aA
Vidaus reikalų ministerija siūlo keisti statutinių pareigūnų mokėjimo už darbą tvarką, tačiau tokie pokyčiai pareigūnų nedžiugina. Plačiau apie juos bei ar tuštės policijos pareigūnų piniginės, LNK vidurdienio žiniose pasakojo Vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas, o pačių pareigūnų nuotaikomis pasidalijo Pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo valdybos narys Miroslavas Gerasimovičius.
Žada keisti mokėjimo už darbą tvarką: tai – ne vienintelis laukiantis pokytis
© ELTA / Marius Morkevičius

Pokyčiai – privalomi


Pasak V. Dmitrijevo, pokyčiai, apie kuriuos kalbama dabar, yra antras etapas valstybės tarnybos vykdomos pertvarkos.

„Antras etapas privalo įvykti vien dėl to, kad keičiasi baziniai dydžiai, kurie reikalingi apskaičiuojant valstybės tarnautojų darbo užmokestį ir, atitinkamai, kitų valstybės sektoriuje dirbančiųjų, ar tai būtų pareigūnai, ar kiti darbuotojai. Keičiasi tiesiog apskaičiavimo bazė – tai yra privalu. Keičiant apskaičiavimo bazę, žinoma, mes sakome, kad būtina spręsti pareigūnų nekomplekto problemą, kuri egzistuoja, taip pat pareigūnų pritraukimo ir motyvavimo klausimai turi būti pirmoje vietoje“, – dalijosi jis.

Pareigūnai su motociklais
Pareigūnai su motociklais
© Policija

Pašnekovas atskleidė, ką nauja tvarka palies stipriausiai.

„Aš manau, mes surasime bendrą sutarimą šiais klausimais, tik noriu patikinti ir pasakyti tai, kad žemiausia grandis ir vidurinė grandis pareigūnų – tikrai pajus šitą pokytį“, – teigė V. Dmitrijevas.

Kaip teigė viceministras, jis nemato priežasčių, kodėl ilgai dirbantys žemiausios grandies arba vidurinės grandies pareigūnai, kuriems dėl pokyčių pareiginė alga keisis, būtų motyvuoti trauktis iš savo darbo vietos.

„Mes kartu siūlome paketą ir aiškiai kalbame, kad pati apskaičiavimo bazė jau bus didesnė darbo užmokesčio. Nuo šios bazės skaičiuosis ir viršvalandžiai, ir darbas poilsio bei švenčių dienomis. Tai reiškia, jog, esant didesnei bazei, galutinė darbo užmokesčio išraiška bus tikrai didesnė, plius – priedas už stažą irgi apsiskaičiuos nuo didesnės bazės, todėl, ilgai dirbančiam pareigūnui, kuris turi 30 metų arba 20 metų stažą, atlyginimas didės per du momentus – per bazės didinimą ir per priedą už stažo didinimą“, – aiškino jis.

Žada keisti mokėjimo už darbą tvarką: tai – ne vienintelis laukiantis pokytis
© ELTA / Josvydas Elinskas

Tarp pokyčių – ir didesnė kontrolė


Dabar pareigūnams yra siūlomos įvairios išmokos, tarp kurių – ir butpinigiai. Vis dėlto, Vidaus reikalų ministerijai pasirodė, jog šioje vietoje reikėtų didesnės kontrolės. V. Dmitrijevas paaiškino, kas iššaukė tokią ministerijos poziciją.

„Yra visokių atvejų. Dėl tam tikrų atvejų yra kreiptasi ir į teisėsaugą, aš nežinau galutinio rezultato, bet to piktnaudžiavimo tikrai yra, todėl mes tiesiog pasiūlėme vidaus tarnybos statute tam tikrą pokytį, kad ne tik dydžius reglamentuoti ir valstybei pareigą nustatyti, kad valstybė privalo kompensuoti, bet ir nustatyti sąlygas“, – teigė jis.

Žada keisti mokėjimo už darbą tvarką: tai – ne vienintelis laukiantis pokytis
© DELFI / Tomas Vinickas

Pasak pašnekovo, jeigu numatytų sąlygų nebūtų laikomasi, atitinkamai – nebūtų gaunama ir kompensacija.

„Reikia įgyvendinimo tvarkos. Įgyvendinimo tvarka yra procedūra ir atitinkama kontrolė. Mūsų nuomone, to reikia šitame etape, tam, kad būtų tam tikra drausmė šioje vietoje ir, kad tas kompensavimas būtų pagrįstas ir dėl to nenukentėtų kiti pareigūnai, kurie tokios kompensacijos negauna“, – teigė V. Dmitrijevas.

Pareigūnų vertinimai


M. Gerasimovičiaus teigimu, tokį projektą, kuris yra siūlomas, pareigūnų bendruomenė vertina labai neigiamai.

„Šitas projektas buvo derinamas ministerijos darbo grupėje, o toks, koks jis grįžo po Vyriausybės filtrų – jis visiškai netinkamas pareigūnų bendruomenei“, – teigė jis.

Pasak pašnekovo, jau šią savaitę profesinių sąjungų centrų vadovai yra kviečiami į Vidaus reikalų ministeriją, kur bus pristatomas statuto projektas, tačiau abejonių ir neramumų – kyla.

