Galimas Rusijos premjero Vladimiro Putino vizitas Vilniuje birželio 1-2 d. vyksiančiame Baltijos jūros valstybių vyriausybių vadovų susitikime jaukia pirmosios sovietų okupacijos aukos pagerbimą. Keletas konservatorių-krikdemų parlamentarų paruošė rezoliucijos projektą, kuriuo Vyriausybei siūlo organizuoti 1940 m. nužudyto Lietuvos pasienio karininko Aleksandro Barausko atminimo pagerbimą bei rekomenduoja kreiptis į Rusiją, kad ši ištirtų nužudymą, nubaustų kaltuosius, o žuvusiojo artimiesiems išmokėtų kompensaciją. Tačiau neoficialiais DELFI duomenimis, partijos vadovybė norėtų, jog rezoliucijos priėmimas būtų atidėtas po tikėtino V. Putino vizito Lietuvoje.
© AFP/Scanpix

„Taip, tokių nesutarimų yra. Tie dalykai buvo iškilę ir seniūnų sueigoje“, - DELFI sakė savo pavardės nenorėjęs įvardinti politikas.

„Neoficialiai tokia iniciatyva yra, bet ne frakcijos lygmenyje“, - teigė kito politiko patarėjas, taip pat nepanoręs viešai atskleisti savo pavardės.

Tuo tarpu premjero Andriaus Kubiliaus patarėjas Virgis Valentinavičius sako apie tokią iniciatyvą negirdėjęs: „Aš taip sakant negirdėjau apie tai. Tiesiog negirdėjau. Ta prasme frakcijoje vyksta visokių dalykų, aš nebūtinai viską girdžiu“.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Jurgis Razma teigia, kad rezoliucija bus priimta ketvirtadienį ir jokių povandeninių srovių čia esą nerasta.

Svarstyti pradėjo, bet nebaigė

Rezoliucijos projektą parengė trys TS-LKD frakcijos parlamentarai – Rytas Kupčinskas, Saulius Pečeliūnas bei Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė. Siekdami, kad dokumentas kuo greičiau patektų į darbotvarkę, politikai surinko apie pusšimtį kolegų parašų, todėl antradienį rezoliucija buvo pateikta ir pradėta svarstyti. Rezoliucija bus laikoma priimta, kai Seimas jai pritars po priėmimo.

Nepriimti rezoliucijos iškart frakcijos vardu Seimo posėdžių salėje pasiūlė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Erikas Tamašauskas. Savo siūlymą politikas argumentavo tuo, kad rezoliuciją turi apsvarstyti ir Užsienio reikalų komitetas, mat rezoliucijos pabaigoje Vyriausybei rekomenduojama kreiptis į Rusijos Federaciją, kad šios šalies gynybos ministerija ir prokuratūra ištirtų A. Barausko nužudymą, nubaustų kaltininkus, o jo artimiesiems bei palikuonims būtų pareikšta užuojauta ir išmokėta kompensacija.

Anot E. Tamašausko, rezoliucijoje matyti tarptautinių santykių aspektas, todėl jį būtina apsvarstyti, nors pagal Seimo Statutą rezoliucijos komitetuose paprastai nėra svarstomos: komitetai tai gali daryti savo iniciatyva, tačiau negali pateikti pataisų. Pataisas gali teikti atskiri parlamentarai rezoliucijos svarstymo metu.

„Čia jau yra tarptautiniai santykiai ir Seime yra Užsienio reikalų komitetas, kurio kompetencija tai yra“, - DELFI sakė liberalas, pats Užsienio reikalų komitete nedirbantis.

Vienas rezoliucijos iniciatorių DELFI sakė nesuprantantis, kodėl Užsienio reikalų komitetas panoro apsvarstyti rezoliuciją. Pasak jo, tai buvo galima padaryti jau seniai, nes rezoliucija nutarimo pavidalu buvo įregistruota pernai gruodį.

Nenori apkartinti V.Putino vizito?

DELFI duomenimis, atidėti rezoliucijos priėmimą norima todėl, kad birželio 1-2 d. Vilniuje vyksiančiame Baltijos jūros valstybių vyriausybių vadovų susitikime, tikėtina, lankysis Rusijos Federacijos premjeras V. Putinas. Kaip DELFI sakė premjero patarėjas V. Valentinavičius, kaimyninės šalies Vyriausybės vadovas kol kas nėra oficialiai patvirtinęs savo dalyvavimo, tačiau nėra pranešta ir apie jo nedalyvavimą susitikime.

