Į Rusiją vėl, net iki 30 proc. augantis eksportas, o iš Rusijos praėjusių metų pabaigoje netikėtai smarkiai išaugusios pniginės perlaidos į Lietuvą. Tokių rodiklių ekonomistai nedramatizuoja, tačiau Seime susirūpinta prieš kitų metų rinkimus pažaboti įtarimą keliančias finansines operacijas.
© DELFI montažas / Shutterstock

Opozicinių konservatorių ir liberalų atstovai siūlo įstatymo pataisas, kurios sukurtų teisines prielaidas įšaldyti į Lietuvos „juodąjį sąrašą“ įtrauktų Rusijos oligarchų ir pareigūnų turtą, apriboti jų ekonominę bei finansinę veiklą šalyje.

Įstatymo pataisas parengė Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis, jo bendražygis Seimo frakcijoje Laurynas Kasčiūnas bei Liberalų sąjūdžio atstovai Vitalijus Gailius ir Aušrinė Armonaitė.

Šis projektas papildytų vadinamąjį Magnickio įstatymą, pagal kurį Lietuva gali uždrausti į šalį atvykti užsieniečiams, susijusiems su stambaus masto korupcija, pinigų plovimu ar žmogaus teisių pažeidimais.

Magnickio įstatymas pavadintas 2009 metais Rusijos kalėjime mirusio teisininko Sergejaus Magnickio vardu. Pastarasis skelbė atskleidęs finansines Rusijos pareigūnų bei piliečių machinacijas, apgaule pasisavinusių 230 mln. JAV dolerių mokesčių mokėtojų pinigų. Panašius Magnickio įstatymus yra priėmusios Jungtinės Valstijos, Britanija, Kanada, Estija ir Latvija.

Įstatyme įžvelgia spragų

Šiuo metu Lietuvos sąraše yra apie 70 Rusijos piliečių. Iš jų 49 asmenų pavardės yra žinomos. Tačiau naujose pataisose numatyti papildymai, kurių esmė – nacionalinės sankcijos.

Pataisų iniciatorių teigimu, nepaisant draudimo tokiems asmenims atvykti į Lietuvą, jie patys ar per juridinius asmenis, kuriuose jie yra naudos gavėjai, galėtų valdyti, naudoti Lietuvoje veikiančiuose bankuose savo turimas pinigines lėšas ar kitą finansinį turtą, taip pat su Lietuvoje veikiančiais juridiniais asmenimis vykdyti ekonominę veiklą ir iš to gauti pajamas, ar per tai užsiiminėti pinigų plovimu.

Pavyzdžiui, yra žinoma, kad Kremliui artimi oligarchai, siekdami padėti dabartinei Rusijos vadovybei vykdyti antidemokratinę veiklą, Vakarų Europos valstybėse užsiima pinigų plovimu.

Taip pat minėti asmenys savo ekonomine veikla gali tiesiogiai ar netiesiogiai prisidėti prie veiklos, susijusios su tarptautinės teisės normų pažeidimais, pavyzdžiui, tiekti karines technologijas, kurios naudojamos agresijai prieš suverenias valstybes.

Be to, pasak L. Kasčiūno, priimdamas Magnickio įstatymą Seimas taip pat pažymėjo, kad procesas bus užbaigtas tik tada, kai bus priimti teisės aktai, užkertantys kelią tokiems asmenims Lietuvoje ar per Lietuvą įsigyti turto bei laikyti nusikalstamu būdu lėšas ir užtikrinantys jų įšaldymą. Tačiau realiai konkrečių priemonių kaip tai vykdyti iki šiol nebuvo numatyta.

Gabrielius Landsbergis
Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Domantas Pipas

„Pažymėčiau, kad Seimo rezoliucijoje, priimtoje tą pačią dieną kaip ir „Magnickio įstatymas“, yra aiškus pavedimas Vyriausybei parengti teisės aktus, reikalingus tokių finansinių ir ekonominių sankcijų įgalinimui.

Deja, iki šiol tuo klausimu iš Vyriausybės buvo mirtina tyla, vietoje to Ministras Pirmininkas visuomenę stebino raginimais atnaujinti bendradarbiavimo su Rusija formatus“, – DELFI sakė G. Landsbergis. Jo teigimu, jei Seimui pernai pakako politinės valios priimti Magnickio įstatymą dėl vizų draudimo, tai siūlymas įvesti nacionalines sankcijas, neturėtų sukelti pasipriešinimo.

„Manau, šis siūlymas yra aukščiau partinės priklausomybės ar kokių nors užgautų ambicijų – tai įstatymas, skirtas apginti Lietuvos valstybės nacionalinius interesus ir saugumą“, – tikino parlamentaras.

