NATO šalių oro erdvės kontrolieriams ir ateityje gali netrūkti darbo - rugsėjį virš Baltijos jūros pasiklydęs ir kovinėmis raketomis ginkluotą naikintuvą Lietuvoje sudaužęs Rusijos karinių oro pajėgų pilotas Valerijus Trojanovas medikų sprendimu vėl gali skraidyti.
Valerijus Trojanovas
© ELTA (V.Kopūsto nuotr.)
Naujienų agentūros "Interfax" pranešimu, Rusijos KOP vyriausiasis vadas armijos generolas Vladimiras Michailovas informavo, kad majorui V.Trojanovui atliktas išsamus sveikatos patikrinimas ir gydytojai pripažino jį tinkamą pilotuoti lėktuvus be apribojimų. "Majoras Trojanovas skraidys. Jokios drausminės sankcijos jam netaikomos", - sakė V.Michailovas.

Rusijos KOP vado teigimu, V.Trojanovui skirtos 30 parų atostogos, po kurių jis grįš į tarnybos vietą - Leningrado srityje esančioje Lodeinojė Polė bazėje dislokuotą priešlėktuvinės gynybos aviacijos pulką. "Panašu, kad mūsų oro erdvės kontrolieriai ir ateityje turės darbo", - BNS ketvirtadienį sakė Lietuvos krašto apsaugos ministras Gediminas Kirkilas.

"Rusijos pusė, kritikuodama Lietuvą už neva piloto sveikatos nepriežiūrą, buvo neteisi. Rusijos medikai dabar patvirtino mūsų karo medikų duotą įvertinimą, jog V.Trojanovo sveikata gera", - sakė ministras. "Taigi, priekaištai Lietuvos medikams, kaip ir katastrofos tyrėjams, nepagrįsti", - sakė G.Kirkilas.

V.Trojanovo, kaip viršgarsinio reaktyvinio lėktuvo lakūno, karjerai buvo iškilusi grėsmė, nes jam dukart teko katapultuotis. Katapultavimosi metu, kai reaktyvinis užtaisas išmeta pilotą su krėslu iš kabinos, milžiniškos perkrovos suriečia kūną į "embriono" pozą, todėl neretai pažeidžiami arba pasislenka stuburo slanksteliai.

BNS žiniomis, V.Trojanovui, prieš pusantro dešimtmečio mokantis lakūnų mokykloje, jau teko katapultuotis iš dviviečio reaktyvinio mokomojo lėktuvo "L-39 Albatros". Antrąjį kartą V.Trojanovas katapultavosi rugsėjo 15 dieną iš į Lietuvos oro erdvę atklydusio "Su-27", kuriam virš Jurbarko rajono baigėsi degalai.

Krašto apsaugos ministerijos teigimu, praėjus vos kelioms valandoms po katapultavimosi, Rusijos lakūną apžiūrėjo Jurbarko teisės medicinos ekspertai. Vėliau jis buvo nuvežtas į Kauno medicinos universitetines klinikas, tačiau čia pats V.Trojanovas kategoriškai atsisakė bet kokios pagalbos.

Tokį patį atsakymą išgirdo ir naikintuvo avariją tyrusi Lietuvos tarpžinybinė komisija per pirmąją V.Trojanovo apklausą. Jos metu į klausimą, ar jis turi kokių nors pageidavimų, susijusių su jo sveikatos būkle, Rusijos lakūnas atsakė, kad neturi ir tokį savo atsakymą patvirtino raštiškai.

Nepaisant to, Rusijos oficialieji atstovai bei V.Trojanovo žmona kelissyk pareiškė, kad Lietuvoje jam nebuvo suteikta pakankama medicininė pagalba.

V.Trojanovo pilotuojamas naikintuvas "Su-27" rugsėjo 15 dieną skrido septynių Rusijos lėktuvų junginyje virš Baltijos jūros. Praradęs orientaciją ir gavęs neteisingus Rusijos dispečerių nurodymus, V.Trojanovas įskrido į Lietuvos oro erdvę. Bandydamasis susiorientuoti ir klausydamas tolesnių klaidingų savo šalies dispečerių komandų, jis suko ratus Lietuvos oro erdvėje, kol baigėsi naikintuvo degalai.

V.Trojanovas katapultavosi ir nusileido su parašiutu Jurbarko rajone. Lėktuvas nukrito kitapus Nemuno, Šakių rajone. Aukų išvengta, nes lėktuvas nukrito Plokščių žemės ūkio bendrovės laukuose atokiau nuo gyvenviečių. Naikintuvo katastrofą tyrusi tarpžinybinė komisija konstatavo, jog "Su-27" įskridimą į Lietuvos oro erdvę ir sudužimą nulėmė "techninių, organizacinių ir žmogiškų veiksmų visuma".

V.Trojanovui Lietuvoje buvo pateikti įtarimai dėl tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimo. Spalio 6 dieną Generalinė prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimo ir panaikino V.Trojanovui taikytą namų areštą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Susipliekė dėl lengvesnio užsieniečių įdarbinimo (44)

Ką daryti, kad kai kurių specialybių darbuotojų Lietuvoje netruktų – didinti atlyginimus ir...

Šie specialistai taps aukso vertės (69)

Pastarąjį pusmetį įsibėgėjusios intensyvios diskusijos apie idėjas, kurios į Lietuvą...

Daugėja ženklų, kad Lietuvoje gyvenimas blogėja (523)

Beveik trečdalis šalies gyventojų teigia 2017-aisiais gyvenę prasčiau nei ankstesniais metais....

Spustels šįmet dar neregėtas šaltis (95)

Kitos savaitės pradžioje Lietuvoje prognozuojamas iki šiol rekordinis šią žiemą šaltis.

Širdį verianti šeimos drama: po tragiškos avarijos mokslų daktaras seka aktoriaus Dimšos pėdomis (263)

Vietoj atsiprašymo – įnirtinga gynyba. Tokia, kokią buvo pasirinkęs avarijoje dviratininką...

Putinas toliau demonstruoja mačo įvaizdį (525)

Ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nusirengė iki maudymosi glaudžių ir...

Sąmonę praradęs legendinis futbolininkas Pele – ligoninėje (10)

77-erių metų Pele savaitgalį turėjo vykti į Londoną, kur jo garbei Futbolo žurnalistų...

Lenkija kuria nacionalinę kriptovaliutą (21)

Lenkijos blockchain technologijos akseleratorius (PATB) , kurį globoja skaitmeninių technologijų...

Nusausinus ežerą netoli Aušvico – netikėtas radinys (18)

Lenkų karpių augintojas, nusausinęs savo ežerą, esantį netoli nacių laikų Aušvico- Birkenau...

Ar „Facebook“ pokyčiai padės atsikratyti priklausomybės nuo socialinių tinklų

Markas Zuckerbergas tvirtina sieksiąs, kad „Facebook“ padėtų kurti žmonių gerovę. Deja, jo...