aA
Rusijos specialiųjų pajėgų kariai prieš kelias dienas išsilaipino Norvegijoje, atliko žvalgybines misijas, o tada pasitraukė. Tokius sensacingus Norvegijos portalo Aldrimer.no teiginius esą patvirtina keli nepriklausomi šaltiniai bei JAV žvalgybinių orlaivių duomenys. Tiesa, oficialių komentarų kol kas nėra.
Norvegijos žiniasklaida: šalyje slapta išsilaipino Rusijos specialiosios pajėgos
© Wikimedia Commons

Portalo Aldrimer.no teigimu, pratybose dalyvaujantys Rusijos specialiųjų pajėgų kariai išsilaipino tiek norvegiškoje Svalbardo salos dalyje (pačią salą administruoja norvegai, tačiau čia pagal susitarimą gali gyventi ir Rusijos piliečiai, kurie salą vadina Špicbergenu), tiek žemyninėje Norvegijos dalyje, šalies šiaurėje, kur vykdė žvalgybines operacijas prieš kritinės infrastruktūros objektus. Vienas jų – palydovų sekimo stotis Svalbarde, o taip pat – komunikacijų linijos į žemyninę Norvegijos dalį.

Neoficialiai portalui tokią informaciją apie rusų kariškių išsilaipinimą patvirtino keturi nepriklausomi šaltiniai, tačiau kol kas oficialios informacijos Norvegijos gynybos ministerija ar vyriausybė nepateikė.

Svalbardas
Svalbardas
© DELFI

Tiesa, ten rusų kariškiai galėjo veikti persirengę civiliais drabužiais – tokią taktiką norvegai yra pastebėję jau ne sykį. Teigiama, kad pratybose dalyvavę rusų specialiųjų pajėgų kariai galėjo naudotis miniatiūriniu povandeniniu laivu P-650. Žvalgybai taip pat naudojami žvejybos laiveliai, kuriais į Norvegiją atgabenami Rusijos žvalgybininkai ir specialiųjų pajėgų kariškiai. Įdomu ir tai, kad informacija apie Rusijos specialiųjų pajėgų išsilaipinimą paskelbta praėjus vos kelioms dienoms po to, kai Norvegijos Trumsės uoste užsiliepsnojo ir sudegė Rusijos žvejybinis traleris.

Vis dėlto nelegalus patekimas į šalį civiliniais laivais skiriasi nuo ginkluotų kariškių misijos. Nelegalus sienos kirtimas esą buvo užfiksuotas ir sąjungininkų – pastarąją savaitę netoli Norvegijos krantų intensyviai sukiojosi JAV elektroninės žvalgybos orlaivis RC-135, o amerikiečiai dislokavo ir modernizuotą legendinį Šaltojo karo laikų žvalgybinį orlaivį U-2 „Dragon Lady“, kuris prieš kelias dienas nusileido Jungtinėje Karalystėje.

Aldrimer.no teigimu, rusų kariškiai paliko ir savo buvimo įrodymų – stebėjimo prietaisų bei jutiklių. Portalo kalbintas karinių jūrų laivyno koledžo tyrėjas Stale Lriksenas tikino, kad situacija itin rimta ir Norvegijos vyriausybė turėtų pateikti atsakymus, mat toks pažeidimas yra rimtas tarptautinės teisės, dvišalių ir kitų susitarimų pažeidimas, galintis ypač smarkiai pabloginti diplomatinius santykius.

Apie tai, kad Rusijos laivyno specialiosios pajėgos galimai vykdo žvalgybinę veiklą NATO teritorijoje prieš kelis metus skelbta ir Lietuvoje. Tuomet įtarta, kad ties Juodkrante, kur veikia Lietuvos oro erdvės stebėjimo stotis, buvo išsilaipinę rusų kariškiai ir vykdė žvalgybą. Tiesa, tą sykį oficialiai nebuvo pateikta įrodymų ir skandalas užglaistytas.

Numanomi Rusijos operacijos tikslai Lietuvos pajūryje
Numanomi Rusijos operacijos tikslai Lietuvos pajūryje
© DELFI

Rusija jau nesyk yra smerkusi portalo Aldrimer.no veiklą ir kaltino šį leidinį melagingų naujienų skleidimu, tačiau nė karto nesugebėjo pateikti to įrodymų.

„Aldrimer.no kursto antirusišką isteriją, publikuoja nepatvirtiną, tendencingą informaciją ir platina nesąžiningus, niekuo neparemtus kaltinimus prieš Rusiją“, – teigiama Rusijos ambasados Osle, kuri vertinama kaip vienas didžiausių žvalgybinių irštvų Šiaurės Europoje, puslapyje.

Aldrimer.no vyriausiasis redaktorius Kjetilis Stormarkas yra patyręs, nesyk apdovanotas žurnalistas ir tokius kaltinimus atmeta ir neslepia turintis gerų ryšių Norvegijos gynybos ministerijoje. Tiesa, dėl pomėgio pernelyg dažnai remtis anoniminiais šaltiniais abejonių dėl Aldrimer.no yra kilę ir pačioje Norvegijoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(159 žmonės įvertino)
4.0818

Top naujienos

Laisvės TV tyrimas. Slaptame įraše – Šiaulių gydytojos priešmirtinis liudijimas: savižudybė dirbti Lietuvoje (26)

Nusižudžiusi Šiaulių gydytoja Laura Šilinskytė jautėsi persekiojama ligoninės vadovų, todėl...

Kandrotas-Celofanas pakilo į kovą prieš jo bylą nagrinėjantį teisėją (113)

Celofano pravarde gerai žinomas aršus vadžios kritikas Kauno rajono gyventojas Antanas Kandrotas...

Ukraina: Rusija Donbase dislokuoja snaiperius ir tankus (1)

Ukraina antradienį apkaltino Rusiją, kad ši priešakinėje konflikto linijoje Rytų Ukrainoje...

Įvertino vairuotojų vaistinėlėse nuo sausio privalomą naujovę: galės turniketus įdėti mirusiajam į kišenę (19)

Dar šių metų pradžioje priimta naujovė, kad automobilių vaistinėlės bus papildytos keliomis...

Kitąmet augs vaiko pinigai, padidintos globos išmokos (14)

Kitąmet vaiko pinigai augs 3,5 euro, nes didės bazinė socialinė išmoka, globos išmokos skirsis...

Ekspertai aptarė pasikeitusį vaikų sergamumą: Kėvalas išskyrė, kuo skiriasi vakcinos ir kuria skiepyti vaikus

Prezidentas Gitanas Nausėda su Sveikatos ekspertų taryba ir Lietuvos pediatrų draugijos nariais...

Širinskienė pasirinko naują frakciją (48)

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakciją pirmadienį palikusi...

Tiesioginė transliacija / Delfi tema. Netikriems bedarbiams bus riesta: kas laukia tinginių ir dirbančių „šešėlyje“ (3)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė pokyčių Lietuvos užimtumo sistemoje. Tuos, kurie...

Mantas Martišius. Politinis muzikinių užsakymų stalas arba keičiame žaidimo taisykles

Ligšiolinę Lietuvos politinių koalicijų sugyvenimo patirtį geriausiai apibūdina britų...

Šimonytė – apie JAV sankcijas Baltarusijai: jų taikymas Lietuvoje dar neaiškus (41)

Jungtinių Valstijų sankcijos Baltarusijai „turi specifikų“, todėl dar neaišku, kaip jos bus...