aA
Penktadienį Vilniaus miesto savivaldybėje vyko susitikimas dėl iš Zuokų namų paimtų galimai Jonui Mekui priklausančių daiktų. Susitikime dalyvavo savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis, fondo vadovas Edgaras Stanišauskas ir Agnė Zuokienė.
Agnė Zuokienė
© DELFI / Domantas Pipas

A. Zuokienė po susitikimo teigė, kad abejoja fondo veiklos skaidrumu ir tvirtino, kad viešins dokumentus.

Tuo metu fondas tvirtina, kad ieško dokumentų, kuriais galėtų įrodyti paimtų daiktų nuosavybę. Fondo direktorius neneigia, kad tokių dokumentų bent jau šiuo metu neturi.

Fondo intensyviai ieško dokumentų

„Pasidalinome informacija, lūkesčiais ir manau, kad kitą savaitę išspręsime šitą problemą ir bus rezultatas, – po susitikimo kalbėjo Jono Meko fondo vadovas Edgaras Stanišauskas. – Pirmadienį paskelbsime, kas kaip.“

Beje, E. Stanišauskas ne tik vadovauja J. Meko fondui, bet yra ir Laisvės partijos įkūrėjos Aušrinės Armonaitės vyras.

Nors A. Zuokienė teigia, kad fondas neturi dokumentų, įrodančių, kad iš Zuokų namų išvežti daiktai priklauso fondui, viešosios įstaigos „Jono Meko fondas“ direktorius tą patvirtino, tačiau teigė, kad jų ieško. „Inventorizacijos tų knygų ir panašiai tikrai nėra, bet dabar bandome atrasti išmuitinimo ir siuntimo dokumentus iš Amerikos, – kalbėjo E. Stanišauskas ir pridūrė, kad dokumentuose turėtų būti nurodyta, kiek ir kokių dėžių bei kam siųsta. – Kitas dalykas, yra ir liudininkai, tai žmonės dalyvavę tame siuntime, ir buvęs direktorius. Aš esu tas žmogus, kuris turi atsakyti už buvusių direktorių siuntimą ir klausimą, kuris dabar yra viešumoje.“

Edgaras Stanišauskas
Edgaras Stanišauskas
© DELFI / Orestas Gurevičius

Po to, kai žiniasklaidoje pasirodė reportažai apie iš Zuokų namų išvežamus galimai J. Meko darbus, dailininkas Eugenijus Varkulevičius-Varkalis atpažino, kad tarp jų yra ir jo prieš dešimtmetį dingusi kūryba. E. Stanišauskas teigė, kad su dailininku jau bendravo ir jam priklausantys daiktai bus grąžinti.

„Vienu ypu Jonas Mekas su draugais, kitais menininkais siuntė daug įvairių daiktų. Šimtas dėžių. Atversime, pažiūrėsime, kas ten yra, – kalbėjo fondo direktorius. – Kitas dalykas – ką išvežė iš Užupio, aš iki galo pats nežinau, nes pats nedalyvavau. Ten buvo sudėta krūva visokių daiktų, apsidrausdamas galiu pasakyti, kad dalis jų buvo Jono Meko. O kai pamatysime, gal ir viskas.“

Jis teigė, kad nesitaria daiktų apžiūrėti, tariasi, kad jie būtų grąžinti.

„Iš ten, kur buvo paimta, ten turi būti ir grąžinta“, – į klausimą, ar daiktai bus grąžinti tuo pačiu adresu, iš kurio buvo ir paimti, atsakė E. Stanišauskas.

O jei A. Zuokienė nepriims daiktų ten, kur jie ir buvo? E. Stanišauskas teigė, kad ten yra patalpų, kurios priklauso kitiems asmenims. „Ne į tą pačią gal vietą, kur nors dešimt metrų toliau, arčiau“, – svarstė E. Stanišauskas.

O ar prašys P. Poderskio sunešti dėžes atgal ten, kur buvo? E. Stanišauskas nusijuokė, kad neprašys ir pridūrė, kad santykis su savivaldybės atstovu yra geras.

A. Zuokienė taip pat viešai išsakė abejonę fondo veiklos skaidrumu. „Ji užsiminė susitikimo metu, bet paskui mane labai gyrė, kad esu labai geras administratorius, geras vadovas“, – teigė E. Stanišauskas.

E. Stanišauskas dėl galimai neteisėtai paimtų daiktų kreipėsi į policiją. Savivaldybės administracijos direktorius P. Poderskis išreiškė norą, kad pareiškimas būtų atsiimtas, tačiau fondo vadovas to daryti neskuba ir teigia, kad viskas išsispręs kitą savaitę.

Savivaldybės atstovas teigia, kad fondas dokumentų dar nepateikė

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis po susitikimo paantrino, kad sprendimo dar nėra, bet jį tikisi priimti kitą savaitę. Jis tvirtino, kad dar yra daug klausimų, į kuriuos reikia atsakyti.

