Ovacijomis pasaulio lietuvių jaunimo susitikime (PLJS) kalbą pradėjęs prof. Vytautas Landsbergis kreipėsi į auditoriją kviesdamas pakovoti už Lietuvą ir iš jos nebėgti, sakydamas, kad dabar Lietuvoje kai kas yra „papuvę“, bet jos ateitis – jaunimo rankose.
© DELFI / Jorigis Jasiūnas

Prof. Vytautas Landsbergis, kalbėdamas apie galimą Lietuvos ateitį, sakė, jog šiuo metu gyvename šalia kaimynystėje esančio vulkano.

Vytautas Landsbergis: gyvename šalia vulkano ir nežinome, kada ta beprotybė ims viršų
© DELFI / Jorigis Jasiūnas

„Su jumis kalbėdamas aš noriu tikėti, kad jums Lietuva rūpi, kad jums Lietuva yra svarbi. Aš kartais net naudoju tokį išsireiškimą arba paaiškinimą, atskleidimą turinio, kas yra lietuvis. Lietuvis yra tas, kuriam svarbi Lietuva ir tai yra esminis dalykas, gyvesnis negu klausimas, ar turi kas nors pilietybę, ar ieško kilmės dokumentų. Čia yra kilmės dokumentas. Jeigu tu jauti, jeigu tau svarbu, kas Lietuvoje vyksta, kokia jos dabartis ar kokia ateitis.

Ateitis nebūtinai labai džiaugsminga. Turime visokių savo pačių problemų. Ir kaimynystė mūsų tokia, kad gyvename šalia vulkano ir nežinome, kada ta beprotybė ims viršų“, – kalbėjo V. Landsbergis.

Kreipdamasis daugiausiai į jaunus žmones, iš viso pasaulio suvažiavusius į renginį Prienų rajone, profesorius vylėsi, kad ši karta pareikš norą gyventi teisingai.

Vytautas Landsbergis: gyvename šalia vulkano ir nežinome, kada ta beprotybė ims viršų
© DELFI / Jorigis Jasiūnas

„Juk jūs žinote, kad jūsų amžiaus žmonės ėjo prieš tankus be ginklų, stovėjo grandinėje susikibę rankomis, giedojo ir šaukė „Lietuva“, „Lietuva“. Bet ne taip sau, kaip sporto varžybose, o kai prieš tave stovi stiklinėmis akimis žudikai su automatais ir nori, kad tu bėgtum, o nebėga. Va tokie, kaip jūs, nebėga. Jie ir žuvo, jų vardai iškalti yra, atminimas šventas, bet bendras jausmas buvo, kad mes norime gyventi garbingai. Mes nenorime šliaužioti, prašyti malonės, klausti, ar galima ką nors daryti, nuvažiuoti į Maskvą su dovanėlėmis, kad gauti kokį nors leidimą, galbūt neuždraus tau daryti to, ką tu nori daryti.

Tai mes iš to išėjome. Išėjome dėl tokio žmonių nusiteikimo ir dėl pakankamai stipraus broliško ryšio, o paskui jis atmenko, gerokai atmenko. Bet prieš trisdešimt metų tai buvo tas noras gyventi kitaip. Aš vis svajojau, kad jis atgimtų, kad jis vėl pagautų tą bangą. Tokią, žinote, kaip Dainų šventėje banguoja visa didžiulė auditorija. Kad ji banguotų ir sakytų „mes norime gyventi kitaip.“

V. Landsbergio kalboje buvo daug kritikos parlamentarams, jų slaptiems susitarimams ir savanaudiškumui, tačiau kalbėta ir apie lietuvių ydas, kurios, pasak jo, yra gajos ir mus labai žlugdo.

„Va čia yra mūsų priešas – besaikis godumas, deja, jis reiškiasi. Arba — abejingumas kitam, žiaurumas kitam, net vaikų tarpe pastebimi keisti reiškiniai – žiaurumas savo artimui, savo suolo draugui ar panašiai. Žinome, kodėl – todėl, kad stoka meilės, kartais net nuo vaikystės stoka meilės ir tada tas vaikas, augdamas su didele skriauda savaime keršija savo elgesiu, savo būdu, nusiteikęs nepalankiai savo aplinkai.“

Pasaulio lietuvių jaunimo susitikime dalyvauja daug tautiečių, gyvenančių svetur. Žodžiai profesoriaus kalboje dažnai buvo adresuojami būtent išvykusiems gyventi svetur.

Vytautas Landsbergis: gyvename šalia vulkano ir nežinome, kada ta beprotybė ims viršų
© DELFI / Jorigis Jasiūnas

„Jauskime tai, kad ir Lietuvoje kai kas yra papuvę, ką reikia taisyti, kam negalima nuolaidžiauti. Labiausiai to tikimasi iš jaunų žmonių, kad jie nėra įpratinti, jie turbūt turi idealizmo ir nori, kad būtų kitaip. Tai ir neturite bėgti iš tos sužeistos Lietuvos, turite už ją kovoti, kaip kadaise partizanai kovojo. Mieli broliai ir seserys, pakovokite už geresnę Lietuvą“, – sakė V. Landsbergis.

Galiausiai, savo kalbą profesorius baigė klausimu, kurį paskatino užduoti sau.

„Ar aš stoviu toje pusėje, kur žmogiškumas, o ne žvėriškumas? Nes trečio nėra“, – šiuos žodžius palydėjo klausytojų ovacijos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po Trumpo ir Putino susitikimo – nedviprasmiškas JAV signalas Rusijai: mes jus stebime (226)

Ar Rusija, JAV prezidento nuomone, yra priešininkė? Tokio klausimo kelis sykius pastaruoju metu...

Turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių (30)

Pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Rygos įsikūrusio Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje...

Rimvydas Valatka. Gyvenimas prie Karbauskio iki 2024 metų? (147)

Kas galėtų patikėti, kad Rusija nesikiš į mūsų rinkimus, muša būgnais kolega R....

Medikai įspėja saugotis: karštis grasina ilgalaikiu jautrumu ar net širdies smūgiu (33)

Vilnietis Paulius per karščius lauke pjovė šakas. Po kelių valandų intensyvaus darbo...

Šeši „Titaniko“ katastrofą išgyvenę žmonės ištrinti iš istorijos (3)

Šešiems kinams pavyko išgyventi „Titaniko“ katastrofą, o po paros jie jau buvo ištrinti iš...

Kauno r. avariniu būdu nutūpdytas lėktuvas, nukentėjo lietuvis instruktorius ir užsienietis papildyta 19:10 (165)

Sekmadienį 15 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

10 metų Basanavičiaus gatvėje grojantis muzikantas: lietuvių muzikinis skonis, švelniai pasakius, yra prastas (66)

Vienas iš Palangos Jono Basanavičiaus gatvės akcentų – ten susirinkę performeriai. Vieni stovi...

Rimantė Kulvinskytė sugalvojo tobulą būdą, kaip suderinti motinystę ir darbą (33)

TV laidų vedėja, žurnalistė, verslininkė, kūrybininkė Rimantė Kulvinskytė yra ir itin...

Vienus suglumina, kitus prajuokina: žvilgtelėkite į naują „Crocs“ kūrinį (28)

Kroksai buvo sukurti kaip praktiška, patogi avalynė, mylių mylias nutolusi nuo mados pasaulio. Kas...

Bokso ringe rusą pranokęs ukrainietis užfiksavo unikalų pasiekimą (30)

Šeštadienį Maskvoje vykusiame „World Boxing Super Series“ turnyro finale ukrainietis...