Tūkstančius maldininkų kasmet į atlaidus sutraukianti Žemaičių Kalvarija šeštadienį švęs 750-ies metų vardo paminėjimo jubiliejų.

Kaip BNS informavo Plungės rajone esančios Žemaičių Kalvarijos seniūnas Liudas Gricius, pasveikinti miestelio su jubiliejumi planuoja atvykti ir prezidentas Rolandas Paksas.

Šventės proga bus einamas Kryžiaus kelias, Šv.mišias aukos popiežiaus paskirtas apaštalinis nuncijus Baltijos šalims Peteris Stephanas Zurbriggenas. Vėliau bus pašventinta miestelio vėliava, medinis paminklas skirtas miestelio jubiliejui.

Šventės proga taip pat koncertuos grupė "Jonis", atlikėjas Deivis, miestelio muzikantai, vyks gegužinė.

Žemaičių Kalvarija garsėja 19 koplytėlių Kristaus Kryžiaus keliu, kurį 1637 metais įkūrė vyskupas Jurgis Tiškevičius. Jis pats parinko vietas ir žingsniais atmatavo, kad viskas atitiktų Kristaus kančios kelią Jeruzalėje. Kryžiaus keliu rūpintis buvo pasikviesti vienuolių dominikonai. Taip vyskupas norėjo atgaivinti dėl reformacijos įtakos silpstantį katalikų tikėjimą. Jo sumanymas buvo sėkmingas - noras dalyvauti Jėzaus ir Marijos kentėjimų apmąstymo kelionėje sutraukdavo dešimtis tūkstančių žmonių.

Koplyčių architektūra bei dydis labai skirtingas. Vienose telpa tik 20, kitose iki 300 lankytojų. Didesnieji statiniai daugiau primena bažnyčias. 13 koplyčių yra medinių, 6 mūrinės. Kryžiaus kelio stotys remontuojamos ir prižiūrimos.

Šiais metais liepos 1 dieną prasidėję didieji Žemaičių Kalvarijos atlaidai truks iki šeštadienio. Žemaičių Kalvarijos seniūno duomenimis, kasmet į atlaidus atvyksta 30 - 60 tūkst. maldininkų iš Lietuvos bei kitų šalių.

Būriai maldininkų, sekdami paskui giesmininkus, kelias dienas lanko Kryžiaus kelio stotis. Paklausyti originalių giesmių, pritarant būgnams, trimitams, kanklėms, atvyksta ne tik maldininkai, bet ir etnografai, liaudies meno mėgėjai.

Vyskupas Motiejus Valančius veikale "Žemaičių vyskupystė" mini, kad jau 1644 metais Kalvarijoje dominikonai lankė koplytėles ne vien giedodami, bet ir grodami muzikos instrumentais. Įvairūs 17-19 amžiaus šaltiniai liudija, kad žemaičių katalikiškoms giesmėms pritardavo senoviniais muzikos instrumentais - kanklėmis, birbalais, lamzdžiais, būgnais, mediniais trimitais. Vėliau senuosius medinius muzikos instrumentus ėmė keisti variniai pučiamieji.

Žmones į Žemaičių Kalvariją traukia ir stebuklingas Švč. Mergelės Marijos paveikslas, esantis pagrindiniame miestelio bažnyčios altoriuje. Manoma, kad tik iškilmingomis progomis atidengiamas paveikslas turi gydomųjų galių.

Švč. M. Marijos paveikslą kaip stebuklingą 1650 metais mini istorikas Albertas Vijūkas-Kojalavičius. Paveiksle vaizduojama Švč. M. Marija su prie jos besiglaudžiančiu kūdikiu. Paveikslas pieštas ant drobės, kuri užtempta ant raudonu aksomu išmuštos lentos. Sidabruotu ir paauksuotu aptaisu dengtas paveikslas restauruotas 1977 metais.

Paveikslą iš Romos parvežęs būsimasis vienuolyno prioras Petras Pugačevskis. Pasakojama, jog jis gyvenęs dominikonų ligoninėje, kur kabojęs šis paveikslas. Petrui naktimis į jį bežiūrint, kartais Marijos ir Sūnaus galvas gaubdavusi nežemiška šviesa. Išprašęs vienuolių, kad leistų parsivežti Lietuvon.

Taip pat garsi ir Šventojo Kryžiaus relikvija, saugoma bažnyčios Didžiojo altoriaus antrajame aukšte, paauksuotame relikvijoriuje. Ši relikvija 1649 metais gauta iš Liublino Domininkonų bažnyčios. Vertingi ir bažnyčioje kabantys Žemaičių vyskupų portretai.

Iki Kryžiaus kelio įkūrimo Žemaičių Kalvarija vadinosi Gardais. Pirmąsyk Gardai paminėti 1253 metais Mindaugo aktuose, čia būta pilies ir pagoniškos šventvietės. Visoje Lietuvoje miestelis pradėjo garsėti po to, kai vyskupas J.Tiškevičius 1637 metais čia įkūrė 19 koplytėlių Kryžiaus kelią ir juo rūpintis pasikvietė vienuolius dominikonus.

Bažnyčia ir miestelio aikštė yra žemumoje, o Kryžiaus kelias įrengtas ant kalnelių.

1940 metais čia gyveno apie tūkstantis gyventojų, dabar - perpus mažiau. Sovietiniais metais uždraudus Žemaičių Kalvarijos pavadinimą, miestelis vadinosi Varduva. Senasis pavadinimas grąžintas 1989 metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Epidemiologė: pražūtingasis gripo virusas akimirksniu randa silpniausią žmogaus vietą papasakojo, ko šiemet tikėtis (60)

Gripas vis plačiau šiepia savo nasrus. Tuo jau spėjo įsitikinti tiek amerikiečiai, nerimaujantys,...

Įstatymai privertė sukurti verslą (18)

Mindaugas ir Vita Šlapkauskai žinomi kaip gardžiomis uogienėmis ir šviežiais vaisiais bei...

Orai: ateina tikri šalčiai (10)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį su Mantu labai saugojome, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (84)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...

Po nužudymo Klaipėdos „Akropolyje“ apsaugos darbuotojams vėl kilo pavojus (55)

Klaipėdos prekybos centre „ Akropolis “ apsaugos darbuotojai sulaukė grasinimų papjauti. Dar...

Savo namuose ateities laukia su baime: netrukus šalia atsivers didžiausia kloaka (79)

Nerimas dėl ateities – taip trumpai galima apibūdinti nuotaikas, kurios vyrauja nedideliame...

Šios mikrotendencijos padės atnaujinti garderobą be didelių išlaidų

Pošventiniai su finansais susiję sunkumai neabejotinai turi įtakos drabužių įsigijimui. Laimei,...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (645)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (67)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (981)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...