Spalio 10-ąją Lietuvoje vyksiančiuose parlamento rinkimuose jau trečiąkart per mažiau nei dvejus metus populistinės jėgos mes iššūkį šalies parlamentinei demokratijai, neseniai baigtai kurti ekonomikos sistemai bei, netiesiogiai, orientacijai Vakarų link. Tai fondo "Jamestown" tinklalapyje rašo buvusių sovietinių respublikų specialistas Vladimiras Sokoras - šio fondo bendradarbis ir nuolatinis amerikiečių dienraščio "Wall Street Journal" autorius.
Lietuvos vėliava
© ELTA
Lietuvoje ekonominio augimo rodikliai - didžiausi Europoje: kasmet pastaraisiais metais jie siekia 8 proc., toks augimas prognozuojamas ir ateityje. Tačiau populistiniai politiniai lyderiai naudojasi nepasiturinčiųjų grupių balsais ir atakuoja keturias vyraujančių krypčių partijas, kurios Lietuvą atvedė į gerovės kelią ir šiais metais atlydėjo į NATO bei Europos Sąjungą (ES).

Kaip rašo V. Sokoras, populistiniai lyderiai iš šalies ekonomikos pereinamojo laikotarpio pasipelnė. Tačiau pagrindiniai populistų rinkėjai - šio laikotarpio nualinti nelaimėliai. Spalio 10 dieną į Lietuvos parlamentą pretenduoja populistinė Darbo partija, kuriai vadovauja Viktoras Uspaskichas. Jis yra vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų ir pats turtingiausias parlamento deputatas. V. Uspaskichas gimė Archangelske (Rusijoje), nuo 1990-ųjų gyvena Lietuvoje. 2000-aisiais jis buvo išrinktas į parlamentą kaip nepriklausomas kandidatas, o 2003 metų spalį įkūrė Darbo partiją, kuri teigia kovojanti su korupcija ir neteisybe.

2004 metų birželį vos susikūrusi Darbo partija Lietuvos rinkimuose į Europos Parlamentą surinko netikėtai daug - 35 proc. - balsų. Europarlamente partijai atiteko penkios vietos. Rolando Pakso ir Kazimiros Prunskienės partijoms atiteko dar po vieną "populistinę" vietą. Iš viso Lietuva parlamente užėmė 13 vietų.

Nuo tada viešosios nuomonės apklausos rodo, kad Darbo partija Lietuvos parlamento rinkimuose gali laimėti pirmąją vietą ir surinkti maždaug 30 proc. balsų. Pagrindinis partijos taikinys - valdžia nepatenkinti valstybės gyventojai. Jie Lietuvos rinkimuose paprastai sudaro apie 25 proc. rinkėjų. Pasak V. Sokoro, birželį vykę Europos Parlamento rinkimai ir Lietuvos parlamento rinkimų prognozės rodo, kad Darbo partija perėmė didžiąją dalį populistų R. Pakso ir K. Prunskienės elektorato, nepatenkinto valdžia.

2003 metais dėl savo populistinių-demagoginių pažadų į prezidento postą išrinktas R. Paksas 2004 metų balandį buvo nušalintas nuo valstybės vadovo posto. Kairiųjų populistę K. Prunskienę šių metų birželį per pakartotinius prezidento rinkimus nurungė Valdas Adamkus.

Anot V. Sokoro, po R. Pakso ir K. Prunskienės pralaimėjimų jų partijos - liberaldemokratai bei Valstiečių ir naujosios demokratijos partijų sąjunga - sparčiai nyksta. Nepatenkintieji valdžia rinkėjai yra linkę ieškoti tvirto lyderio, toks jiems dabar yra V. Uspaskichas.

Nors Darbo partija yra populistinė, jos vadovų ir rinkėjų sąraše yra pasiturinčių verslininkų bei sėkmingų profesionalų. Manoma, kad patekusi į naująjį parlamentą partija sieks vadovauti koalicinei vyriausybei. Priklausomai nuo rinkimų rezultatų, Darbo partija gali tartis su vyriausybe, su Liberalų ir centro sąjunga arba su K. Prunskiene, pažymi V. Sokoras. Savo ruožtu vyraujančių krypčių politiniai lyderiai tokia koalicija neabejotinai pasinaudos kaip priemone Darbo partijai suvaldyti bei užtikrinti, kad bus tęsiamos veiklos kryptys, kurios Lietuvą pavertė sėkminga ekonomine valstybe ir patikima Euroatlanto sąjungininke.

V. Sokorui Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus birželio 25 dieną suteikė ordino "Už nuopelnus Lietuvai" Riterio kryžių.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vladimiras Laučius. Šiltos kėdės oligarchija, arba išgirskite pagaliau Bronislovą Burgį (20)

„Užtenka mokytoją tampyti į visas puses. Lenkitės jam žemai, sveikinkitės kiekvieną rytą ir...

Pūkas: pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą (222)

"Pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą. Visame procese nuo kovo 8 dienos...

Kainos šiemet dar augs (149)

Kasmet didėjančios kainos maisto ir paslaugų sektoriuose piktina gyventojus, tačiau ir šiemet...

Kas galėtų kišti koją Nausėdai prezidento rinkimuose (48)

Ekonomistas Gitanas Nausėda , pirmaujantis tarp galimų kandidatų į prezidentus, laikosi buvusio...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome, ką daryti (174)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Ant raudono kilimo – akį traukiančių iškirpčių fiesta stilistės komentaras (74)

„Šiuolaikine mada nieko nenustebinsi, tad trumpo sijono ir gilios iškirptės derinys nėra tabu....

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (147)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Oksana Pikul: iš vyro patiriu psichologinį ir fizinį smurtą (133)

Drama Jasaičių šeimoje prasidėjo sekmadienio rytą. Į policijos pareigūnų rankas pakliuvęs...

Sirijos režimas kaltinamas chemine ataka sukilėlių teritorijoje (26)

Sirijos sukilėlių kontroliuojamame anklave netoli Damasko mažiausiai 21 asmuo, tarp jų yra ir...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (383)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...