Projektu siūloma nustatyti, kad dėl užkrečiamos ligos paskelbus ekstremalią situaciją ar karantiną tam tikrų sričių darbuotojai galėtų dirbti tik pasiskiepiję nuo tos užkrečiamosios ligos ir tik tol, kol bus laikomi įgijusiais imunitetą nuo minėtos ligos.

Projekte numatyta, kad tokie reikalavimai būtų taikomi darbuotojams, kurie dirba srityse, susijusiose su asmens sveikatos priežiūros paslaugomis ir veikla, taip pat – socialinėmis paslaugomis ir veikla.

Anksčiau buvo parengtas projektas, kuris numatė privalomą skiepijimą ir švietimo, viešojo administravimo sektorių darbuotojams bei kariuomenei, tačiau jų naujausioje versijoje atsisakyta.

Teigiama, jog jų atsisakyta, „nes šiuo metu tikslinga reikalavimą būti pasiskiepijus numatyti tik toms sritims, kuriose praktiškai neįmanomas nuotolinis darbas ir ypač svarbu užtikrinti paslaugų teikimą“.

Išimtis dėl privalomų skiepų būtų taikoma darbuotojams, kurie negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių bei tiems, kurie yra persirgę koronavirusu, kol bus laikomi įgijusiais imunitetą.

Nepasiskiepiję ir išimtims nepriklausantys darbuotojai negalės dirbti kontaktiniu būdu: jei darbo pobūdis leidžia, jie galės būti skiriami dirbti nuotoliniu būdu, jei ne – perkeliami į kitas pareigas, kurioms nereikia skiepytis, o jei tokios galimybės nėra – nušalinami nuo darbo nemokant atlyginimo.

Praėjus trims mėnesiams nuo nušalinimo pradžios darbdavys su jais turės nutraukti darbo sutartį be įspėjimo ir nemokėdamas išeitinės išmokos.

Šį pasiūlymą priėmus Seimui, pataisos įsigaliotų vasario 14 dieną.

Seimas šį klausimą turėtų svarstyti sausio 11 dieną.

Dulkys paaiškino motyvus

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys posėdyje teigė, jog kitų šalių duomenys rodo, jog omikron atmaina plinta 3–5 kartus greičiau nei kitos.

„Veikiame mes tikrai neturėdami visos pilnos informacijos, kuo mus dar nustebins virusas, bandome prognozuoti. Todėl siūlomi ir sprendimai“, – sakė ministras.

A. Dulkys teigė, jog privalomas skiepijimas įteisinamas ir kitose šalyse.

„Mūsų projektu yra siūloma, kad (…) tam tikri darbuotojai galėtų dirbti tik pasiskiepiję – pilna schema ir sustiprinančia doze. Siūloma, kad skiepytis turės 2 sričių darbuotojai: asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir socialinės paslaugos. Ne tik pačių įstaigų darbuotojai, bet ir valymo, maisto tiekimo paslaugų tiekėjai, jei jos teikiamos būtent šiose įstaigose. Tai liestų ir šiuos darbuotojus“, – kalbėjo A. Dulkys.

Jis kalbėjo, jog nuspręsta pradėti nuo sričių, kur neįmanoma išvengti kontaktų su asmenimis, kuriems teikiamos paslaugos.

Premjerė Ingrida Šimonytė dar akcentavo, kad sprendimai priimami atsižvelgus ir į didelį naujos atmainos plitimą.

„Pagal tuos duomenis, kuriuos turime, sustiprinančiąją dozę maždaug pusė gavo sveikatos sekretoriuje, socialinėse įstaigose – apie 40 procentų. Tas nėra blogai, bet tai, kad dauguma medikų buvo skiepyti prioriteto tvarka, to laiko daug praėjo nuo vakcinos schemos pilnos. Ir turime prognozuoti, kad ligai plintant labai sparčiai, jei ligos eiga yra nors lengvesnė, bet užkabins daugiau žmonių, ta rizika dėl spaudimo ligoninėms yra pakankamai didelė“, – sakė premjerė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (47)