Darbo partijos lyderio, buvusio ūkio ministro Viktoro Uspaskicho aukštojo mokslo diplomo autentiškumo tyrimas atsidūrė aklavietėje.
Ūkio ministras Viktoras Uspaskichas
© DELFI
Studijų kokybės vertinimo centras (SKVC), kuriam buvo pavesta ištirti tuometinio ministro diplomo tikrumą, jau ketvirtą mėnesį nesulaukia išsamaus atsakymo iš Maskvos G. Plechanovo ekonomikos akademijos apie politiko mokslus.

Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai, praėjusią savaitę Maskvoje bandę gauti informacijos apie V. Uspaskicho studijas, net nepateko į akademiją ir neparsivežė jokių naujų duomenų.

Kaip pirmadienį Eltai sakė SKVC direktorius Eugenijus Stumbrys, specialistai šiomis dienomis sulaukė atsakymo iš G. Plechanovo ekonomikos akademijos. Tačiau šis raštas tyrimui greičiausiai neduos jokios naudos.

"Jame pakartota anksčiau mūsų gauta informacija, tik kita forma. Susidaro įspūdis, jog akademijos atstovai apsimeta, kad nesupranta mūsų klausimų", - sakė E. Stumbrys, kol kas nenorėjęs išsamiau komentuoti gauto atsakymo.

Prieš porą mėnesių akademijos rektorius V. Vidiapinas informavo Lietuvos ambasadą Maskvoje, kad V. Uspaskichas 1988 metais įstojo ir 1993 metais baigė akademiją. Panašų atsakymą ambasada buvo gavusi ir anksčiau.

Aukštoji mokykla neatsakė į prašymą patvirtinti faktą, kad V. Uspaskichui yra išduotas ekonomisto diplomas Nr. EV 774150 arba kad diplomas tokiu numeriu yra išduotas kitam asmeniui. Šiame rašte taip pat neatsakyta į prašymą patvirtinti, jog būsimasis Lietuvos politikas atsiėmė minėtą diplomą.

Diplomą su tokiu numeriu V.Uspaskichas pateikė stodamas į Kauno technologijos universiteto (KTU) magistrantūros studijas.

Nesulaukę išsamaus atsakymo, SKVC ekspertai paprašė Lietuvos ambasados kreiptis į Rusijos švietimo ir mokslo ministeriją, kad ši savo ruožtu primintų akademijai pateikti visą informaciją apie V. Uspaskicho studijas.

Centro specialistai taip pat buvo kreipęsi į rusų kolegas iš ENIC/NARIC (Europos nacionalinių informacijos centrų tinklas/Nacionalinių akademinio pripažinimo informacijos centrų tinklas), prašydami padėti gauti atsakymus iš akademijos.

Išsiaiškinti V. Uspaskicho diplomo autentiškumą SKVC paprašė parlamentinė Etikos ir procedūrų komisija. Pasak komisijos pirmininko Algirdo Monkevičiaus, po V. Uspaskicho pasitraukimo iš Seimo parlamentinis tyrimas nebevyksta - planuojama tik paskelbti ekspertų išvadas, kai jos bus gautos.

Seimo nario manymu, Rusijos institucijos neatsitiktinai vengia bendradarbiauti su kolegomis Lietuvoje. Darbo partijos lyderis, būdamas demokratinės valstybės politikas, esą turėtų pats siekti, kad visos abejonės būtų kuo greičiau ištirtos.

"V. Uspaskichas yra politikas, iki šiol dalyvauja Politinės tarybos veikloje, todėl ir jam turėtų galioti politikų etikos principai. Kai tokiais atvejais kyla bent menkiausių abejonių dėl politiko sąžiningumo, jis turėtų visokeriopai padėti tyrimui. Atsistatydinimas iš ministrų ir Seimo narių buvo tik pabėgimas nuo problemos", - Eltai sakė A. Monkevičius.

