aA
Penktadienį Vyriausybės sudaryta komisija rinkosi į posėdį dėl viešojo sektoriaus atlyginimų. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė sako, kad profsąjungos negali pritarti viešojo sektoriaus atlyginimų strategijai, nes joje yra daug neatitikimų su šakinių sektorių susitarimais. Tuo metu Vyriausybės atstovas tikina, kad į profsąjungų pasiūlymus atsižvelgiama.
Deividas Matulionis
© DELFI / Karolina Pansevič

„Buvo pristatyta strategija. Mes sakome, kad ji yra nesuderinta su šakinių sektorių susitarimais, todėl dabar mes negalime jai pritarti. Sakome, kad jai galėtume pritarti arba pasirašyti tik kai baigsis nacionalinės kolektyvinės sutarties derybos. Vyriausybė nėra linkusi atidėti šito viso proceso (derybų. - ELTA), tai žiūrėsime, ar jie be mūsų nuomonės teiks Vyriausybei ir Seimui, ar vis dėlto atsižvelgs į mūsų pasiūlymus ir atidės šį procesą“, - Eltai sakė I. Ruginienė.

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Deividas Matulionis teigė, kad derybose atsižvelgiama į profesinių sąjungų pasiūlymus.

„Mūsų nuostata tokia, kad nacionalinė kolektyvinė sutartis turėtų nustatyti geresnes sąlygas, nei kad yra strategijoje, bet mes tikrai nemanome, kad du dokumentai tarpusavyje yra įkaitai. Turime įpareigojimą strategiją pabaigti ir balandžio mėnesį pateikti Seimui. Iš tiesų dėkoju profsąjungoms ir opozicijai už pastangas tekstą pagerinti, ir yra daug dalykų, į kuriuos mes atsižvelgiame“, - žurnalistams sakė D. Matulionis.

Pasak I. Ruginienės, kolektyvinės sutarties derybos ir strateginės grupės klausimai turi judėti kartu.

„Kaip šiandien mes darbo grupėje išgirdome, projektas turi būti kuo skubiau pasirašytas ir jau balandžio pradžioje atsidurti ant Seimo posėdžių salės stalo, o ten jau svarstomas. Kovo mėnesį jis turėtų atsirasti Vyriausybės darbotvarkėje. Tačiau tas skubotumas mums yra nesuprantamas, jeigu taip atsitiko, kad nesugebėjome atskirti strateginės grupės klausimų nuo nacionalinės kolektyvinės sutarties derybų klausimų. Šie procesai turi judėti paraleliai“, - po posėdžio žurnalistams teigė I. Ruginienė.

Kaip sakė LPSK pirmininkė, Vyriausybė turi visas galias perduoti strategiją tiek į Vyriausybę, tiek į Seimą, neatsižvelgus į profesinių sąjungų nuomonę, tačiau pastarosios kitos savaitės posėdyje planuoja pateikti savo argumentuotą poziciją ir naujus pasiūlymus.

Pasak D. Matulionio, įsipareigojimas kelti viešojo sektoriaus atlyginimus yra didelis - tam numatoma 120 mln. eurų biudžeto lėšų, 190 mln. eurų privalomojo sveikatos draudimo (PSD) biudžeto lėšų, taip pat dar deramasi dėl bazinio dydžio kėlimo.

„Mūsų pasiūlymas toks, kad mes per metus negalime nustatyti (didesnio bazinio dydžio. - ELTA), nes pirmiausia turime sutvarkyti atskirus sektorius, tuo pačiu kultūros darbuotojų, slaugytojų, gydytojų, socialinių darbuotojų, mokytojų, ikimokyklinio ugdymo darbuotojų. Pirmiausia buvo kalbėta, kad yra tam tikrų neatitikimų su šakinėmis sutartimis, mes stengsimės, kad jų tikrai neliktų. Kalbant apie sveikatos sektorių, yra vienas prie vieno (susitarimai. - ELTA), viskas įdėta į strategiją kaip sutarta. Dėl švietimo sektoriaus yra šiek tiek skirtumų, bet mes tikrai stengsimės kartu Švietimo ministerija, Finansų ministerija atspindėti šakinius sutarimus, kurie buvo pasiekti ir kurių turime laikytis“, - sakė D. Matulionis.

Kaip teigė Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas, dar neaišku, kiek didės mokytojų atlyginimai, tačiau gydytojų atlyginimas turėtų pasiekti 3 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) dydį.