P. Poderskis taip pat patvirtino, kad jokių dokumentų fondas dar nepateikė, bet tikina, kad pateiks. „Bet turbūt tikrai galime teigti, kad ten yra ne tik fondo turtas, kad ir kiti menininkai, kurie apsireiškė ir žiniasklaidoje, jau ir savo darbus tenai rado, – teigė P. Poderskis. – Manau, kad nuosavybė nėra tiksliai aiški.“

Povilas Poderskis
Povilas Poderskis
© DELFI / Domantas Pipas

P. Poderskis teigė, kad dėžių niekas dar neatvėrė, nes šiuo metu vyksta dokumentinis patikrinimas.

O jei fondas nepateiks reikiamų dokumentų? „Reikia žiūrėti, kaip viskas rutuliosis. nes ne tik dokumentai, bet gali būti ir įvairūs teismo sprendimai, ir panaši medžiaga. Nebūtinai tai bus su turto nuosavybe susiję. Gali būti ir kitų aplinkybių, kurios sąlygos, kad tai bus grąžinta Edgarui Stanišauskui ir jo šiuo metu valdomam fondui“, – kalbėjo P. Poderskis.

Susitikimo metu telefonu buvo susisiekta ir su Artūru Zuoku. P. Poderskis abejojo, ar prireiks jo dalyvavimo fiziškai, nes dalyvauja turtą perdavusi A. Zuokienė.

Kiek dar laiko viskas gali užtrukti? „Manau, kad bent dar savaitę tai užtruks. Bet džiaugiamės, kad turtas saugus, sausoje vietoje ir kad jis atrastas“, – teigė P. Poderskis.

Radus galimai J. Meko kūrybos Zuokų namuose, iš pareigų buvo atleistas, o vėliau patikslinta, kad ne atleistas, o laikinai nušalintas nuo pareigų, savivaldybei pavaldžios įstaigos – J. Meko meno centro vadovas. Kada bus sprendžiamas šis klausimas? P. Poderskis atsakė, kad po mero R. Šimašiaus atostogų. Meras iš atostogų į darbą grįš po kelių savaičių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(61 žmogus įvertino)
2.8197

Top naujienos

Į Rytų Ukrainą plūdo išskirtinė Rusijos technika: po mokymų rusų kariams nustatė vienodą diagnozę (137)

Prieš penkerius metus, antrojoje 2014 m. rugpjūčio mėnesio pusėje, vadinamasis „Ilovaisko...

Lietuvis daro tai, apie ką daugelis svajoja, bet nedrįsta: mano tikslas – pasiekti visišką dugną (28)

Prieš trejus metus prisidengęs Modus Vivendi slapyvardžiu 24-erių Edgaras Bajerčius sėdęs ant...

Pinigų tema lietuviams kalbėti gėda ne mažiau nei apie seksą: jei už žinias rašytų pažymį, dažnas gautų 4 (83)

Pinigų klausimas lietuviams kartais yra toks pats tabu kaip ir seksas ar politika. Dar labiau nejauku...

Kodėl lietuviški kurortai yra daug blogiau nei užsienio: turtingųjų pasaulis Interlakenas ir jo beprotiškos kainos (192)

„Niekada nevažiuočiau į lietuviškus kurortus“, „Palanga – brangi tragedija“, „Į...

13 daug antioksidantų turinčių produktų: valgydami juos kovojate su kenksmingais procesais organizme (7)

Antioksidantai yra junginiai, padedantys atitolinti ląstelių pažeidimus ar net galintys užkirsti...

Investuotojai nenurašo penktojo pagal dydį miesto: vaiduoklį keis nauja verslo oazė (17)

Nors per pastarąjį dešimtmetį Panevėžyje gyventojų sumažėjo daugiau nei dvidešimčia...

Iš „Misijos Sibiras“ grįžusi Amerikos lietuvaitė: dabar važinėsiu po Ameriką ir viską pasakosiu (102)

Tarp šešiolikos šių metų ekspedicijos „ Misija Sibiras “ dalyvių pirmą kartą buvo...

Bretanė – vieta, kur saugoma istorija ir gerbiamos tradicijos (12)

Gerai išvystytas Prancūzijos greitųjų traukinių (TGV) transporto tinklas suteikia unikalią...

Linkytė ir Vaitiekūnas papasakojo apie slogias mintis ir kaip pavyko pamilti save (75)

Laisvės pikniko metu „Rytojaus jaunimo“ diskusijų zonoje didelio susidomėjimo sulaukė...

Gamtos ženklus stebinti dzūkė jau žino, kokie bus rudens orai ir kada sulauksime pirmojo sniego (88)

Gamtos ženklus stebinti ir orus pagal juos prognozuojanti marcinkoniškė Janina Janušauskienė...