Buvusi lietuvių bendruomenės pirmininkė Jungtinėje Karalystėje D. Asanavičiūtė pažymi, kad iki šiol tvyro daug neaiškumo dėl balsavimo internetu, nėra aiškiai atsakyta, o užsienyje gyvenantiems lietuviams kuriami įvairūs nepagrįsti lūkesčiai.

„Užsienyje gyvenantys lietuviai šiemet Seimo rinkimuose turės istorinį šansą rinkti savo atstovą naujai suformuotoje Pasaulio lietuvių apygardoje. Todėl ypač svarbu, kad šis šansas ir pirmas blynas nebūtų prisvilęs, pasitikėjimas valstybe ir mūsų piliečių lūkesčiai nebūtų nuvilti. VRK turi užtikrinti sklandų, saugų ir sąžiningą rinkimų organizavimo procesą. Kadangi pasaulio lietuviai gali balsuoti tik ambasadose arba paštu, nuotolinis elektroninis balsavimas jiems tikrai būtų svarbi ir reikalinga priemonė. Tačiau tokia sistema turi veikti ypač patikimai, saugiai ir užtikrinti skaidrumą bei balsavimo slaptumą.

Šiandien girdime prieštaringą informaciją ir nors liko tik kiek daugiau nei pora mėnesių iki rinkimų, vis dar nėra aiškios VRK pozicijos, ar toks elektroninis balsavimas bus įmanomas. Užsienio lietuviams labiausiai reikia aiškumo, todėl kreipiuosi į VRK prašydama greičiau apsispręsti ir informuoti, ar šiuose rinkimuose Pasaulio lietuvių apygardoje bus galimybė balsuoti elektroniniu būdu”, – pabrėžė D. Asanavičiūtė.

Kreipimesi kandidatė pažymi, kad pagal parlamento priimtus Seimo rinkimų įstatymo pakeitimus, VRK liepos 16 dieną patvirtino protokolinį sprendimą, kuriuo balsavimas internetu galėtų būti naudojamas saviizoliacijoje esantiems rinkėjams Lietuvoje bei užsienyje gyvenantiems rinkėjams, kurie dėl koronaviruso situacijos negalėtų atvykti balso atiduoti į numatytas vietas.

Protokoliniame sprendime nurodoma, kad paštu rinkėjui būtų siunčiamas elektroninio balsavimo kodas, leidžiantis rinkėjui balsuoti Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje vieną kartą. Kartu nurodoma, kad šiuo metu VRK naudojama informacinė sistema (VRK IS) sukurta balsavimui popieriniais biuleteniais ir nėra pritaikyta balsavimui elektroniniu būdu, paštu siunčiant elektroninio balsavimo kodą. Taip pat siekiant saugumo užtikrinimo, elektroninio balsavimo sistema turėtų būti atskirta nuo šiuo metu naudojamos VRK IS.

„Kartu yra sukurtas elektroninio balsavimo įgyvendinimo planas, kuriame nenurodytas numatytų veiksmų įgyvendinimo laikas ir terminai. Be to, nuo liepos 1 d. veikia ir Lietuvos Respublikos piliečių, balsuojančių užsienyje, registravimo sistema. Joje aiškiai nurodytos dvi opcijos – balsavimas diplomatinėje atstovybėje ir balsavimas paštu. Kol kas trečios galimybės – balsavimo elektroniniu būdu – nėra nurodoma.

Tokiu būdu daromos prielaidos, kad elektroninis balsavimas šiems Seimo rinkimams neįmanomas įgyvendinti, nors užsienyje balsuojančių lietuvių lūkesčiai vis dar keliami“, – pažymėjo D. Asanavičiūtė.

TS-LKD kandidatė VRK prašo balsuojantiems užsienyje pateikti išsamų, su nustatytais įvykdymo terminais elektroninio balsavimo įgyvendinimo planą arba duoti aiškų atsakymą, ar šiems Seimo rinkimams įmanoma įdiegti elektroninį balsavimą Pasaulio lietuvių apygardoje, tokiu būdu nesukeliant rinkėjams nepagrįstų lūkesčių ir raginant registruotis balsuoti paštu, ypač esant antros pandemijos bangos grėsmei.