aA
Ribojimai vyresnio amžiaus žmonėms patekti į patalpas ir pasinaudoti paslaugomis yra atvira diskriminacija dėl amžiaus, kuri netoleruotina pagal Konstituciją, pabrėžė konstitucinės teisės specialistas, Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius.
Vytautas Sinkevičius
Vytautas Sinkevičius
© DELFI / Karolina Pansevič

Kas kartą Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pabrėžiamas prašymas garbaus amžiaus asmenims ypač saugotis koronaviruso infekcijos ir be būtino reikalo nesilankyti ten, kur žmonės būriuojasi, rado atgarsį kai kuriems verslininkams priimant sprendimus. Diplomatė Irena Vaišvilaitė savo feisbuko paskyroje pasidalijo plakato nuotrauka – ant jo užrašyta, kad „garbaus amžiaus asmenims“ į vidų užeiti draudžiama, rašė „Delfi“.

Skelbimas, draudžiantis garbaus amžiaus žmonėms užeiti į įmonės vidų. Irenos Vaišvilaitės nuotr.
Skelbimas, draudžiantis garbaus amžiaus žmonėms užeiti į įmonės vidų. Irenos Vaišvilaitės nuotr.


Apie tai, kad dalis vyresnio amžiaus žmonių dėl tokių rekomendacijų gali pasijusti lyg raupsuotieji, „Delfi“ yra sakęs Vilniaus universiteto (VU) Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Kęstutis Girnius, jis taip pat pabrėžė, kad SAM rekomendacijų laikytis nesirengia.

Paklaustas, kurių rekomendacijų iš visų A. Verygos išvardytų laikosi pats, K. Girnius tvirtino, kad nė vienos, pritaikytos išskirtinai rizikos grupės asmenims.

„Nė vienos. Ne, aš dėviu kaukę, mūviu pirštines, bandau be reikalo neiti į parduotuvę, bet esu buvęs ir kirpykloje, ir pašte. Gyvename Antakalnyje, kur gamta graži, tai su žmona vis einame pasivaikščioti valandai ar pusvalandžiui

Mano vaikai Amerikoje, tai negaliu jų lankyti. Bet jei jie gyventų čia, Lietuvoje, aš su jais susitaręs tikrai aplankyčiau. Vienas vyresnio amžiaus žmonių džiaugsmų yra anūkai ir vaikai. Ir, kai Veryga sako, kad senjorams rekomenduojama nebendrauti su vaikais ir anūkais, ir dar ilgą laiką, tai aš to nesuprantu. Mes visi esame Lietuvos piliečiai, mes visi esame lygūs pagal įstatymą, ar aš esu 55 m., ar 65 m., ar truputį daugiau“, – savo požiūriu dalijosi politologas.

Sinkevičius: tokie ribojimai – atvira asmenų diskriminacija pagal amžių

Konstitucinės teisės specialistas prof. V. Sinkevičius teigia, kad būtų linkęs dėl tokių ribojimų pasisakyti dar griežčiau nei K. Girnius.

„Aš manau, kad tai yra atvira asmenų diskriminacija pagal amžių. Tokie dalykai negalimi ir netoleruotini pagal Konstituciją. Negalima diskriminuoti asmens dėl amžiaus“, – sakė V. Sinkevičius.

Profesorius atkreipė dėmesį į Konstitucijos 29 straipsnį, kuris pažymi, kad įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs.

„Žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegijų dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu“, – rašoma šiame straipsnyje.

Konstitucinės teisės specialisto nuomone, tokiais būdais negalima nieko saugoti.

„Vyresnio amžiaus žmogus, kaip ir bet koks kitas asmuo, turi teisę dalyvauti visuomeniniame gyvenime, naudotis socialine aplinka. Tik todėl, kad jo amžius yra toks, negalima jam to uždrausti“, – sakė V. Sinkevičius.

Pasak konstitucinės teisės specialisto, visai kitas reikalas, jei būtų nustatyta, kad asmuo yra užsikrėtęs, jam liepta karantinuotis, bet jis to nesilaiko ir vaikšto gatvėmis.

„Tokiu atveju įsikištų policija, bet ne parduotuvių, sporto klubų savininkai arba vadybininkai. Šiuo atveju aš įžvelgiu atvirą diskriminaciją“, – sakė V. Sinkevičius.

Kasiulevičius: žmones reikia informuoti apie rizikas

Šeimos gydytojas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto (VU MF) profesorius Vytautas Kasiulevičius laikosi nuostatos, kad žmonės yra sąmoningi, svarbiausia – juos informuoti.

„Be abejonės, vyresnio amžiaus žmonės, susirgę šia infekcija, patiria didesnę riziką – ir išeitys yra blogesnės, ir gyvybei pavojingos situacijos susiklosto, jie tą turėtų žinoti.

Manau, esminis dalykas – nuolat ir kur tik įmanoma apie tai pateikti informaciją, perspėti, o, kaip tas žmogus elgiasi, tai yra jo laisva valia. Negali per jėgą priversti saugotis“, – sakė V. Kasiulevičius.

VU MF profesorius, kaip ir konstitucinės teisės specialistas, mano, kad į šitą problemą reikia žiūrėti iš infekcijos platinimo pusės.

„Pirmiausia reikia orientuotis į perdavimą, o saugojimasis yra apsisprendimo teisė“, – teigė V. Kasiulevičius.