Nesėkmingai V. Uspaskicho aukštojo mokslo peripetijas aiškinasi ir prokurorai. Savaitę Maskvoje praleidę Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai Sergejus Takvarelis ir Rolandas Imbrasas neparvežė jokios naujos informacijos. Jie net nebuvo įleisti į G. Plechanovo akademiją, taip pat esą sulaukė kitokių kliūčių.

Ikiteisminį tyrimą dėl politiko diplomo pradėjo Valstybės saugumo departamentas ir iš karto perdavė jį Generalinei prokuratūrai. Tyrimas pradėtas įtariant, kad siekdamas teisės dirbti su slapta informacija V. Uspaskichas pateikė VSD galimai melagingą informaciją, esą jis yra baigęs tuometinę G. Plechanovo liaudies ūkio akademiją.

Baudžiamasis kodeksas numato, kad asmuo, kuris, siekdamas gauti dokumentą ar suklastoto dokumento tikrumo patvirtinimą, pateikė įstaigai ar tarnautojui melagingą informaciją, baudžiamas viešaisiais darbais, bauda arba areštu.

Oficialiose biografijose V. Uspaskichas nurodo mokęsis tuometinėje G. Plechanovo liaudies ūkio akademijoje ir ją baigęs 1993 metais. Tačiau prestižinės aukštosios mokyklos atstovai prieš kelis mėnesius Lietuvos žurnalistams teigė jo pavardės studentų sąrašuose neradę.

Įtariama, kad V. Uspaskichas galimai suklastotu diplomu pasinaudojo ir stodamas į magistrantūros studijas KTU 1997 metais.

Liepą V. Uspaskichas per televiziją parodė, pasak jo, aukštąjį išsilavinimą paliudijančius oficialius dokumentus - akademijos baigimo diplomą ir kelis raštus su šios aukštosios mokyklos antspaudais. Tačiau politikas prisipažino viešai pademonstravęs tik neseniai išrašytą diplomo dublikatą, kurio esą prireikė dėl įsivėlusios korektūros klaidos. Diplomo originalas esą saugomas G. Plechanovo ekonomikos akademijos archyve.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (184)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...

Kelio remontas pykdo: vienas darbininkas kasa, o penki stovi ir žiūri (83)

Iš Klaipėdos uoste veikiančių terminalų vedančio Jūrininkų prospekto kelio dangos...

Lietuvai Dakaro rekordą padovanojęs Juknevičius: turime didžiuotis visais lietuvių ekipažais

Ponas Dakaras – tokią pravardę ant pečių nešioja net 13-a kartų sunkiausią pasaulio...

Istorija, prieš kurią nublanksta net Ballai: kaip Lietuvoje savo karjerą pradėjo pats Magicas Johnsonas  Magico prisiminimai (68)

Neįtikėtina, bet tai yra tiesa. Magicas Johnsonas , kuris kartu su Michaelu Jordanu iki šių...

Gyvai / Dakaro pragaras baigėsi: Juknevičius pagerino savo paties rekordą (240)

Šeštadienį baigiasi jubiliejinis keturiasdešimtasis Dakaro ralis . Sportininkai šalia Kordobos...

Kinija užsipuolė JAV sukėlus „didžiulę grėsmę“ (124)

Pekinas šeštadienį pranešė išsiuntęs karo laivą, kuris privertė pasitraukti JAV...

Gyvai / „Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Lietuvos rytas“ - „Lietkabelis“

„Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Lietuvos rytas“ - „Lietkabelis“. Tiesiogiai iš...

Orai: ateina tikri šalčiai (51)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Džiovintų vaisių ir riešutų pakuotėje – nemalonus radinys (81)

„Nusiperki riešutukų supakuotų, palaikai kelias savaites spintelėje, vieną dieną išsitrauki...

JAV vyriausybės uždarymas: tūkstančiai darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo Trumpas atideda planus (87)

JAV vyriausybė šeštadienį, per pirmąsias prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metines,...