Siūlo nacionalines sankcijas

Jei pataisos būtų priimtos, būtų įšaldomos Lietuvoje veikiančiuose bankuose laikomos piniginės lėšos ir kitas finansinis turtas, o Lietuvoje veikiantiems asmenims ir įmonėms būtų draudžiama prekiauti su „juodajame sąraše“ esančiais asmenimis.

Už nacionalinių ribojančių priemonių įgyvendinimo priežiūrą pagal kompetenciją būtų atsakingos Užsienio reikalų, Ūkio ministerijos, FNTT, Muitinės departamentas, o Lietuvos bankas būtų atsakingas už ekonominių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą. Siūloma nustatyti, kad nacionalinių ribojančių priemonių įgyvendinimo priežiūros tvarką nustatytų Vyriausybė.

Už Lietuvoje įgyvendinamų nacionalinių ribojančių priemonių pažeidimus būtų taikoma bauda nuo 200 iki 6000 eurų. Siūloma, kad teikiamas įstatymas įsigaliotų 2018 m. lapkričio 1 d.

Projekto autorių teigimu, įstatymų projektai padės užkirsti kelią galimiems pinigų plovimo atvejams pasinaudojant Lietuvoje veikiančiais bankais ir įmonėmis.Be to, komentuodamas BNS, tokias pataisas Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pavadino logiškomis ir žadėjo jas svarstyti.

Skuba prieš rinkimus

Vis dėlto kol kas dar nėra iki galo aišku, kaip veiktų sankcijos Lietuvos verslininkams, jei jie turėtų finansinių ryšių su Magnickio sąraše esančiais asmenimis, turint omeny, kad 21 asmens pavardė nėra paviešinta. Tačiau, pataisų iniciatorių teigimu, tokie žingsniai tebūtų platesnio konteksto dalis

Būtent Magnickio įstatymas, anot L. Kasčiūno gali tapti ta platforma, kuria būtų siekiama efektyviau kontroliuoti rusiškų pinigų srautus, ypač artėjant prezidento, savivaldybių rinkimams Lietuvoje 2019 metais. Be to, konservatorius priminė, kad Lietuvoje dar neįsigaliojęs ES pinigu plovimo prevencijos direktyvos taikymas.

Ši direktyva padėtų atskleisti galutinius naudos gavėjus, tad, pavyzdžiui, per trečiuosius juridinius asmenis sąskaitas ar turtą Lietuvoje įgiję su pinigų plovimu, Krymo aneksija ar kitais nusikaltimais siejami Rusijos oligarchai galėtų ne tik patys patirti nuostolių, bet ir pridaryti bėdų jų finansais Lietuvoje besirūpinantiems asmenims.

Kovą L. Kasčiūnas ir kita parlamentarė Rasa Juknevičienė kreipėsi į vyriausybė, siekdami paankstinti Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo įsigaliojimą iki 2018 m. liepos 1 d.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po trumpo lietaus temperatūra pašėlusiai kils – galimas 30 laipsnių karštis (4)

Itin gražiais ir šiltais orais lepinusi gegužė nesiliaus mūsų stebinti ir toliau. Savaitės...

Odontologės įspėja: neatlikus įprastos procedūros, gresia baisios ligos ir byrantys dantys (141)

Kada paskutinį kartą jums buvo atlikta burnos higienos procedūra? Odontologės įspėja, kad...

Priverstinė emigracija į Norvegiją neatšaldė svajonės laimę kurti Lietuvoje (75)

Po studijų kelių įmonių biuruose dirbusi Vaida Juodževičiūtė metė sau iššūkį ir prieš...

6 priežastys atsisakyti „Chrome“ naršyklės (157)

Naršyklė yra nepakankamai saugi, greičiau iškrauna nešiojamojo kompiuterio bateriją, perduoda...

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas užfiksuotas pikantiškoje vietoje (106)

Antradienio vakarą Druskininkų miesto meras Ričardas Malinauskas leido kartu su šimtais...

Mitais apipinti Balio paplūdimiai vilioja ir atstumia (9)

Balio salą gaubia daugybė senųjų ir modernių mitų. Vienas garsiausių – kad į šią salą...

DELFI skaitytojai atvėrė namų duris: pamatykite, kaip jie gyvena (19)

Konkursas „Interjeras, kurį sukūriau pats“ paskatino daugybę DELFI skaitytojų pasidalinti savo...

Kodėl meluojame, kalbėdami apie seksą? (10)

Daugybę metų visuomenėje gyvuoja stereotipas, bylojantis apie tai, kad vyrai turi gerokai daugiau...

Kilniaširdiškas keturmečio poelgis sugraudino daugelį (2)

Austinas Perine‘as, keturmetis iš Birmingamo, Alabamos valstijos, tapo tikra vietos įžymybe, kai...

Neišnaudotų resursų dar turintis Maksvytis: tikiuosi, duosime gerą kovą „Lietuvos rytui“

Klaipėdos „Neptūnas“ nors ne tiesiausiu keliu, tačiau galingu akordu užbaigė...