aA
Antradienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) svarsto išvadą dėl Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus ataskaitų, skelbtų jo paskyroje, vertinimo. Tyrimas buvo pradėtas dėl visuomenės veikėjo Olego Šurajevo kuriamų Vilniaus miesto mero viešinimo filmukų, kuriuose gyventojai buvo informuojami apie mero veiklą. Šie filmukai buvo skelbiami R. Šimašiaus feisbuko puslapyje.
Olegas Šurajevas ir Remigijus Šimašius
© DELFI montažas

Atlikusi tyrimą VRK nustatė, kad mero darbo ataskaitos nelaikomos politine reklama, ir nutarta kreiptis į Generalinę prokuratūrą dėl R. Šimašiaus galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, naudojant savivaldybės lėšas asmeninei naudai gauti.

VRK išvadose teigiama, kad nėra pagrindo konstatuoti, kad 2015 m. savivaldybių tarybų rinkimų politinės kampanijos metu R. Šimašius ir Liberalų sąjūdis pažeidė Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo, Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo ir kitų teisės aktų nuostatas, nes nėra duomenų, kad O. Šurajevas ir jo įmonė MB „Olegas ir storas“ būtų tiesiogiai ar netiesiogiai prisidėję, siekiant gerinti R. Šimašiaus ir Liberalų sąjūdžio įvaizdį.

Atsižvelgiant į ataskaitų turinio visumą, pareigą informuoti rinkėjus ir savivaldybės bendruomenę apie mero ir savivaldybės veiklą, ir į tai, kad savaitinės mero ataskaitos paskelbtos ne politinės kampanijos laikotarpiu, VRK nepripažino savaitinių mero ataskaitų politine reklama, nors jose yra Remigijaus Šimašiaus, kaip politiko, politinės reklamos elementų.

VRK taip pat siūloma pripažinti, kad Vilniaus miesto savivaldybės lėšomis sukurtų mero savaitinių ataskaitų atlygintiną viešinimas savivaldybės lėšomis Remigijaus Šimašiaus „Facebook“ „Politiko“ paskyroje, o ne savivaldybės oficialiuose informavimo šaltiniuose, yra Remigijaus Šimašiaus, kaip politiko, propagavimas.

Taip pat VRK pripažino 2018 m. spalio 16 d. R. Šimašiaus „Facebook“ „Politiko“ paskyroje atlygintinai skelbtą įrašą „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!“ 2019 m. savivaldybių tarybų rinkimų R. Šimašiaus politine reklama. Todėl Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriui buvo pavesta nustatyti nurodytos politinės reklamos skelbimo išlaidas bei finansavimo šaltinius ir papildyti visuomeninio rinkimų komiteto „R. Šimašiaus komanda „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!“ kandidato Remigijaus Šimašiaus 2019 m. savivaldybių tarybų rinkimų politinės kampanijos finansavimo ataskaitą.

VRK rekomendavo savivaldybių merams ir tarybų nariams nenaudoti savivaldybių lėšų veiklos ataskaitoms skelbti asmeniniuose informavimo kanaluose (socialinių tinklų asmeninėse ir politiko paskyrose, asmeniniuose puslapiuose ir kitur).

Išvadoje taip pat nurodoma, kad nors O. Šurajevas 2015 metų savivaldybių tarybų rinkimų kampanijos metu aktyviai reiškė paramą R. Šimašiui ir Liberalų sąjūdžiui, patikrinus politinės kampanijos finansavimo ataskaitos priedus, nenustatyta, kad juose būtų deklaruotos politinės reklamos išlaidos fiziniam asmeniui O. Šurajevui ir (ar) MB „Olegas ir storas“, uždarajai akcinei bendrovei „TELE-3“.

VRK posėdyje dalyvavęs Remigijaus Šimašiaus atstovas spaudai Aleksandras Zubriakovas klausė, ar gyventojų informavimas apie mero ir savivaldybės atliktus darbus yra nusikaltimas.

„Svarbu pažymėti, kad ataskaitos nebuvo nei šio, nei kitais tyrimais nebuvo pripažintos politine reklama. (…) Išvadose nepaaiškinama, kokią asmeninę naudą gauna Šimašius, skelbdamas apie savo darbus“, - sakė A. Zubriakovas.

Jis atkreipė dėmesį, kad filmukai buvo skelbiami politiko Remigijaus Šimašiaus paskyroje, o ne savivaldybės paskyroje, dėl to, kad tai didžiausią sklaidą turintis kanalas. Be to, anot jo, rinkėjai yra sąmoningi, todėl nebūtina prie politiko paskyros prirašyti, kad ji yra, pavyzdžiui, „Vilniaus meras“.

Įrašus kurti pradėjo anksčiau nei pasirašė sutartį

DELFI primena, kad dar gegužės mėnesį Olego Šurajevo vadovaujama MB „Olegas ir storas“ ir Vilniaus miesto savivaldybė sukirto rankomis ir prasidėjo projektas „Mero veiklos dienoraštis“. O. Šurajevas pradėjo kurti Remigijaus Šimašiaus veiklą reklamuojančius vaizdo įrašus.

