aA
Finansinėmis machinacijomis kaltinamas Darbo partijos (DP) pirmininkas, europarlamentaras Viktoras Uspaskichas teismo prašo pakeisti jam skirtą kardomąją priemonę ir grąžinti sumokėtą 1,5 mln. litų užstatą.
Viktoras Uspaskichas
© DELFI (A.Didžgalvio nuotr.)

„Mano kompanija turi kreditų, mokame palūkanas, jos viršija man galimą skirtiną baudą - prieš šventes gal ir linksmiau galima pasakyti, kad man vieninteliam yra paskirta tokia didelė kardomoji priemonė Lietuvoje“, – antradienį teisme sakė V. Uspaskichas.

Tuo tarpu jo advokatas Vytautas Sviderskis savo ginamąjį lygino su internetinio puslapio „Wikileaks“ įkūrėju Julianu Assange’u, kuris į laisvę yra paleistas už maždaug tą pačią užstato sumą – 300 tūkst. JAV dolerių.

V. Uspaskichui kardomoji priemonė – 1,5 mln. Lt užstatas buvo skirtas dar 2008-ųjų balandį. Kad jį sumokėtų, europarlamentaras teigia paėmęs kreditą ir dabar kasmet bankui yra priverstas mokėti po 120 tūkst. Lt palūkanų.

DP pirmininkas antradienį Vilniaus apygardos teismo paprašė pakeisti jam skirtą kardomąją priemonę ir grąžinti užstatą, o jeigu tai neįmanoma, – bent sumažinti jo sumą.

„Nematau jokio tikslo taikyti šią kardomąją priemonę, nes visur esu pareigingas, po kardomosios priemonės paskyrimo visus nurodymus vykdau tiksliai, sąžiningai, tvarkingai, – teismui aiškino V. Uspaskichas. – Kitas dalykas – labai norėčiau, kad kolegija atsižvelgtų į tai, kad šis užstatas man kainuoja, mano kompanija turi kreditų, mokame palūkanas, jos viršija bet kokią galimą baudą – prieš šventes gal ir linksmiau galima pasakyti, kad man vieninteliam yra paskirta tokia didelė kardomoji priemonė Lietuvoje. Pinigai kainuoja šiais laikais“.

V. Uspaskichas aiškino, kad prieš dvejus metus sutiko sumokėti užstatą, nes aukojosi dėl savo įkurtos partijos.

„Esu politikas, tuo metu vyko rinkimai, tad jų metu negalėjau elgtis taip, kad dėl manęs įkaitu taptų visa partija“, – aiškino kaltinamasis.

Jam atstovaujantis advokatas V. Sviderskis teisme pabrėžė, kad įstatyme nėra numatyta, jog yra privaloma skirti kardomąją priemonę.

„Jis nė karto nėra pažeidęs skirtų kardomųjų priemonių – visada buvo pareigingas net iki įkyrumo, teismui net buvo pateikęs prašymus nuvažiuoti į Palangą ir pan.“, – aiškino V. Sviderskis.

Kad V. Uspaskichui būtų grąžintas užstatas, nesutinka Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas. Pasak jo, užstatas nėra sietinas su gresiančia bausme, o tėra jos įvykdymo garantas.

Ar bus panaikintas užstatas, teismas žada paskelbti sausio 10-ąją, o prie DP finansinių machinacijų bylos teisėjų kolegija sugrįš tik sausio 27-ąją, nes antradienį posėdyje dėl ligos negalėjo dalyvauti viena kaltinamųjų – buvusi partijos centrinės būstinės vadovė Vitalija Vonžutaitė.

Beje, nagrinėjant bylą jau pasikeitė teisėjų kolegija – vietoj teisėjos Sigitos Bieliauskienės į kolegiją įtrauktas teisėjas Arūnas Kisielius, o vietoj Ryšardo Skirtuno – teisėjas Stasys Lemežis. Bylai, kaip ir anksčiau, pirmininkauja teisėja Daiva Pranytė-Zalieckienė.

