aA
Vyriausybė pritarė naujai tvarkai, pagal kurią nuo kitų metų tėvams būtų mokamos išmokos gimus vaikui.
Vyriausybė pritarė naujai išmokų gimus vaikui mokėjimo tvarkai
© Adobe Stock

Ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatų pakeitimai, kuriems Vyriausybė pritarė trečiadienio posėdyje, numato, kad 30 kalendorinių dienų tėvystės atostogas leidžiama skaidyti į ne daugiau kaip dvi dalis, o jomis pasinaudoti iki vaikui sueina vieneri metai.

Tokia pat tvarka būtų taikoma ir įvaikinus vaiką. Šiuo atveju numatytas sugriežtinimas: tėvystės išmoka už antrą atostogų dalį būtų mokama tik tada, jeigu pirma dalis prasidėjo ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo.

Jei vaiko tėvas bus pasirinkęs tėvystės laikotarpį skaidyti į dvi dalis su pertrauka, abiejų išmokų dydžiai būtų apskaičiuojami iš naujo.

Tėvystės išmoka vis tiek būtų mokama ir tada, kai gimęs vaikas miršta arba kai gimsta negyvas kūdikis. Tada išmoka būtų išmokama vienu kartu už visas 30 dienų.

Jeigu ir iki vienerių metų vaiko sukakties ar per pirmuosius vaiko įvaikinimo metus nepasinaudojama tėvystės atostogų dalimi, išmoka priklausytų tik už išnaudotą dalį.

Jeigu, nesuėjus terminui pasinaudoti neperleidžiamomis dviejų mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogomis vienas iš tėvų netenka teisės gauti tokios išmokos – pavyzdžiui, miršta – ją galėtų gauti kitas.

Pakeitimai taip pat nustato, kad vaiko priežiūros išmoka, skiriama vienerius arba dvejus metus, mokama ir už tą dieną, kurią vaikui sueis 18 arba 24 mėnesiai.

Be kita ko, savarankiškai dirbančiuosius norima įpareigoti „Sodrai“ pranešti apie pasirinktą tėvystės ar vaiko priežiūros laikotarpį.

Pakeitimus inicijavusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nurodo, kad dabartiniai nuostatai pildomi siekiant aiškumo.

Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymu Seimas yra nustatęs teisę gauti vaiko priežiūros išmoką kiekvienam iš tėvų neperleidžiamais 2 mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogas.

Jų metų mokama 78 proc. gauto uždarbio dydžio išmoka, likusiais mėnesius pasirinktinai: iki vaikui sueis 18 mėnesių – 60 proc., o iki sueis 24 mėnesiai – pirmaisiais metais – 45 proc., antraisiais – 30 proc. gauto atlyginimo.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, vaiko priežiūros išmokos mokėjimas iki vaikui sukanka metai nėra populiarus – ją renkasi apie 1 tūkst., o dvejus metus – virš 20 tūkst. tėvų. 2021 metais vaikų priežiūros išmokas gavo 27 tūkst. moterų ir 8,6 tūkst. vyrų.

Tačiau tėvai noriai naudojasi apmokamu tėvystės mėnesiu – šį sausį tėvystės išmoka buvo mokama 1,1 tūkst. tėvų, daugėja vyrų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
1.0000

Top naujienos

Paaiškėjo, kas iš TS-LKD skambino į Čilę (14)

Antradienį, po to, kai Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen prisipažino, kad sausio 20...

Buvęs užsienio reikalų ministras: prieš I pasaulinį irgi buvo sakančių, kad tai neprotinga ir karo nebus (1)

Karas Ukrainoje , galimas karas su Kinija, Irano bombardavimas, Artimųjų Rytų reikalai, raginimai,...

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Konservatorius plauna Seimo mundurą dėl Bartoševičiui nutekintos informacijos: iškėlė dvi kitas versijas (32)

Nors valdantieji kaltina Seimo opoziciją, kad ši dėl neeilinės „Bartoševičiaus sesijos“ tik...

Latvijoje – didžiulis gaisras: pranešta apie degančią dronų gamyklą papildyta (11)

Antradienį po pietų Marupės regione, Latvijoje, kilo didelio pavojaus gaisras – užsidegė...

Sniego pilys

„Stalino šešėlis“ nė piršto nepajudino, kai jo žmona buvo tremiama į lagerį, užtat lengva ranka patvirtino Lietuvos ir kaimynių naikinimą (2)

Viačeslavą Molotovą vadino „Stalino šešėliu“, nes, tiesiogiai daręs įtaką pasaulio...

Delfi Kelionės

Neįtikėtini Europos gamtos lobiai: senajame žemyne jų išties nemažai, tačiau šių dar neatrado minios turistų

Ilgi pasivaikščiojimai, grožėjimasis aplinka ir mūsų akims neįprasti kraštovaizdžiai –...

Dingusio 15-mečio paieška: mama išplatino jautrią žinutę, policija tiria, ar jaunuolis netapo nusikaltimo auka savanoriai darbą baigė (3)

Vilniuje antradienį buvo tęsiama šeštadienį dingusio nepilnamečio Mykolo Davidonio paieška....

Karas Ukrainoje. Iš Vokietijos – svarbus žingsnis: patvirtino sprendimą nusiųsti Ukrainai 178 tankus „Leopard 1“ okupuotame Mariupolyje – galingi sprogimai (7)

JAV karinio jūrų laivyno analizės centro ekspertas Michaelas Kofmanas teigė, kad Rusijos...

Garsias moteris dažanti vizažistė: makiažas yra meno forma, o lietuvės daro kelias klaidas (1)

Kokios makiažo spalvos šiemet madingos? Ir kaip dažydamasi galite vizualiai išdidinti akis? Kuo...