aA
Vyriausybė nutarė kurti politinių partijų registrą: jis pakeistų dabartinę partijų informacinę sistemą, o neteisingus duomenis pateikusiems arba jų visai neteikusiems partijų vadovams grėstų administracinė atsakomybė.
Vyriausybė nutarė kurti politinių partijų registrą
© DELFI / Domantas Pipas

Ministrų kabinetas trečiadienį pritarė tokiems Teisingumo ministerijos siūlymams keisti Politinių partijų bei kitus įstatymus. Teisės aktų pakeitimus dar turės priimti Seimas.

Nuo 2023-iųjų liepos įsteigus registrą, dabartinė Teisingumo ministerijos tvarkoma informacinė sistema būtų likviduota, taip pat partijoms nebeliktų prievolės dukart per metus teikti duomenis apie narių skaičių.

Registre jie būtų pildomi dažniau, t. y. partijų vadovai turėtų informaciją apie naujus ar išstojusius narius atnaujinti ne vėliau nei per penkias darbo dienas.

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pažymi, kas dabartinė sistema nebeatitinka šiuolaikinių visuomenės poreikių ir interesų, žmonės negali pakeisti partijos, jei jų duomenys nepašalinami iš politinės jėgos, kurioje nutraukė narystę, sąrašo.

„Dažnai gauname žmonių prašymus panaikinti jų duomenis iš sistemos, tačiau Teisingumo ministerija neturi tokios teisės – už juos atsako politinės partijos pirmininkas arba jo įgaliotas atstovas“, – Teisingumo ministerijos pranešime cituojamas E. Jankevičius.

Anot jo, taip pat partijų sąrašai nėra tikslūs, nes elektroninėje sistemoje nėra privaloma nurodyti visų jos narių, tik būtiną skaičių partijai išlaikyti – du tūkstančius.

Pagal pataisas, partijų registrą valdytų Teisingumo ministerija, tvarkytų Registrų centras, teikiami duomenys būtų lyginami su Gyventojų ir kitų registrų duomenimis.

Registrų centras galėtų inicijuoti partijos likvidavimą, jei jos narių skaičius, kaip numato įstatymai, ilgiau nei metus nesiektų 2 tūkstančių. Šiuo metu šį klausimą sprendžia Teisingumo ministerija.

Registrų centras už duomenų nepateikimą ar už klaidingą informaciją taikytų administracinę atsakomybę – nuo 30 iki 1450 eurų baudą.

Ministerija pažymi, kad dabartinė informacinė sistema skirta kontroliuoti, ar partijos atitinka minimalią įstatymų numatytą kartelę – dviejų tūkst. narių, todėl šiuo metu sąrašuose gali būti nurodytas tik šis, o ne tikrasis narių skaičius. Dabar šie duomenys, anot ministerijos, dažnai yra „nepakankami ir neaktualūs“, jų negalima panaudoti kitiems tikslams, tuo metu registro duomenys būtų „tikslūs, teisingi ir tikri“.

Numatyta, kad registro steigimui reikės apie 400 tūkst. eurų, jam palaikyti kasmet – dar apie 100 tūkst. eurų.

Šiuo metu Lietuvoje yra įregistruotos 27 partijos.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Eugenija Grižibauskienė | D+

Verslininkas Kirvaitis – apie „One“ virsmą tarptautiniu gigantu, derybas su „Google“ ir pardavimų šuolį nuo nulio iki 30 milijonų

Aldo Kirvaičio įkurta, globalių finansų rinkoje besidarbuojanti „ Metasite “ kompanija jau...

Turkijoje prasidėjo „antra vasara“: pilni lėktuvai lietuvių atostogauja už juokingas kainas (66)

Nors kalendorinė vasara baigėsi – populiariuose Turkijos kurortuose atrodo, kad atostogų sezonas...

COVID-19 pandemijos pabaigos prognozės: Lietuvos profesoriai pasakė, kada viskas turėtų baigtis (332)

Praėjusią savaitę vakcinos gamintojos „Moderna“ vadovas Stephanas Bancelis viešai pasisakė,...

Nauja tvarka dėl moksleivių izoliacijos įnešė daugiau sumaišties: kai kurių punktų negali suprasti (31)

Sprendimai dėl trumpesnės mokinių izoliacijos socialiniuose tinkluose sukėlė ir tėvų...

Duomenų mokslininkas: nenoriu gąsdinti dėl 4000 naujų atvejų, bet mes link to einame (336)

„Aš sakyčiau prastėjimo greitis yra panašus kaip ir praeitą savaitę, gal šiek tiek...

JK apėmę sunkumai – tuštėjančios lentynos, eilės degalinėse: valdžia švelnina taisykles gali pasitelkti kariuomenę (133)

Ministras pirmininkas Borisas Johnsonas svarsto galimybę pasitelkti kariuomenės vairuotojus, kad...

Vėl buksavęs „Žalgiris“ Panevėžyje vargo iki paskutinių sekundžių Jankūnas dėl traumos praleis Eurolygos startą (97)

Tik paskutiniajame kėlinyje iš Panevėžio „Lietkabelio“ (1/1) gynybos spąstų išlindęs Kauno...

Sniego pilys | D+

Kremliaus vadų jubiliejai: ne visi mėgo triukšmingai švęsti, bet vienas nusilakė tiek, kad pasaulis parą tikėjo, jog jis mirė (2)

Jei būtų galima susodinti prie vieno stalo visus Sovietų Sąjungos vadus ir pasiūlyti išgerti...