„Kultūros darbuotojams atlyginimus (nuo kitų metų. - ELTA) siūloma didinti 15 proc., slaugytojams, gydytojams numatytas didelis atlyginimų augimas, kitais metais turėtų pasiekti 3 VDU gydytojų atlyginimas ir 1,5 VDU - slaugytojų. Socialinių darbuotojų atlyginimai bus didinami ne mažiau 15 proc., ikimokyklinio ugdymo pedagogų - ne mažiau 15 proc. Mokytojų atlyginimai taip pat bus didinami, kokiu procentu, dar turime diskutuoti“, - po posėdžio sakė D. Matulionis.

I. Ruginienė sako, kad profsąjungoms derybose kol kas yra uždėtas apynasris.

„Iš tiesų matome, kad yra uždėtas apynasris - jau surašytos tam tikros nuostatos, mes žinome, kaip nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje vyksta derybos. Kai Vyriausybė aiškiai ateina su skaičiais ir tam tikru biudžetu - mums apribojama absoliuti teisė dar kalbėti apie didesnius atlyginimus“, - sakė LPSK pirmininkė.

ELTA primena, kad ministro pirmininko iniciatyva Vyriausybė nutarė sudaryti komisiją Ilgalaikio tvaraus viešojo sektoriaus darbuotojų darbo užmokesčio didinimo iki 2025 metų strategijos projektui parengti, tačiau derybos tarp valdžios atstovų ir profsąjungų vyksta vangiai. LPSK prieš dvi savaites skelbė, kad svarstys pasitraukti iš komisijos, nes ji, jų teigimu, yra tik imitacija streikams numalšinti, o ne rezultatams pasiekti.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(3 žmonės įvertino)
3.6667
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagrindinio kandidato į Ukrainos prezidentus portretas – vis ryškesnis: po susitikimo liko priblokšti (157)

Dabartinių sociologinių apklausų duomenimis, komikas Volodymyras Zelenskis užtikrintai pateks į...

Kunigas Robertas Grigas: dalis tikinčių žmonių šiandien jau nebeturi už ką balsuoti (307)

Lietuva įžengė į 30-uosius nepriklausomybės metus, ir jaunoji karta tik iš tėvų ar senelių...

Užkalnis: į šią šašlykinę valgytojai eis keliais, kaip į šventovę (225)

Kas dar nežinojote, esu vėl Amerikoje (buvau parskridęs rinkimų strateguoti ir šio bei to...

Niekas net nepastebėjo, kaip Šiauliai atsigavo: tai puikus miestas pavargusiems nuo sostinės nesąmonių (335)

Po krizės dėl emigracijos ir vidinės migracijos nukraujavęs Šiaulių miestas pastaraisiais...

Norvegų gelbėtojai per audrą sraigtasparniais evakuoja žmones iš kruizinio laivo dauguma variklių jau užvesti (2)

Norvegų gelbėtojai sekmadienį sraigtasparniais toliau evakuoja daugiau nei 1,3 tūkst. keleivių...

Vilniuje rasta žiauriai nužudyta moteris įtariamasis sulaikytas po kelių valandų (67)

Šeštadienį policijos pareigūnai Vilniuje, Šv. Stepono gatvėje esančiame bute, rado nužudytą...

Kambala įspūdingai grįžo į ringą – varžovas neišsilaikė ant kojų vaizdo įrašas (6)

Krepšininko karjerą baigęs 40-metis Latvijos aukštaūgis Kasparas Kambala su didžiuoju sportu...

Šį sutrikimą patiria kas penktas žmogus: ne visi žino, kad tai labai rimtų ligų pranašas

Svaigsta galva, ausyse spengia, o akyse aptemsta – taip atrodo apalpimas , pažįstamas daugybei...

Lietuvė laimės Anglijoje nerado: didžiulė konkurencija ir arogantiškas požiūris paskatino grįžti namo

Ar tu žinai tą jausmą, kai nuo mažens Tau sakoma, kad tik baigus mokslą ir įgijus diplomą Tu...

Antrą kartą šeimą sukūrusi moteris atvėrė širdį: buvusi mylimojo žmona savo sūnui sakė, kad esu ragana psichologės komentaras (21)

Karolina su Sauliumi – pora pusantrų metų. Karolinos sūnui – penkeri. O Sauliaus – treji....