„Kilo abejonių ir tam tikrų neramumų, dėl to, kad projektas yra jau registruotas, tai, iš esmės, susipažinti su juo galima jau viešai, klausimas tik dėl mūsų pasiūlymų ir pastabų, o kol kas – į tai nebuvo atsižvelgta“, – teigė M. Gerasimovičius.

Žada keisti mokėjimo už darbą tvarką: tai – ne vienintelis laukiantis pokytis
© ELTA / Dainius Labutis

Anot jo, neigiamų pokyčių projekte – pakankamai daug.

„Pliusų ir minusų balanso tikrai nėra. Minusai – gerokai persveria. Tai, kad pareigūnų atlyginimas bus skaičiuojamas nuo vidutinio atlyginimo – iš esmės, neypatingai kažką keičia, vis tiek tas atlyginimas bus daugmaž toks pat, bet tai, kad priedas už laipsnius dingsta bei apribojamas priedas už stažą – kelia didžiulį nerimą“, – dalijosi Pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo valdybos narys.

Pasak pašnekovo, sunku pasakyti, ar į nerimą ir abejones bus atsižvelgta, tačiau jis tikino, kad pareigūnų bendruomenė dės visas pastangas.

„Dabar panašu, kad Vyriausybė nori visus pagal vieną kurpalį sudėlioti“, – teigė M. Gerasimovičius.

Žada keisti mokėjimo už darbą tvarką: tai – ne vienintelis laukiantis pokytis
© DELFI / Ainis Gurevičius

Galimi reformos padariniai


Dažnai kalbama apie tai, kad jau ir dabar sunku į sistemą pritraukti naujų bei talentingų žmonių, tad kyla klausimas, ar su naujais pokyčiais nebus taip, kad truks ne tik naujų darbuotojų, bet ir senieji pasitrauks iš savo darbo vietų? Pasak M. Gerasimovičiaus, visko gali būti, esą pokyčiai – tikrai neigiami.

„Vidaus reikalų ministerija tikrai turi skaičius, kiek yra pareigūnų, kurie gali išeiti į pensiją, tai daugiausiai tokių pareigūnų yra policijos departamente, taip pat ir ugniagesių, ir pasieniečių yra tikrai nemažai. Tokie pokyčiai, neigiami pokyčiai – tikrai tam tikra paskata pareigūnams išeiti į pensiją ir ieškoti kito darbo“, – teigė pašnekovas.

Visą reportažą galite rasti LNK portale:

LNK
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(32 žmonės įvertino)
2.7500

Top naujienos

Po skandalą sukėlusių ministro pasisakymų į kovą dėl milijardų vertės sandorio stoja naujas žaidėjas

Vasarą kilęs skandalas dėl KAM siūlymo rinktis vokiškus tankus „ Leopard 2 “ prigeso. Tačiau...

Malinauskas apie kurjerius su grynaisiais, nelegalią kelionę sovietmečiu į Lenkiją ir aferistą, pagrobusį viską, ką uždirbo

Viliumas Malinauskas , Grūto parko įkūrėjas, buvęs grybų ir sraigių karalius pragyveno įdomų...

Putiną pašiepusiai Hillary Clinton – Kremliaus atsakas

Buvusi JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton antradienį pašiepė Rusijos prezidentą...

Dažnam siaubą keliantys gyvūnai Edgarui pakuždėjo neįprastą verslo idėją: džiaugiasi, kad darbą gali vadinti hobiu

Ne visiems svajonių augintinis yra pūkuotas kačiukas, šuniukas ar triušiukas. Juk ne mažiau...

Požėla apie mirtimi pasibaigusį vakarėlį Marijampolėje: kasdien gauname naujos informacijos (24)

Šios savaitės pradžioje buvo pranešta, kad savaitgalį Marijampolėje susibūrę paaugliai...

Parengė Laurynas Butkauskas

Lietuviai Pirėjo katile: kaip Karnišovas stojo prieš Jordaną, Kazlauskas „tirpdė“ Sofoklį, pylėsi negandos, o titulus rinko tik vienas

Suskaičiuoti po Pirėjo „ Olympiakos “ vėliava stovėjusius lietuvius jau nepakanka nė dviejų...

Ukraina išdėstė sąjungininkams, ką aptiko rusų naudojamuose dronuose (1)

Iranietiški dronai kamikadzės, kuriais Rusija reguliariai atakuoja Ukrainą , turi daug...

Karas Ukrainoje. Ukrainiečiams – pagyros iš karo ekspertų: kontrpuolime pasiekta svarbi pažanga  į Ukrainą grįžo „Wagner“ samdiniai

Naktį į trečiadienį, rugsėjo 27 d., Maskvos srityje, netoli karinio aerodromo, kilo didžiulis...

Vasariški orai trauktis dar neketina, tačiau viename regione jau numatomi pokyčiai

Paskutinioji rugsėjo savaitė rudens beveik neprimins - tiek dienos, tiek naktys bus šiltos.

Dovilė Jablonskaitė

Vyrų vilioklės Viktorijos išsirinktas danas žiedą užmovė po dvejų metų, bet iki altoriaus taip ir nenuvedė: jo poelgis buvo aukščiausio lygio kiaulystė (5)

„Tinderyje“ užsimezgęs Viktorijos romantinių santykių triptikas su ispanu, vokiečiu ir danu...