aA
Valstybės saugumo departamentas (VSD) stebi bandymus sėti paniką dėl COVID-19, matyti Rusijos suaktyvėjimas bandant dezinformuoti visuomenę, sako žvalgybos tarnybos vadovas Darius Jauniškis.
VSD: stebime Rusijos žvalgybų bandymus sėti paniką dėl koronaviruso
© DELFI / Andrius Ufartas

„Ką mes stebime, – informacinių operacijų suaktyvėjimą, Rusijos žvalgybų tam tikrą įdirbį ir aktyvumą elektroninėj erdvėj, bandant dezinformuoti mūsų visuomenę ir sėti tam tikrą paniką ir nepasitikėjimą euroatlantinėje erdvėje ir valstybių institucijomis“, – pirmadienį per Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdį sakė D. Jauniškis.

Jis teigė, kad VSD mato „nelietuviškos kilmės dezinformacijos skleidimą“, tačiau „tai pat yra visokių apraiškų ir veikiančių viduje, pasiimant tam tikrą naratyvą ir bandant įnešti tam tikrą sumaištį piliečių galvose ar skleidžiant tam tikrą dezinformaciją“.

VSD vadovas akcentavo, kad reikia stebėti ir vidines nuotaikas šalyje, „nepraleisti to lūžio taško, kada ilgesnis karantinas ar tam tikros priemonės gali iššaukti tam tikrą nepasitenkinimą“.

„Galbūt gali būti (nuotaikos – BNS) ir dirbtinai eskaluojamos veiksmų iš išorės, mes stebime šitą informaciją, departamentas dirba“, – teigė D. Jauniškis.

Jis taip pat kalbėjo, kad koronaviruso epidemija iš esmės koreguos visų valstybių žvalgybų darbotvarkę ir bus stiprinama, jo žodžiais, medicininė žvalgyba.

„Nebuvo akcentuojamos šitos grėsmės žvalgybos bendruomenėje, daugiau (svarstoma – BNS) apie terorizmą, ekstremizmą, šitas (epidemijos – BNS) klausimas nebuvo akcentuojamas, galbūt labai epizodiškai užsimenama“, – kalbėjo VSD vadovas.

„Atsižvelgiant į SARS ar Ebolos viruso plitimą, kurie buvo sukontroliuoti, matyt, nebuvo skiriamas deramas dėmesys (epidemijų grėsmėms – BNS). Manau, tarnybos rimtai pasikoreguos savo pajėgumus“, – tvirtino D. Jauniškis.

VSD vadovas pirmadienį nuotoliniame NSGK posėdyje dalyvavo svarstant klausimą dėl jo kandidatūros vadovauti žvalgybai antrai kadencijai. Už D. Jauniškio skyrimą antrai kadencijai pasisakė visi komiteto nariai, išskyrus buvusį komiteto pirmininką Vytautą Baką.

Seimas antradienį ketina balsuoti dėl prezidento Gitano Nausėdos siūlymo D. Jauniškį antrai kadencijai skirti vadovauti VSD. Pagal įstatymą, VSD direktorių skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Klausiamas, ar tapęs vadovu antrai kadencijai keistų savo pavaduotojus, D. Jauniškis teigė esąs patenkintas savo komanda ir nenorėtų kitos.

„Aš manau, kad situacija, kuri įvyko neseniai su departamentu, labai aiškiai parodė, kas yra kas. Esu nepaprastai patenkintas savo komanda, mes su jais pradėjome reformas, manau, kad jie puikiai galintys tęsti ir gerinti departamento darbą“, – sakė D. Jauniškis.

„Aš tikrai nemanau, kad norėčiau kitos komandos, jei man pavyktų antra kadencija, manau, kad su šita komanda galima puikia judėti į priekį“, – pridūrė VSD vadovas, dabartinę komanda apibūdinęs kaip „patikrintą ir apšaudytą“.

Seimo NSGK praėjusią savaitę patvirtino išvadas dėl situacijos departamente, konstatavęs, kad VSD veikė teisėtai tikrindamas kandidatų į prezidentus aplinką, tačiau turi būti atsisakyta žodinių pavedimų tikrinti asmenis.

Parlamentinį tyrimą dėl pranešimo apie galimai neteisėtai VSD rinktą informaciją siūlęs V. Bakas vienintelis nepalaikė išvados, teigdamas, kad ji buvo per švelni, ir departamentas savo veiksmais pažeidė įstatymą.

VSD pareigūnas buvo informavęs tuometinį NSGK pirmininką V. Baką, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

V. Bakas kreipėsi į Seimo valdybą siūlydamas pradėti parlamentinį tyrimą pagal pranešėjo informaciją apie galimai neteisėtai VSD rinktą medžiagą, tačiau valdyba to nesiėmė, ir situaciją aiškintis pradėjo komitetas.

Žvalgybos pareigūno pateiktame asmenų, apie kuriuos VSD galėjo rinkti informaciją, sąraše nurodoma daugiau kaip 60 pavardžių, tarp jų daug žinomų žmonių iš verslo, kultūros, pramogų sferų.

Pareigūnas, kuriam suteiktas pranešėjo statusas, teigė manantis, kad šiais veiksmais žvalgybos vadovai galėjo pažeisti teisėtumo ir politinio neutralumo principus.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.4000

Top naujienos

Bloomberg News

Analitikė: Kinija ėmėsi labai pavojingo žaidimo

Rugsėjo pradžioje studentams sugrįžus į geriausius Pekino universitetus, propagandos ataka jų...

Galvojate, kad netoleruojate laktozės, bet iš tiesų problema gali būti kur kas rimtesnė – gydytojas patarė, kaip atskirti

Pilvo pūtimas, padidėjęs dujų išsiskyrimas, viduriavimas – visą tai dažniausiai nurašome...

Buvusi padavėja įgyvendino savo svajonę: aptriušusį bufetą pavertė restoranu

Prieš daugiau nei metus prie žymiosios Zapyškio bažnyčios įsikūrė šeimos restoranas....

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, laida „Delfi interviu“, parengė Simona Voveriūnaitė

Po šokiruojančių išpuolių mokyklose pastebi netikėtą fenomeną, kas vyksta su tėvais (8)

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla laidoje „ Delfi interviu “ papasakojo, kas...

Vienas smūgis į vartų plotą – 2 įvarčiai: „City“ sensacingai nusileido lygos vidutiniokams

Iki šiol „Premier“ lygoje tobulai žaidusi „Manchester City“ komanda neįtikėtinai...

Locked N' Loaded

Rusijos agresija verčia apgalvoti nemaloniausią scenarijų Lietuvoje: ką būtina žinoti ekstremalios situacijos metu (8)

Visuomeninio projekto „ Locked N’Loaded “ komanda savo tinklalaidėje „ Patrulio bazė “...

Deividas Meškauskas: kodėl jis nevedė savo mylimųjų ir kodėl neketina ilgai gyventi vienas

„Neslėpsiu, tikrai dažnai čia būna per tylu ir kiek liūdna“, – duodamas interviu laidai „...

Strasbūre – išskirtinė byla: dėl gaisrų Portugalijoje kaltina ir Lietuvą (13)

Europos Žmogaus Teisių Teisme (EŽTT) – išskirtinė byla : Portugalijos piliečiai, kuriems...

Ispanas parašė pasisekimo sulaukusią knygą apie Lietuvą: leidyklos ją leisti atsisako (8)

Lietuvių leidyklos atsisako leisti ispanų profesoriaus parašytą romaną apie Lietuvos istoriją,...