aA
Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovai teigia, jog organizuotų rasistinių ar vadinamųjų „skinų“ gaujų Lietuvoje nėra. Tačiau departamentui yra žinoma apie 200 pavienių „aktyvistų“ visoje šalyje, kartas nuo karto „pasireiškiančių“ viešumoje. Vidaus reikalų ministerijos (VRM) sekretorius Stanislovas Liutkevičius savo ruožtu teigia, jog, turimais duomenimis, žiniasklaidoje plačiai nušviesta vadinamųjų „skinų“ eisena Kovo 11-ąją sostinės Gedimino prospektu anaiptol nebuvo rasistinio pobūdžio, kurstanti tautinę nesantaiką.
Skinhedai, skinai, skustagalviai
© AFP/Scanpix
Anot S. Liutkevičiaus, minėtoje eisenoje, kurioje iš viso dalyvavo apie 200 žmonių, rasistinio pobūdžio šūkius skandavo keli asmenys.

„Skinus“ tramdys netradicinėmis priemonėmis

„Situacija, kuri vyko Gedimino prospekte Kovo 11 dieną, tai buvo apie dviejų šimtų normaliai nusiteikusių žmonių judėjimas iš vieno taško į kitą tašką, nešantis mūsų valstybines vėliavas ir tik keli asmenys, kurie šūkavo antirasinius šūkius – jie sugadino bendrą vaizdą, pakankamai gerą Kovo 11 - osios vaizdą“, - antradienį po susitikimo su Seimo opozicine Liberalų sąjūdžio frakcija žurnalistams sakė S. Liutkevičius.

Pasak jo, žiniasklaidoje esą buvo parodyta tik ta eisenos vieta, kurioje minėti keli jaunuoliai skandavo rasistinius šūkius.

Skinų eitynės Vilniuje
© DELFI (A.Sarcevičiaus nuotr.)

„Ne visa ta masė žmonių skandavo tuos šūkius, bet kokie trys keturi asmenys, kure buvo nufilmuoti būtent toje vietoje. Mes nekaltiname žiniasklaidos, kad ji nufilmavo toje vietoje turėdama savo informacijos šaltinius, bet, matomai, kad iš anksto buvo suplanuota ta akcija sušukti tokio pobūdžio šūkį. Policija pakankamai gerai užfiksavo visą eiseną, jie pasinaudos ir žiniasklaidos pateikta informacija. (...) Prieš kelias dienas dviems asmenims, kurie šūkavo tuos šūkius buvo pareikšti įtarimai, kiti asmenys taip pat žinomi“, - sakė S. Liutkevičius.

Anot VRM sekretoriaus, pastarąją savaitę vykusiuose teisėsaugos institucijų pasitarimuose kartu su VSD vadovais sutarta dėl reikmės imtis griežtesnių ir galimai „netradicinių“ priemonių tautinę nesantaiką kurstančiųjų atžvilgiu idant pavieniai išpuoliai neperaugtų į masinius reiškinius.

Viena tokių numatytų priemonių, neuniformuotų pareigūnų patruliavimas gatvėse ar kai kurių renginių metu.

VSD: neturime smogikų būrių

Skinhedai, skinai, skustagalviai
© AFP/Scanpix

VSD atstovė Joana Bikulčienė susitikime su Liberalų sąjūdžio frakcija Seime savo ruožtu teigė, jog rasistinių ar fašistinių organizacijų Lietuvoje nėra, kol kas veikia tik pavieniai asmenys, kurių išpuoliai prieš kitos tautybės ar rasės žmones būna neorganizuoti – spontaniški.

Esą jaunuoliai išgėrę alkoholio imasi chuliganiškų ar nusikalstamų veiksmų.

„Tie veikėjai neturi būdingų organizacijos požymių – pavyzdžiui, aiškaus lyderio, ar aiškių tikslų“, - aiškino saugumo atstovė.

Pasak jos, VSD neturi „smogikų būrių“, todėl negali numatyti ir užkirsti kelio įvairiems neorganizuotiems išpuoliams.

Tuo tarpu Liberalų sąjūdžio frakcijos posėdyje dalyvavusi vilnietė Audrė Hadgu, ištekėjusi už afrikiečio, teigė, kad jų šeima nuolat patiria rasistinius užgauliojimus bei išpuolius.

A. Hadgu teigė, kad šių metų sausį jos vyrą sumušė grupė jaunuolių, policija esą nenorėjusi net išklausyti daugelį įvykį mačiusių liudininkų parodymų. Be to, policija tik po primygtinių nukentėjusiųjų reikalavimų sutiko šį nusikaltimą registruoti kaip rasistinį išpuolį.