Vyresnio amžiaus žmones ragina saugotis

„Delfi“ primena, kad, švelninant karantino režimą, nuolat pabrėžiama būtinybė saugotis vyresnio kaip 60 metų amžiaus, taip pat lėtinėmis ligomis sergantiems asmenims.

Apie tai kalbama ir dvejų metų strategijoje, kuriai pritarė Vyriausybė.

Vienas iš strategijos punktų – „asmenų, priklausančių aukštam rizikos laipsniui, saugojimas“.

Asmenų priskyrimas aukštam rizikos laipsniui numatomas pagal asmeninės rizikos ir socialinės rizikos laipsnį. Asmeninės rizikos laipsnis suprantamas kaip asmens rizika, susirgus virusu, neišgyventi arba turėti rimtų sveikatos problemų. Socialinės rizikos laipsnis priklauso nuo asmens kontaktavimo su aukšto asmeninės rizikos laipsnio asmenimis, taip pat – su infekuotais ar galbūt infekuotais asmenimis, kurie artimai kontaktuoja su daug žmonių. Visa tai sukelia riziką plisti virusui, rašoma strategijoje.

Vyriausybė laikosi nuostatos, kad kuo aukštesniam rizikos laipsniui priskiriamas asmuo, tuo intensyvesnis turi būti apsaugos priemonių taikymas. Žemo rizikos laipsnio asmenims taikomos standartinės visuomenės sveikatos priemonės.

„Pažymėtina, kad karantino sąlygų lengvinimas ir prireikus specialių sąlygų taikymas asmenims, priskirtiems aukštam rizikos laipsniui, – pagrindinė priemonė išsaugoti šiam rizikos laipsniui priklausančių Lietuvos žmonių gyvybes ir sveikatą.

Analizuojant mirusiųjų nuo viruso skaičių pagal skirtingas amžiaus grupes, matyti, kad nuo viruso ligoninėje mirusiųjų dalis yra didžiausia amžiaus grupėje, kuriai priklauso vyresni nei 80 metų asmenys, ir siekia 9,3 procento, 70–79 metų amžiaus grupėje – 5,1 procento, 60–69 metų – 2,2 procento. Mirtingumo lygis 50–59 metų amžiaus grupėje lygus 0,6 procento. Tai atitinka ir bendrąsias tendencijas kitose šalyse pagal Pasaulio sveikatos organizacijos skelbiamus duomenis.

Atsižvelgiant į tai, kad didžiausias mirtingumo lygio skirtumas yra tarp 50–59 ir 60–69 metų amžiaus grupių (mirtingumo lygis skiriasi net 3,6 karto), darytina išvada, kad rizika numirti susirgus nuo viruso itin išauga asmenims, kuriems sukakę 60 ir daugiau metų“, – rašoma dokumente.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(335 žmonės įvertino)
4.2299

Top naujienos

Naujai viruso bangai rudenį reikia ruoštis jau dabar: modernios priemonės patikrai pasieniuose jau egzistuoja (95)

Atsižvelgiant į jau turimas žinias apie koronavirusą ir sezoniškumą, yra nemaža rizika, kad...

Koronavirusas Baltarusijoje: rizikuoja jau ne tik Lietuva, bet ir visa ES (197)

Iš pradžių Baltarusija neigė koronavirusą ir netgi juokėsi iš galimos pandemijos. Šiuo metu...

Ambicingame 6,3 mlrd. plane Lietuvai pasigedo kelių esminių akcentų: planuojame nubėgti maratoną, bet vos paeiname (122)

Finansų ministerijos pristatyme ilgalaikių investicijų ekonomikos skatinimui plane iš viso...

Vašingtono sprendimas – JAV antausis Maskvai ar dar vienas smūgis Europos kariniam saugumui (451)

Viena vertus, Vašingtonas aiškiai parodė Rusijai jos vietą. Kita vertus, tai rodo ir vis...

Veryga: karantiną bus siūloma pratęsti ir vasarą papildyta 15.15 (970)

Spaudos konferencijoje ministras Aurelijus Veryga sakė, kad karantiną bus siūloma pratęsti ir...

Viktoras Bachmetjevas

Esminiai dalykai: pokalbis su Algirdu Davidavičiumi: ką labiausiai pasaulyje norėtų pakeisti filosofas?

Jūsų dėmesiui jau antroji atsinaujinusios laidos „ Esminiai dalykai “ dalis. Šį kartą...

Vilčių nugalėti koronavirusą teikia jau seniai sukurta vakcina (8)

Didelis sergamumas ir mirtingumas nuo tuberkuliozės . Tokiais liūdnais pasiekimais pasaulyje...

62-ejų Sharon Stone bėgantys metai – nė motais: filmų ikona gerbėjus lepina kadrais vien su bikiniu, nesivargina ir dėl grimo (10)

Amerikiečių aktorė, prodiuserė ir buvęs modelis Sharon Stone surado saulėtąją laikotarpio,...

Santykiai per atstumą. Ką daryti, kad neišblėstų aistra? (2)

Galbūt jums pasiūlė svajonių darbą už kelių tūkstančių kilometrų nuo dabartinės...

Veždama neįgalų tėvą namo 15-metė dviračiu numynė 1200km (1)

15-metė Jyoti Kumari išvyko iš savo kaimo ir numynė dviračiu 1200 km, veždama ir neįgalų...

|Maža didelių žinių kaina