aA
Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento paviešintoje ataskaitoje už praėjusius metus pateiktas grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui vertinimas apima ir Rusijos veiksmus, nukreiptus į mokyklose besimokančius vaikus.
VSD: Visagine susiformavo „Smogiamasis mirties batalionas“
© DELFI / Artūras Morozovas

Iš ataskaitos galima susidaryti įspūdį, kad didžiausias Maskvos dėmesys yra nukreiptas į mokyklas, kuriose dėstomoji kalba yra rusų. Įtaką šioms mokykloms formuoti siekia Rusijos tėvynainių atstovai, bendradarbiaujantys su Rusijos ambasada Vilniuje. Tarp tokių minima Lietuvos rusų mokyklų mokytojų asociacijos vadovė Ela Kanaitė.

Daroma įtaka jaunimui

Ataskaitoje rašoma, kad su Rusija savo minkštosios galios plėtrai aktyviai išnaudoja vadinamuosius tėvynainius, tai yra rusakalbius gyventojus. Šiam tikslui veikia Rusijos tėvynainių koordinacinė taryba, kuriai, žinoma, priklauso ir Lietuvos rusakalbių visuomeninių organizacijų atstovai.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos ir jai pavaldžios federalinės agentūros „Rossotrudničestvo“ įsteigtas Užsienyje gyvenančių Rusijos tėvynainių teisių gynimo ir paramos fondas Lietuvoje finansuoja Pagrindinių teisių gynimo ir tyrimo centrą, kuriam vadovauja Oksana Bekerienė, bei Nepriklausomą žmogaus teisių centrą, vadovaujamą Socialistinio liaudies fronto atstovo Karlis Bilans.

Vadinamieji tėvynainiai Lietuvoje bendradarbiauja su Rusijos ambasada ir siekia daryti įtaką rusakalbiam jaunimui.

„Lietuvoje veikiantys tėvynainių aktyvistai jaunimui organizuoja įvairias propagandines konferencijas ir mokymus, jaunųjų žurnalistų būrelius, sovietinių švenčių minėjimus, stovyklas ir kita. Juose neretai diegiama Rusijos interesams palanki ir Lietuvos valstybingumą menkinanti sovietinė istorijos koncepcija“, - rašoma Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento ataskaitoje.

Pavyzdžiui, 2015 m. moksleiviai vis dažniau pasirodydavo bendrose treniruotėse ir varžybose su prorusiškomis karinio simuliatoriaus – šratasvydžio komandomis. Visagine susiformavo komanda „Smogiamasis mirties batalionas“, kurią sudaro moksleiviai iš Visagino „Atgimimo“ ir „Verdenės“ gimnazijų bei „Gerosios vilties progimnazijos“.

VSD: Visagine susiformavo „Smogiamasis mirties batalionas“
© DELFI

Praėjusiais metais Rusijos Leningrado srityje taip pat vyko tarptautinis jaunųjų skautų organizacijos sąskrydis, skirtas 70-osioms sovietų pergalės Antrajame pasauliniame kare metinėms paminėti. Jame dalyvavo ir Visagino moksleiviai.

Neišugdė stiprių lyderių

Tačiau VSD vis tik konstatuoja, kad Rusijos finansuojama veikla iki šiol neišugdė Rusijai lojalių Lietuvos rusų jaunimo lyderių, kurie galėtų daryti neigiamą įtaką Lietuvos visuomeniniams procesams. Tačiau pareigūnų nuomone, Lietuvos tautinių bendruomenių mokyklose yra susiformavusi palanki terpė Rusijos įtakos sklaidai ir tai gali pridaryti žalos Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Ataskaitoje rašoma, kad Rusijai palanku, kai dar nuo sovietų laikų mūsų šalyje veikia uždara Lietuvos tautinių bendruomenių švietimo sistema ir mokyklų tinklas.

Lietuvoje veikia mokyklose, kuriose dėstomoji kalba yra lietuvių, rusų ir lenkų, tėvai gali laisvai rinktis, į kokią mokyklą leisti vaikus. Lietuvos tautinių mažumų švietimo modelis yra vienas liberaliausių Europoje, tai reiškia, kad vaikai gimtosiomis kalbomis gali mokytis nuo pirmos iki paskutinės klasės, tačiau privalomai mokosi ir valstybinės lietuvių kalbos, laiko baigiamuosius egzaminus.

Šiuo metu tautinių mažumų mokyklų atstovai baigiamąjį lietuvių kalbos egzaminą laiko tokį pat, kaip ir vaikai iš mokyklų dėstomąja lietuvių kalba, tik jų vertinimas liberalesnis. Tai kėlė didelį Lietuvos lenkų bendruomenės nepasitenkinimą, nes anksčiau lietuvių kalbos egzaminai tautinių mažumų mokyklų vaikams būdavo lengvesni.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.0000

Top naujienos

D+Kalbino Vytautas Bruveris, parengė Laura Tarandaitė

Seimo narys Nausėdos kritiką siūlo įvertinti prokuratūrai: gal tai yra veikimas prieš valstybę (20)

Įtampa tarp prezidentūros ir Vyriausybės auga: Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių...

Keli pagrindiniai simptomai, kurie padės atskirti COVID-19 ir gripą, jei esate pasiskiepiję

Spalio pabaiga ir lapkričio pabaiga – pats tinkamiausias laikas skiepytis nuo gripo , mat taip...

D+Roma Macijauskaitė

Neregys Andžejus be darbo nebuvo nė dienos: man sunku suprasti, kaip žmonės jo neranda – vienu metu dirbau net dviejose darbovietėse

Diplomuotas masažuotojas, socialinio darbo bakalauro specialistas, be kelių mėnesių magistras. Gal...

Pergalių sąskaita – vis dar neatidaryta: nepaisant įspūdingo spurto, „Žalgiris“ suklupo ir Tel Avive (478)

Antradienio vakarą Izraelio uostamiestyje Tel Avive vykusiose Eurolygos 6-ojo turo rungtynėse gerą...

Sunku patikėti: policija net netyrė turtingos vilnietės nužudymo, nes manė, jog tai – savižudybė (150)

Vilniaus policijos pareigūnai ilgą laiką net nebandė aiškintis turtingos vilnietės nužudymo ,...

Lukašenkos sprendimas pašiurpino gydytojus: tai beprotybė (474)

Baltarusijos valdžios pareigūnai praėjusį penktadienį pašiurpino gydytojus atsisakydami paklusti...

Zdovcas rankų nesudeda: anksčiau ar vėliau rasime būdų, kaip pasiekti pirmąją pergalę (22)

Kuo toliau, tuo labiau Kauno „Žalgirio“ direktoriaus Pauliaus Motiejūno viešai deklaruotas...

Atkeliaujantys oro srautai atneš ne tik lietų, bet ir šilumą

Artimiausiomis dienomis iš vakarų atkeliaujantys oro srautai atneš ne tik lietų, bet ir šilumą.

Keturios kvepalų pasirinkimo taisyklės: ekspertė įvardijo, kas padės pasirinkti tinkamiausią sau aromatą (13)

Kvepalai turi didelę galią: jie suteikia drąsos, atskleidžia charakterį, kuria nuotaiką ir...

D+Edmundas Jakilaitis

Apie ginklus: naujam savo eksperimentui Jakilaitis pasitelkė kartuves

Šįkart Edmundas Jakilaitis ir lietuviško pusiau automatinio karabino „Vytis“ kūrėjas...