DP byloje kaltinimai yra pateikti ne tik V. Vonžutaitei ir V. Uspaskichui, bet ir Seimo nariui Vytautui Gapšiui ir buvusiai DP finansininkei Marinai Liutkevičienei. Prokurorai juos kaltina apgaulingos buhalterinės apskaitos organizavimu, neteisingų duomenų DP buhalterijoje naudojimu, tų duomenų įrašymu į deklaracijas ir įgaliotoms institucijoms pateikimu, apgaulingų pareiškimų apie partijos turtą ir veiklą teikimu valstybės institucijoms gaunant valstybės dotaciją.

Bylos ilgą laiką teismui nepavyko atversti, nes į Europos Parlamentą išrinktas V. Uspaskichas buvo įgijęs teisinę neliečiamybę.

Bylą teismas žada nagrinėti ketvirtadieniais, joje senatis sueis 2014-aisiais.

Generalinės prokuratūros kaltinamajame akte nurodyta, jog DP 2004-2006 metais neįrašė į oficialią apskaitą daugiau kaip 24 mln. litų pajamų, daugiau kaip 23 mln. litų išlaidų, išvengė sumokėti valstybei daugiau kaip 3,8 mln. Lt mokesčių ir įmokų.

„Darbiečių“ lyderis 2006 metų rugpjūtį pripažinus jį įtariamuoju daugiau nei metus nuo Lietuvos teisėsaugos slapstėsi Rusijoje, kur buvo pasiprašęs prieglobsčio. 2007-ųjų rugsėjį V. Uspaskichas pats grįžo į Lietuvą.

2008 metais Seimas buvo panaikinęs politiko imunitetą, tačiau 2009-aisiais išrinktas į Europarlamentą jis vėl įgijo neliečiamybę.

V.Uspaskichas EP vadovams save yra pavadinęs „koordinuotos valstybės atakos auka“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įrašas medicinos kortelėje gali sugriauti gyvenimą: gydytojai priversti slėpti svarbią informaciją (10)

Įrašas medicinos kortelėje, jog turite psichikos sveikatos sutrikimų, gali apversti gyvenimą...

Šiurpi avarija Kėdainių rajone sujudino liudininkus: kelininkas pamojo BMW vairuotojui važiuoti (143)

Remontuojamoje kelio dalyje Kėdainių rajone, Kalnaberžės kaime, kiek daugiau nei prieš savaitę...

Andriulis siūlo radikalų būdą išgelbėti Lietuvos miškus (314)

„Jei būčiau Visatos ir visos Lietuvos imperatorius, aš uždrausčiau Lietuvoje kirsti medžius,...

Politologas: Nausėdai Latvijoje bus sunku (137)

Politologas Kęstutis Girnius teigia, kad nereikėtų dėti daug vilčių, jog prezidentas Gitanas...

Buto įrengimui vilniečiai išleido įspūdingą sumą pinigų: įvertinkite, ar buvo verta (7)

Interjero konkurse „Interjerą kuriu aš“ dalyvaujanti Laura sutiko daugiau papasakoti apie...

Jankūną atvykti į rinktinę skatino ir pats „Žalgirio“ klubas

Praėjęs klubinis sezonas Kauno „Žalgirio“ kapitonui Pauliui Jankūnui buvo labai sudėtingas...

„Valstiečiais“ nusivylusi Širinskienė papasakojo apie Seimo rinkimų planus (107)

„Man sunkiai suvokiama, kai nuteka laiškai, kurie yra asmeninis susirašinėjimas. Gana ilgas...

Įspūdingas muziejus, pro kurį daugelis tik praeidavo pro šalį, atsiveria visuomenei

Jau aštuoniolika metų pačioje sostinės širdyje, prie pat Rotušės, veikia Kazio Varnelio...

Lietuvos kaimas norėtų vadintis Prezidentiniu – kreipsis į Nausėdą

Trumpiausias žvyrkelis iki Nausėdžių keturi kilometrai. Kelias kaip kelias, būna prastesnių....

Sveikos ir skanios salotos su pievagrybiais (2)

Šios salotos su pievagrybiais puikiai tiks ir pietums, ir šventiniam stalui. Lengvai pagaminama ir...