Paslaugų pirkimo pažymoje pažymėta, kad paslaugos tiekėją savivaldybė pasirinko apklaususi tris galimus tiekėjus: „Scuare production house“, „Nepilkas Vilkas“ ir MB „Olegas ir storas“. Tiesa, pasiūlymą pateikė tik pastaroji įmonė, tad savivaldybė rinkosi vieną iš vieno. Įmonės „Nepilkas Vilkas“ atstovė Paulina DELFI patvirtino, kad tokį pasiūlymą įmonė gavo, tačiau tuo metu, anot jos, kompanijos atstovai buvo išvykę, todėl pasiūlymo taip ir nepateikė. Vienas iš prodiusavimo įmonės „Scuare production house“ įkūrėjų, Laurynas Mataitis, apie pasiūlymą sužinojo tik po DELFI skambučio.

Vilniaus miesto savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyrius pasiūlymus įmonėms išsiuntė elektroniniu paštu, šiai įmonei skirtas laiškas įkrito į brukalų dėžutę. „Kažkodėl sistema šį laišką suprato kaip brukalą, net nemačiau šio laiško. Gal būčiau net sudalyvavęs“, – tik dabar, skaitydamas dar pavasarį gautą laišką, teigė L. Mataitis. Vilniaus miesto savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus teigimu, pirkimo sąlygos nebuvo pažeistos.

„Viešųjų pirkimų įstatymas numato pirkimą apklausos būdu, kai planuojamo pirkimo vertė ne didesnė nei 12 100 eurų su PVM (10 tūkst, atskaičius mokesčius). Šiuo atveju kaip ir reikalauja įstatymas buvo apklausti ne mažiau kaip trys tiekėjai, ir pasirašyta sutartis su MB „Olegas ir storas“, – teigė savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus atstovai.

Savivaldybės atstovai kvietimą pateikti savo sąlygas įmonėms išsiuntė elektroniniu paštu. Viena jų nusprendė nedalyvauti, kita laiško nė nematė, o savo sąlygas pateikė tik O. Šurajevo atstovaujama įmonė, kuri ir laimėjo konkursą. Kvietime teikti pasiūlymą buvo nurodyta, kad sutartį pasirašysiantis paslaugos tiekėjas įsipareigos ne trumpesnius nei minutės trukmės vaizdo įrašus pateikti kiekvieną mėnesio penktadienį arba kitu sutartu laiku. Buvo numatyta, kad paslaugos tiekėjas turi paruošti 4 vaizdo įrašus per mėnesį. Sutartis pasirašoma pusmečiui.

Sutartis buvo sudaryta 2018 m. gegužės 22-ąją, pasirašyta – gegužės 23 d. Sutartį pasirašė O. Šurajevo įgaliotas asmuo. Vėliau paaiškėjo, kad įrašus apie Vilniaus merą O. Šurajevas kuria nuo balandžio vidurio.

Tyrimą dėl minėtų filmukų nutarė pradėti ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), „įvertinusi Vilniaus savivaldybės Antikorupcijos komisijos pranešime nurodytas aplinkybes bei kitą viešai skelbiamą informaciją (...). VTEK vertins, ar (...) R. Šimašius nepažeidė privačių interesų deklaravimą reglamentuojančių įstatymo II skirsnio nuostatų, taip pat šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 3 ir 6 punktų nuostatų, įpareigojančių nesinaudoti pareigomis asmeninei naudai gauti ir numatančių draudimą naudotis savivaldybių valdomu turtu ne tarnybinei veiklai, kai galbūt savivaldybės lėšomis sukurtus vaizdo reportažus talpino savo socialinio tinklo paskyroje.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dar neregėta korupcija teismuose: net 8 aukščiausio rango teisėjai įtariami kyšininkavimu papildyta (435)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, atsižvelgdama į generalinio prokuroro Evaldo Pašilio teikimą ir...

Blogiausias „Brexit“ scenarijus atrodo neišvengiamas: viskas, ką reikia žinoti (216)

Iki numatytos Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos datos likus kiek daugiau nei...

Pareiškimas iš Rusijos: teks susidurti su tiesioginio ginkluoto konflikto rizika (226)

JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimas trauktis iš branduolinės ginkluotės kontrolės sutarties...

Dramatiška „atiminėjamų vaikų“ legenda – statistinis triukas: suklaidinti liko visi (204)

Nuo praėjusių metų liepos 1-osios iki šių metų sausio 31-osios iš nesaugios aplinkos buvo...

Staigi mirtis, kai medikai tampa bejėgiais: ar gyvensite, priklauso tik nuo esančių šalia (7)

Jei jūsų artimąjį ar šalia esantį nepažįstamąjį ištiktų širdies smūgis , iškviesti...

ISIS nuotakai – bloga žinia iš Didžiosios Britanijos (37)

Didžioji Britanija atims pilietybę iš paauglės, kuri prisidėjo prie džihadistų judėjimo...

Prieš Karlo Lagerfeldo mirtį klausimų kėlė paviešintos nuotraukos su gerokai pasikeitusia dizainerio išvaizda (10)

Antradienį Prancūzijos žiniasklaida pranešė apie mados ikonos – Karlo Lagerfeldo – mirtį....

Užpilami makaronai: tokios chemijos suvirškinti neįmanoma

Namie pačių gaminti makaronai skrandyje suvirškinami per 3 valandas, pagaminti pramoniniu būdu...

Aksesuarus kurianti dizainerė: paltas tave šildo, batai padeda eiti, papuošalai tik vargina (1)

Porcelianiniai nešiojami objektai – taip savo kurtus papuošalus apibūdina dizainerė Milena...

Po reformos Sporto rėmimo fondas „pabrango“ 7 kartus – kur vieni mato naudą, kiti regi „šėryklą“ (29)

Sporto organizacijų projektams šiais metais bus išdalinta dvigubai daugiau lėšų, tačiau gerokai...