Prancūzija yra vienintelė branduolinė valstybė Europos Sąjungoje. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas neseniai sakė nusprendęs „pradėti strateginius debatus dėl sąjungininkų Europos žemyne apsaugojimo [Prancūzijos branduolinio] atgrasymo priemonėmis“.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda anksčiau minėjo, kad su E. Macronu aptarė galimybę Lietuvai palįsti po šios šalies branduoliniu skėčiu. Prancūzijos vadovas, pasak G. Nausėdos, iškart pasiūlė, kad vienas iš jo patarėjų galėtų atvažiuoti į Lietuvą ir papasakoti plačiau bei giliau apie šio pasiūlymo esmę.

Šią idėją mūsų šalyje remia ne tik G. Nausėda, bet ir valdančiosios Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.
Tuo metu valdančiųjų socialdemokratų atstovas, premjeras Gintautas Paluckas ją vertina skeptiškai, o valdančiosios „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis – prieš.
„Žinių radijo“ kalbintas specialiųjų operacijų karys, tarnavęs Prancūzijos kariuomenėje, R. Rauktys vertino, kad Lietuvai reikia priimti prancūzų siūlymą lįsti po jų branduoliniu skėčiu.
„Tikrai labai aktyviai diskutuojama apie tą branduolinį skėtį, minimas Vilnius, minimas Pabaltijys, tai labai aktualu. Ir aš vertinu, kad mums reikia nenusisukti, o priimti tą ištiestą ranką, kurią tiesia prancūzai“, – sakė jis.
„Mes esame ta pati Europa“
Pašnekovas paminėjo, kad prancūzai turi keturis povandeninius atominius laivus, kurie gabena branduolinį arsenalą. Vieną iš admirolų, kuris vadovavo vienam iš laivų, pakalbino Prancūzijos žiniasklaida.
Ir admirolas, R. Raukčio teigimu, pabrėžė, jog visi jo vadovavimo metu prezidento pareigas ėję asmenys pabrėžė, kad Prancūzijos gyvybiniai interesai yra Europa.
R. Raukčio matymu, toks požiūris tinka ir Lietuvai.
„Mes esame ta pati Europa, prancūzams mes esame reikalingi, reiškia, kad galime tikėtis realios jų pagalbos“, – vertino specialiųjų operacijų karys.

Admirolui, pasak jo, buvo užduotas klausimas ir apie Vilnių.
„Žurnalistas sako: o jeigu Vilnių užpuls, ar kokią kitą Baltijos šalį, ar mes galėsime panaudoti tą branduolinį mūsų arsenalą? Šituo klausimu buvo atsakyti sunkiau“, – teigė R. Rauktys.
„Reikia suprasti, kad nėra taip paprasta pradėti Trečią pasaulinį karą dėl priešo konvencinių pajėgų paprastos sienos kirtimo.
Kai kas, matau, nelabai supranta branduolinio ginklo panaudojimo esmės. Pavyzdžiui, kodėl prancūzai turi tuos keturis povandeninius laivus ir skiria labai daug lėšų jiems išlaikyti <...>. Mintis yra paprasta: jeigu vieną dieną priešas smogtų Prancūzijai ir ją visiškai sunaikintų, tai tie keturi povandeniniai branduoliniai laivai atsako smūgiu į šalį, kuri šovė į juos. Ir naikina ne jų strateginius objektus, o naikina jų miestus, populiaciją. Čia yra strateginio atgrasymo mintis“, – dėstė pašnekovas.
Vien branduolinio atgrasymo neužtenka
Taigi, jo teigimu, Lietuvai nereikėtų turėti iliuzijų, kad prancūzai smogtų Rusijai, jeigu jų kariai kirstų Lietuvos sienas.
„Lietuvai tikėtis, kad, jeigu būtų įėjimas per sieną ir mes iš karto gautume branduolinį atsaką, kaip žmonės įsivaizduoja, kad mes iš karto neva smogsime Maskvai, tai yra naivu, to tikrai nebus“, – pabrėžė specialiųjų operacijų karys.
Tiesa, anot jo, reikia žiūrėti plačiau.
Mes vis vieną turėsime branduolinio ginklo atgrasymą didelės invazijos metu, bet nereikia tikėtis, kad, Lietuvą užpuolus, prasidės Trečiasis pasaulinis karas. To tikrai nebus.
„Jeigu mes bendradarbiaujame su prancūzais ir turime jų branduolinį skėtį, mes galime tikėtis prancūzų buvimo Lietuvoje. Ir ypatingai iš politinės pusės mums reikia dirbti su prancūzais šituo klausimu. Mes tikrai negalėsime atgrasyti vien branduoliniu ginklu, mums reikia atstovėti prieš priešo įėjimą į mūsų šalis.
Jeigu bus labai didelis konfliktas, jeigu bus puolama Lenkija, jeigu bus einama link Varšuvos, tada mes jau galime panaudoti branduolinį ginklą mažesniu skaičiumi: nešauti iš povandeninių laivų naikinant priešo miestus, o smogti iš lėktuvų „Rafale“ į priešo dalinius, kurie įžengė į Lenkijos teritoriją“, – komentavo R. Rauktys.
„Mes vis vieną turėsime branduolinio ginklo atgrasymą didelės invazijos metu, bet nereikia tikėtis, kad, Lietuvą užpuolus, prasidės Trečiasis pasaulinis karas. To tikrai nebus“, – pridūrė jis.
Viso „Žinių radijo“ pokalbio su R. Raukčiu galite klausytis čia: