aA
Lygiai dešimt metų praėjo nuo tada, kai 2006 m. spalio 7 d. Maskvos daugiabučio laiptinėje buvo nušauta valdžiai kritiška žurnalistė Ana Politkovskaja, atlikusi begalę Rusiją demaskuojančių tyrimų Čečėnijoje.
Ramzanas Kadyrovas
Ramzanas Kadyrovas
© Sputnik/Scanpix

Nevyriausybinės organizacijos skambina pavojaus varpais, kad ir šiandien žurnalistų darbui trukdoma, o čečėnai brutaliai tildomi ne tik savo šalyje, bet ir už jos ribų. Rusijos prezidento Vladimiro Putino pakaliko, Čečėnijos vado Ramzano Kadyrovo, rankos siekia toli.

Žurnalistai pavojuje

„Gerbdami didžios žurnalistės ir žmogaus teisių gynėjos A. Politkovskajos nuveiktus darbus, mes atidžiai stebime situaciją Čečėnijoje, – metinių proga išplatintame pranešime sako Vokietijoje įkurtos tarptautinės nevyriausybinės organizacijos GfbV (Gesellschaft für bedrohte Völker – Grėsmėje atsidūrusių tautų draugija) ekspertė Sarah Reinke. – Tačiau po A. Politkovskajos mirties tapo vis sunkiau pranešti apie situaciją iš Čečėnijos, laisvi nepriklausomi žurnalistai nuolat jaučia pavojų dėl savo gyvybės. Dėl tokių drąsių žmonių buvimo nuolatiniame pavojuje kenčia labiausiai pažeidžiamos grupės: karo ir smurto aukos, neįgalieji, vaikai, socialiai pažeidžiami žmonės.“

Ana Politkovskaja
Ana Politkovskaja
© AFP/Scanpix

GfbV pateikia konkretų pavyzdį – Rusijos nepriklausomo leidinio „Novaja Gazeta“ žurnalistė Jelena Milašina, kuri tęsia savo nužudytos kolegės darbus. Ji prieš kelias dienas pranešė, kad per vasarą Čečėnijoje dingo keliolika jaunų vyrų. Žurnalistė nuolat susiduria su sunkumais.

JAV įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos Žurnalistų apsaugos komiteto (CPJ) duomenimis, nuo A. Politkovskajos mirties buvo nužudyti dar 20 žurnalistų, o 63 tapo smurto aukomis.

R. Kadyrovas priims, bet kitos nuomonės teks ieškoti už sienos

Kitos tarptautinės nevyriausybinės organizacijos – Tarptautinės krizių grupės (The International Crisis Group) ekspertė Jekaterina Sokirianskaja pastebi, kad Čečėnijos lyderis yra sukūręs apgaulingą fasadą. Jis mielai priima terorizmo temą nušviečiančius žurnalistus iš Vakarų. Tačiau gauti alternatyvią nuomonę pasidarė labai sunku. Pačioje Čečėnijoje tai tiesiog neįmanoma, reikia vykti į Dagestaną, Ingušiją arba ieškoti čečėnų diasporos atstovų Europoje. Tačiau ir tai darosi pavojinga: Kadyrovo klano rankos pasiekia ir emigracijoje gyvenančius čečėnus, jie sulaukia grasinimų, kad bus susidorota su jų artimaisiais Čečėnijoje.

Ekspertė sako, kad reikia pripažinti, jog režimas Čečėnijoje sugebėjo išvalyti terorizmo židinius, išstumti juos į kaimyninę Dagestano respubliką, tačiau tai įvykdyta didele kaina. Žmonės yra siaubingai įbauginti – bet koks, net menkiausias konfliktas su valdžia gali baigtis labai skausmingai.

The International Crisis Group ekspertė Jekaterina Sokirianskaja
The International Crisis Group ekspertė Jekaterina Sokirianskaja
© DELFI (V.Stašaitytės nuotr.)

„Papuolei į avariją, kilo ginčas, nesutinki su tau metamais kaltinimais – labai rizikuoji. Jauna mergina atsisako tekėti už ją nusižiūrėjusio Kadyrovų klano veikėjo – pasmerkta visa jos šeima. Parašei ironišką atsiliepimą socialiniuose tinkluose – lauk bėdos. Kadyrovo taikomos represijos paremtos visos šeimos, giminės baudimu“, – tokius pavyzdžius J. Sokirianskaja pateikė rugsėjo pabaigoje Maskvoje vykusioje tarptautinėje konferencijoje, kurią organizavo Vokietijos nevyriausybinė žiniasklaidos projektų organizacija „n-ost“.

