Vilniaus savivaldybė laikosi pažado sostinėje įamžinti žydų gelbėtojų – Pasaulio tautų teisuolių – atminimą. Tačiau savivaldybės ir žydų bendruomenės nuomonės išsiskyrė ir dėl planuojamos Pasaulio tautų teisuolių alėjos, ir dėl Onos Šimaitės gatvės vietos.
© Reuters/Scanpix

Pasaulio tautų teisuolis – garbės vardas, kurį Izraelio valstybė suteikia kitų šalių piliečiams, gelbėjusiems Holokausto aukas.

Dar 2011 m. pavasarį pas Vyriausybės kanclerį svarstytas klausimas dėl Vilniaus gatvių vadinimo Pasaulio tautų teisuolių vardais. Tąkart sutarta, kad Vilniuje atsiras tokių gatvių, pažadėta įrengti ir Pasaulio tautų teisuolių alėją.

Savivaldybės atstovai tvirtina, kad šiame procese jau pasistūmėta. Kaip teigiama savivaldybės DELFI pateiktame atsakyme, Pavadinimų, paminklų ir atminimo lentų komisija jau yra nutarusi skverui Verkių seniūnijoje suteikti Pasaulio tautų teisuolių vardą, o šalia esančiai gatvei – teisuolės O. Šimaitės vardą. Dar viena gatvė tarybos sprendimu pavadinta teisuolio Juozo Rutkausko vardu.

F.Kukliansky: savivaldybė mūsų prašymo neišgirdo

Faina Kukliansky
Faina Kukliansky
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininko pavaduotoja Faina Kukliansky stebėjosi iš DELFI išgirdusi, kad dėl Pasaulio tautų teisuolių alėjos savivaldybė jau apsisprendusi. Pasak jos, iki šiol dėl to tik ginčytasi.

Žydų bendruomenė palaiko Pasaulio tautų teisuolių alėjos idėją, tačiau norėtų, kad ji įsikurtų ne Jeruzalės rajone, o sostinės centre, arčiau buvusio geto. Šios vietos esą būtų prieinamesnės ir turistams.

„Dėl tokių dalykų savivaldybė negali spręsti viena. Suprantu, kad savivaldybei negalima nurodinėti, ką daryti, bet reikia tartis su bendruomene. Galbūt komisijai tinkamai išaiškinus, ji priimtų kitokį sprendimą“, – svarsto F. Kukliansky.

Ji nepatenkinta, kad teisuolės O. Šimaitės vardu pavadinta gatvė Jeruzalėje. Esą būtų buvę geriau į O. Šimaitės pervadinti netoli Tymo turgaus esančią Kūdrų gatvę. Kūdrų gatvėje nėra nė vieno gyvenamojo adreso, tad, mano pašnekovė, niekam nereikėtų keisti adresų.

„Komisija du kartu atmetė mūsų prašymą. (...) Sprendžiantys žmonės gal net nežino, kas O. Šimaitė yra, jiems niekas nepaaiškino“, – kalbėjo F. Kukliansky. Ji prisiminė, kad to dar būdamas gyvas prašė ir O. Šimaitės sūnėnas.

F. Kukliansky klausia, kieno interesai nukentėtų, jei Kūdrų gatvė būtų pervadinta O. Šimaitės vardu, o Misionierių sodams būtų suteiktas Gelbėtojų vardas. „Gerai, kad kažkas iš viso daroma. Tai sveikintinas dalykas. Juk teisuoliai – krikščionys, kuriais seniausiai reikėjo pasirūpinti. Tačiau kada ir Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus atstovai, ir Žydų bendruomenė, ir giminaitis prašo, kad gatvė būtų pervadinta O. Šimaitės vardu, savivaldybė šio prašymo neišgirdo. Nesuprantu to priežasčių“, – piktinosi F. Kukliansky.

Savivaldybė: teritorija Jeruzalėje pasirinkta dėl jos grožio

Vilniaus miesto savivaldybė
Vilniaus miesto savivaldybė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tuo metu Vilniaus miesto pavadinimų, paminklų ir atminimo lentų komisijos pirmininkė, miesto tarybos narė Daina Urbanavičienė priekaištus atmeta.

Pasak D. Urbanavičienės, savivaldybės iniciatyvai įrengti Pasaulio tautų teisuolių parką buvo svarstomos kelios vietos. Teritorija šalia Jeruzalės pasirinkta dėl jos grožio ir teritorijos dydžio, kadangi tvarkant parką bus pasodinta apie šimtas naujų medžių, pastatyta atminimo lenta su visais Pasaulio tautų teisuolių vardais. Šiam sprendimui dar turės pritarta miesto taryba.

„Todėl natūralu, kad ir O. Šimaitės vardu pasiūlyta pavadinta gatvę šalia numatomo Pasaulio tautų teisuolių vardo parko, kurį savivaldybė ketina visiškai sutvarkyti. O. Šimaitei atminimo lenta jau yra įrengta Vilniaus universiteto šiauriniame korpuse, taigi Senamiestyje, netoli buvusio žydų geto. Todėl pervadinti Šv. Kazimiero gatvę arba Kūdrų gatvę O. Šimaitės vardu ir nebuvo pritarta. Be to, Vilniuje, ypač Senamiestyje gatvės, kurios jau turi pavadinimus, nėra pervadinamos“, – paaiškino D. Urbanavičienė.

O. Šimaitė (1894-1970) – Vilniaus universiteto bibliotekininkė, pasinaudojusi savo tarnyba gelbėti žydus Antrojo pasaulinio karo metu. O. Šimaitė patekdavo į Vilniaus getą tvirtindama, kad turi atsiimti knygas iš žydų studentų. Ji įnešdavo maisto ir kitų daiktų, o išnešdavo vertingus istorinius ir literatūrinius dokumentus.

1944 m. naciai suėmė ir kankino O. Šimaitę. Po to ji buvo nugabenta į Dachau koncentracijos stovyklą, o iš ten perkelta į koncentracijos stovyklą pietų Prancūzijoje. Po išlaisvinimo liko Prancūzijoje. Jai suteiktas pasaulio tautų teisuolės vardas, o Jeruzalėje auga O. Šimaitei skirtas medis. 2002 m. ji įvertinta Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (101)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (29)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (160)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Ramūnas Bogdanas. Pirmieji Narcizo metai Baltuosiuose rūmuose (13)

2017 m. sausio 20 d. įvyko 45-ojo JAV prezidento inauguracijos ceremonija. Juo tapo verslininkas ir...

Prieš akistatą su „Žalgiriu“ – trilerį išgyvenusi „Panathinaikos“ ir pavydėtinas Lekavičiaus taiklumas prireikė dviejų pratęsimų (1)

Graikijoje Atėnų „Panathinaikos“ ekipa su Luku Lekavičiumi namuose po dviejų pratęsimų...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (10)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (88)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...

Žuvininkystės tarnyboje darbuotojų sumažės trigubai (1)

Pertvarkant Žuvininkystės tarnybą, joje nuo rudens darbuotojų sumažės trigubai - iki 45...

6 neištikimybės ženklai, kurių nepastebėjau, kai vyras mane apgaudinėjo (23)

2 val. 30 min. nakties, sėdėdamas išnuomotame automobilyje prie vieno baro, mano vyras pareiškė:...