Antrojo operatyvinių tarnybų departamento) direktorius plk. Elegijus Paulavičius, apie gynybos planus ir Nacionalinę diviziją kalbės Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo viršininkas gen. ltn. Remigijus Baltrėnas. Gynybos biudžeto valdymo analizę pristatys valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas.

Įvadinį žodį tars ir į klausimus parlamentarams atsakys krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė. Į klausimus taip pat pasirengęs atsakyti kariuomenės vadas gen. Raimundas Vaikšnoras. Apie iššūkius nacionaliniam saugumui esamoje geopolitinėje situacijoje kalbės užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys.

Apie tai, kokiems Seimo nariams reikia leidimo dirbti su slapta informacija, „Delfi“ yra rašęs čia.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (33)