aA
Naujai įkurtos Žvalgybos kontrolieriaus įstaigos vadovas Nortautas Statkus teigia, kad jo vadovaujama įstaiga neplanuoja tirti Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos vadinamosios „pranešėjo istorijos“ kontekste. Visgi, anot jo, įstaiga galėtų įvertinti, kaip VSD išmoko šios istorijos pamokas.
Nortautas Statkus
Nortautas Statkus
© ELTA / Marius Morkevičius

„Kalbant apie vieną iš pirmųjų darbų, kurį jau dabar, manau, kad verta įsirašyti į savo darbotvarkę, tai yra pastarųjų metų garsių istorijų, susijusių su žvalgybos tarnybomis, išmoktų pamokų patikrinimą“, – Seime surengto posėdžio metu teigė N. Statkus.

„VSD nuo 2020 metų buvo priimta eilė vidaus teisės aktų, pataisytos procedūros, tai iš tikrųjų būtų svarbu patikrinti, kaip tos procedūros veikia, tai ir būtų tų išmoktų pamokų įvertinimas“, – taip pat akcentavo N. Statkus.

Visgi, pasak jo, pranešėjo istorijos pakartotinio tikrinimo jo N. Statkaus Žvalgybos kontrolierių įstaiga neketina imtis.

„Kaip suprantu, dar Seimas neapsisprendė, kokios formos (tyrimo – ELTA) imsis, ar vykdys parlamentinę kontrolę. Todėl žvalgybos kontrolierius tikrai nedubliuos, jeigu būtų priimti sprendimai vienokia ar kita forma parlamentinę kontrolę vykdyti“, – patikino jis.

N. Statkus atkreipė dėmesį, kad ir Žvalgybos kontrolieriaus įstatyme yra numatyta, jog įstaiga nagrinėja ne vėlesnius nei vienerių metų skundus.

„Tai yra numatyta įstatyme, kad skundai arba pranešimai nesvarstomi, jeigu nuo skundžiamos veikos ar sprendimo priėmimo praėjo daugiau nei metai, nebent žvalgybos kontrolierius nusprendžia kitaip. Tas pats ir dėl anoniminių skundų. Čia tiesiog yra palikta įstatymų leidėjo diskrecija pačiam kontrolieriui apsispręsti. Bet kaip taisyklė, kontrolierius gali atsisakyti tokius skundus nagrinėti“, – informavo N. Statkus.

Šios įstatyme numatytos nuostatos Žvalgybos kontrolierių įstaigos vadovas nenorėjo vertinti.

„Aš nesiimu komentuoti įstatymų leidėjų valios. Aš vykdau įstatymą“, – atsakė jis.

ELTA primena, kad ketvirtadienį pranešta, kad kovo 1 d. generalinė prokurorė Nida Grunskienė pavedė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentui patikrinti visą Generalinėje prokuratūroje ir Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT) turimą medžiagą, susijusią su viešai keliamais klausimais dėl VSD vadovų veiksmų, nurodant rinkti informaciją apie asmenis.

Atlikus šį patikrinimą konstatuota, kad 2019 m. pavasarį tuometiniam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkui Vytautui Bakui adresuotas kreipimasis liko tinkamai pagal galiojančius teisės aktus neišnagrinėtas ir neįvertintas, todėl aktuali medžiaga perduotina parlamentinę žvalgybos institucijų kontrolę vykdančiam Seimo komitetui.

Klausimai dėl VSD veiklos viešumoje vėl pradėti kelti pasirodžius knygai „Pranešėjas ir Prezidentas“.

Pagrindinis istorijos šaltinis – daugelį metų žvalgybos struktūrose dirbęs ir dar 2019 m. dėl neskaidrios VSD veiklos į ankstesnės kadencijos Seimo NSGK pirmininką V. Baką kreipęsis pranešėjas.

Valdantieji, reaguodami į sugrįžusias diskusijas, jau kovo mėnesį VSD vadovui Dariui Jauniškiui suformulavo klausimus.

Parlamentarai domėjosi tuometinio kandidato į šalies vadovo postą G. Nausėdos rinkiminio štabo atstovų tikrinimu – keliamas klausimas, kaip D. Jauniškis gavo atitinkamų asmenų sąrašus, kas juos sudarė ir kokiu teisiniu pagrindu vyko asmenų tikrinimai. Taip pat siekė sužinoti, kokie buvo G. Nausėdos aplinkos patikros rezultatai, kaip jie buvo perduoti politiko kolegoms.

Be to, buvo siekiama susipažinti ir kokia tvarka departamentas vadovaujasi, atlikdamas fizinių asmenų tikrinimus – ar VSD priima pavienių asmenų prašymus patikrinti kitus asmenis.

Keletas klausimų buvo susiję su D. Jauniškiu asmeniškai. Pavyzdžiui, Seimo nariai klausė, ar tada, kai parlamentą pirmą kartą pasiekė pranešėjo liudijimai ir NSGK ėmėsi tyrimo, D. Jauniškis pateikė visą tikrovę atitinkančią informaciją.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.0000

Top naujienos

Karo ekspertai: sunaikintas rusų štabas buvo tik pradžia

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Vilniuje griežtinamos taisyklės paspirtukininkams: pokyčiai ir draudimai – jau nuo birželio 1-osios paspirtukų eismas bus draudžiamas trijose gatvėse

Vilniaus miesto savivaldybė antradienį pristatė pakeitimus elektrinių paspirtukų vairuotojams,...

Bičiuliai ir artimieji išlydi Zitą Kelmickaitę į paskutinę kelionę: amžinojo poilsio garsi muzikologė netrukus atguls Menininkų kalnelyje Pildoma

Šeštadienį ligoninėje mirusi muzikologė, laidų vedėja Zita Kelmickaitė antradienį per pietus...

Rokiškyje keleivis filmavo, kaip 120 km per valandą greičiu skriejantis automobilis rėžėsi į pastatą (9)

Gegužės 27 d. 5 val. 51 min. Rokiškio ugniagesiai gavo pranešimą, kad Kauno g. automobilis...

Iš Vokietijos prezidento – viltingas pažadas Lietuvai

Vilniuje viešintis Vokietijos prezidentas Frankas Walteris Steinmeieris teigia, kad Lietuva ir...

Verslas PliusIngrida Drazdovska

Naujų butų statybas Latvijoje vadina verslininkų kvailumu: spėja, kad pirkėjai gręšis į sovietmečiu statytus namus

Komentuojant situaciją Latvijos būsto rinkoje, tenka konstatuoti, kad šie metai prasidėjo...

Su Siegel poruotas milijonierius Ignas Jomantas pasiryžo išpažinčiai: mes turėjome meilės romaną (2)

Į Vilnių iš pajūrio atvykęs Ignas Jomantas pasikviečia mus į savo butą sostinės...

Lietuviški įspūdžiai iš latviško rojaus: už ką juokais dėkoja braliukai ir kam verčiau patylėti

30 tūkst. gerbėjų minia pirmadienį apgulė Laisvės paminklą Rygos centre, laukdama, kada galės...

Maskvoje ir aplink ją – dronų atakos: skelbiama, kad apgadinti namai papildyta 10.44 (6)

Rusijos žiniasklaida praneša, kad naktį iš gegužės 29-osios į 30-ąją bepiločiai atakavo du...

Norint naujo elektros plano jau nuo birželio, verta suskubti – paskutinė diena papildyta

Norėdami pradėti vasarą su naujomis elektros tiekimo sąlygomis, gyventojai turėtų suskubti....