Primenama, kad į Baltijos jūros valstybių vyriausybių vadovų susitikimą patvirtino atvyksianti Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Neoficialiais duomenimis, TS-LKD vadovybė siekė, jog rezoliucija būtų priimama po Vilniuje įvyksiančio susitikimo, tačiau premjero patarėjas V. Valentinavičius ir frakcijos seniūnas J. Razma teigia apie panašius siekius nieko negirdėję.

Tačiau savo pavardės atskleisti nenorėjęs parlamentaras DELFI pasakojo, jog šis klausimas buvo iškilęs parlamento seniūnų sueigos posėdyje, esą apie tai kalba ir patys konservatorių-krikdemų atstovai.

Siekį atidėti rezoliucijos priėmimą po tikėtino V. Putino vizito patvirtino ir vieno politiko patarėjas bei pavardės nenorėjęs atskleisti vienos valdančios frakcijos narys.

Siūlo statyti paminklą

Lietuvos pasienio užkardos sargybos viršininkas A. Barauskas buvo nužudytas 1940 m. birželio 15 d., dar nesibaigus SSRS paskelbto ultimatumo terminui. Jis tapo pirmąja sovietų agresijos prieš Lietuvą auka.

„Ginkluotas Ūtos pasienio užkardos užpuolimas ir jos sargybos viršininko A. Barausko nužudymas yra vienas iš faktų, kurie paneigia sovietų skleistus prasimanymus apie tai, kad prieš Lietuvos Respubliką nebuvo panaudota ginkluota jėga ir ji savo noru įsileido SSRS ginkluotąsias pajėgas“, - rašoma rezoliucijoje.

Joje prezidentei Daliai Grybauskaitei ir Vyriausybei siūloma pasirengti ir organizuoti 70-ųjų okupacijos metinių minėjimą, valstybiniu lygiu pagerbiant pirmąją okupacijos auką, taip pat iškeliama idėja valstybės lėšomis pastatyti A. Barauskui paminklą, o buvusiame Ūtos pasienio užkardos pastate įrengti muziejų.

Dokumente taip pat Vyriausybei rekomenduojama kreiptis į Rusijos gynybos ministeriją bei prokuratūrą, kad A. Barausko nužudymas, kaip karo nusikaltimas, būtų ištirtas, nustatyti kaltininkai nubausti, o A. Barausko artimiesiems bei palikuonims pareikšta užuojauta ir išmokėta kompensacija.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Skandalinga medžiaga: sostinėje slapta filmuojami ir įrašinėjami nuomininkai (133)

Vilniaus senamiestyje, Vokiečių gatvėje esantis namas slepia didelę paslaptį. Į DELFI redakciją...

Dviguba savižudybė Kazlų Rūdoje: tragišką sprendimą paskatino nelaiminga meilė? (84)

Šalia Kauno esantį Kazlų Rūdos miestelį šią savaitę sukrėtė didelė tragedija –...

Apsilankė šalčiausiame pasaulio kaime Rusijoje: net nuėjimas į tualetą čia – ekstremali patirtis rekordinė temperatūra - minus 71,2 (28)

Žmonės čia ištvermingi, nebijantys sunkaus darbo. Vargu ar daug pasaulyje tokių vietų, kuriose...

Dar viename kelyje Lietuvos vairuotojų laukia nauji kelio ženklai (3)

Magistralėje A2 Vilnius– Panevėžys (95,88 km ir 110,31 km) pradeda veikti du naujai įrengti...

Tragikomedija Sibire – 36 Rusijos sportininkai „tepė slides“ atvykus dopingo kontrolieriams (3)

Rusijos sporto portalas Championat.ru publikavo straipsnį, kuriame aprašyta tragikomiška situacija...

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (4)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Arūnas Milašius. Pagaliau jie išvažiavo. Brangių lietuvių mums nereikia (337)

Ant nosies kabant valstybės šimtmečiui galime pranešti džiugią naujieną – šiandien šalies...

Gyvai / Prasidėjo vienuoliktasis Dakaro etapas: lyderiai kaunasi be kompromisų visi lietuviai jau trasoje (70)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikės iš Beleno...

Prie Kauno susidūrė vilkikai, BMW nulėkė nuo kelio, susidarė didžiulės spūstys sunkiai sužalotas vilkiko vairuotojas (31)

Trečiadienį, apie 14.36 val., gautas pranešimas, kad Kauno rajone, A8 kelyje, 2 km nuo Kauno,...

Skvernelis apie parlamentinį tyrimą: į kai kuriuos klausimus neįmanoma atsakyti (29)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad opozicijos inicijuojamas parlamentinis tyrimas dėl žemės...