Beje, verta paminėti, kad Tarptautinė krizių grupė jau pora metų nebegali dirbti Maskvoje – biurą teko perkelti į Stambulą. E. Sokirinskaja sakė, kad jiems buvo sudaromos įvairios biurokratinės kliūtys, galiausiai tapo aišku, kad Kremliui nepatogius tyrimus daranti organizacija yra nepageidaujama.

Stropiai balsuoja ir masiškai bėga

„Čečėnijos vadovas R. Kadyrovas šią Šiaurės Kaukazo respubliką aptvėrė tylos siena. Už jos jis laikosi valdžioje korupciniais metodais, skleisdamas baimę ir siaubą, taikydamas bausmes, sulaikymus, kankinimus. Jį saugo Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas“, – pastebi GfbV ekspertė S. Reinke.

Baimindamiesi šio brutalaus vadovo tūkstančiai žmonių ryžtasi bėgti iš šalies. Nors Čečėnija perrinko R. Kadyrovą, o Dūmos rinkimuose labai aktyviai dalyvavo ir rinko V. Putino pakalikus – Vieningąją Rusiją –, visgi kilo ir nauja depresijos banga šalyje, kuri pasireiškė vėl didele banga pabėgėlių iš Čečėnijos.

Organizacijos GfbV duomenimis, vien Baltarusijoje yra apie 3 tūkst. čečėnų, kurie bando per Lenkiją pasiekti kitas ES šalis. Vokietijoje GfbV paliko ryšį su daug pabėgėlių, kurie buvo pakliuvę į režimo nagus, patyrė kankinimus, nuolat jautė pavojų dėl savo gyvybės ir jiems grėsė išsiuntimas kariauti į Siriją arba Rytų Ukrainą.

„Daug pabėgėlių yra traumuoti du dešimtmečius trukusio karo. Labai trūksta A. Politkovskajos – ji buvo ta kritiška čečėnų civilių užtarėja, kurios klausėsi ir tarptautinė bendruomenė“, – sako S. Reinke.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Duomenys, kurie nustebins ne vieną: kokia dalis Lietuvoje yra susipainiojusi, kas kaltas dėl įvykių Ukrainoje (13)

Atrodo, akivaizdu, bet ne visiems, – pagal tai, kokia dalis gyventojų Lietuvoje supranta, kad dėl...

Verslas įstrigęs kainų spąstuose: dalis vėluoja jas kelti, kiti įspėja – tai dar ne pabaiga

Infliacija ir toliau augančios žaliavų ir energetikos kainos verslą spaudžia į kampą....

Karas Ukrainoje. Ukrainos pareigūnas: jau vasarą pereisime į puolimą taikos derybos – sustabdytos

Evakuacijos misija „ Azovstal “ plieno gamykloje Mariupolyje tęsiasi, trečiadienio naktį savo...

Turkija šiaušiasi dėl istorinio Švedijos ir Suomijos sprendimo: teks derėtis (2)

Putino režimo karinė agresija prieš taikią ukrainiečių tautą privertė suomius ir švedus...

Eteryje – rimtos dvejonės dėl karo: nesėkmę išprognozavęs rusų karininkas nutildė net „Putino lėlę“ (26)

Kelių dienų „speciali operacija“ baigsis rusų armijos pergalės paradu Kyjive. Dabar jau...

Žiniasklaida: Putinas ketina savo pyktį nukreipti net prieš savo tariamą krikšto dukrą Kseniją Sobčiak (3)

Manoma, kad Vladimiras Putinas savo pyktį gali nukreipti prieš Kseniją Sobčiak – garsią...

Delfi PliusNaomi Kresge

Tyrimai parodė, kas nutinka paskiepytiems žmonėms, kurie užsikrečia omikron

Kas sukelia geresnę apsaugą nuo „ Covid-19 “ ligos: skiepai ar persirgimas? Ir koks imunitetas...

Delfi PliusArūnas Spraunius

Putino pagieža siekia toli – ketina pateikti sąskaitą visiems Vakarams už Rusijos ignoravimą (1)

Iš inteneto platybių po žinios balandžio 13 dieną, jog sulaikytas bėgti į Rusiją susiruošęs...

Balsavimo internetu perspektyvos Lietuvoje: didžiausias privalumas būtų vienai rinkėjų grupei (1)

Iki 2030 m. Europos Sąjunga (ES) siekia užtikrinti, kad demokratinis gyvenimas ir internetu...