Pasak vilnietės, rasizmo stiprėjimo apraiškų Lietuvoje statistika būtent nerodo dėl to, kad daugelis tokių „skustagalvių“ išpuolių prieš kitataučius ar kitos rasės žmones yra neregistruojami.

Politikai pasigenda ryžtingesnių teisėtvarkos veiksmų

Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovai savo ruožtu teigė pasigendantys ryžtingų teisėtvarkos institucijų veiksmų kovojant su tautinę nesantaiką kurstančiomis neformaliomis organizacijomis.

„(...) Pareigūnų argumentai mūsų neįtikino, kad dedamos visos pastangos siekiant užkirsti kelią tautinę ir rasinę nesantaiką kurstančiai veiklai. Susidarė įspūdis ir tai ypač stebina, kad nesiimama reikiamų prevencinių priemonių, siekiant užkirsti rasinės neapykantos augimo mastus. Esame atvira ir demokratiška Europos valstybė ir jau nuo darželio, mokyklos turi būti ugdoma europietiška tolerancija skirtingoms kultūroms ir tautoms“,- teigė Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Petras Auštrevičius.

Pasak jo, Liberalų sąjūdis peržiūrės Administracinio ir Baudžiamojo kodekso straipsnius ir teiks pataisas, kad atsakomybė už organizuotą nesantaikos kurstymą būtų sugriežtinta.

Liberalų teigimu, įstatymų pataisos, sugriežtinančios atsakomybę už diskriminaciją ir kurstymą prieš tautas, rases ir kitas žmonių grupes, jau dvejus metus įstrigę Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pergalė per dvi dienas ne šiaip pažemino Kremlių: Rusijoje netyla signalai apie realų perversmo scenarijų (8)

Trijų dienų specialiąja operacija pakrikštyta Rusijos invazija į Ukrainą turėjo baigtis dar...

Dailius Dargis

Milijonieriaus Karpavičiaus senų laikų bičiulio išpažintis ir įtarimai, kad verslininką iki mirties spaudė banditai klausimų kelianti vaizdo kamerų medžiaga (2)

Nors prieš ketverius metus mirusio Lietuvos milijonieriaus Raimondo Karpavičiaus vienturtis...

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Lenkijos rinkimų purvas gali aptaškyti ir Lietuvą: situacija tampa pavojinga (9)

Lenkijoje artėjantys ypač svarbūs rinkimai jau sugebėjo sukelti sumaištį ir Europoje. Iš...

Oro balionų skaičius Lietuvos padangėse sparčiai mažėja: ateitis – miglota

Dar pavasarį buvo aptarinėjama, koks gi bus oro balionų oreivių ir visų jų entuziastų sezonas....

Apžvalgininkas – apie naujausius Turkijos reikalavimus: Vilniaus apgavystė tęsiasi (10)

Turkijos vadovas Recepas Tayyipas Erdoganas skelbia, kad parlamentas ratifikuos Švedijos narystę...

Mokslininkai aptiko stulbinamo derlingumo juodžemio plotus: tai – senovės civilizacijos žmonių palikimas, apie kurį patys nė nenutuokė

Amazonės upės baseinas garsėja vešliais, didžiuliais tropiniais miškais, tad galima spėti,...

Karas Ukrainoje. Iš JAV blogų žinių sulaukusi Ukraina gavo Bideno pažadą: mes nenusigręšime Ukrainos dronas smogė sraigtasparnių bazei Sočyje (7)

Jungtinės Amerikos Valstijos patvirtino laikinąjį biudžetą, kuris leis vyriausybei dirbti dar...

Iš lietuvio – naujienos apie tikrąją padėtį Ukrainoje: štai, kaip viskas dabar atrodo (11)

Osvaldas Guokas – vienas iš Lietuvos savanorių karių, kovojančių už Ukrainą. Bepiločių...

Profesionalas išbandė ir įvertino naujausią „Samsung“ planšetę: ar ji gali pakeisti nešiojamąjį kompiuterį?

Naujausia „ Samsung Galaxy Tab S9 Ultra“ planšetė yra viena didžiausių rinkoje ir apima...

Istorinė pergalė: LFF taurės finale triumfavo Pirmos lygos klubas iš kaimo (3)

Sekmadienį S. Dariaus ir S. Girėno stadione vykusiame LFF taurės finale triumfavo Vilniaus rajono...