Besibaigiančioje "Durnių laivo" byloje teismas išklausė Vytauto Petkevičiaus paskutinį žodį. "Kokį sprendimą jūs bepriimtumėt, aš vis tiek rašysiu. Nieko kito geriau daryti nemoku. Tai gamtos dovana", - teisėjams sakė rašytojas.
Vytautas Petkevičius
© ELTA (V.Kopūsto nuotr.)
Penktadienį Vilniaus 1-osios apylinkės teisme išklausytas šmeižtu kaltinamo rašytojo V.Petkevičiaus paskutinis žodis. Beveik valandą skaitytoje kalboje kaltinamasis kalbėjo apie grožinės literatūros ir kanceliarinės kalbos skirtumus, tvirtino esąs teisiamas už nuomonę ir neigė knygoje "Durnių laivas" pateikęs kokių nors tikrovės neatitinkančių faktų.

"Už ką esu teisiamas? Už tai, kad paminėjau Landsbergių pavardę? Ar už tai, kad remdamasis gausia literatūra padariau išvadą, jog Vytautas Landsbergis-Žemkalnis bendradarbiavo su rusų žvalgyba?" - retoriškai klausė jis.

Bylą inicijavusį ir nukentėjusiuoju joje laikomą europarlamentarą Vytautą Landsbergį rašytojas kritikavo itin aštriai. "Vytautą Landsbergį pažįstu nuo gimnazijos laikų. Kur pasirodydavo tas vaikis, prasidėdavo melas, intrigos ir įskundimai", - tvirtino V. Petkevičius. Jis taip pat nurodė, kad V. Landsbergis pats išsižadėjo savo tėvo įstodamas į komjaunimą, o dabar esą gina jį "lyg Stalingrado apkasuose".

Nuo kaltinamojo rašytojo kliuvo ir kaltinimą palaikiusiam prokurorui bei jo vadovams. "Nesuprantu prokuroro vadovybės. Jie mane pasikvietė, pavaišino, paprašė autografo, o paskui nusprendė mane už tai nubausti", - piktinosi "Durnių laivo" autorius. Jis priminė kaltintojams, kad knyga sulaukė didžiulio skaitytojų susidomėjimo, kuris, rašytojo nuomone, esąs visuomenės palankumo jo atžvilgiu išraiška. "Nejaugi prokuratūrai tautos valia yra nulis? Tai primena neobolševizmą", - sakė V. Petkevičius.

ELTA primena, kad ikiteisminį tyrimą byloje 2003 metų spalio 17 d. pagal V. Landsbergio ir jo brolio Gabrieliaus Žemkalnio pareiškimą pradėjo Generalinė prokuratūra.

Pareiškime teigta, kad V. Petkevičius knygoje "Durnių laivas" paskelbė, pareiškėjų tvirtinimu, keturis šmeižikiškus teiginius apie jų mirusį tėvą V. Landsbergį-Žemkalnį. Buvo tvirtinama, kad knygos autorius "sąmoningai šmeižia jų tėvą, jo garbingą vardą, daro didelę moralinę žalą šmeižiamojo vaikams ir jų šeimų nariams".

2004 m. gegužę Generalinė prokuratūra užbaigė tyrimą ir apkaltino V. Petkevičių šmeižimu. Tyrimo duomenimis, V. Petkevičius tyčia apšmeižė mirusį asmenį, paskleisdamas melagingus, neatitinkančius tikrovės, prasimanytus ir žeminančius V. Landsbergį-Žemkalnį teiginius knygoje "Durnių laivas", kurią leidykla "Politika" išleido 2003 m.

Byla buvo perduota Vilniaus 1-osios apylinkės teismui, o palaikyti valstybinį kaltinimą pavesta Vilniaus miesto apylinkės prokuratūrai.

V. Petkevičių, parašiusį prieštaringai vertinamą bestselerį "Durnių laivas", 2004 m. vasarį viešu pareiškimu pasmerkė Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba. Valdybos požiūriu, ši knyga prasilenkia su Visuomenės informavimo įstatyme įtvirtintais pakantos, pagarbos žmogui principais ir Lietuvos Konstitucija.

Išklausius paskutinį kaltinamojo žodį bylos nagrinėjimas buvo užbaigtas ir teismas išėjo pasitarti. Nuosprendį numatoma skelbti spalio 10 dieną.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorija, prieš kurią nublanksta net Ballai: kaip Lietuvoje savo karjerą pradėjo pats Magicas Johnsonas  Magico prisiminimai (46)

Neįtikėtina, bet tai yra tiesa. Magicas Johnsonas , kuris kartu su Michaelu Jordanu iki šių...

Rusijoje pinigų mažėja – gyventojams prognozuoja liūdną likimą (284)

Rusijos ekonomikos reikšmė pasaulyje mažėja, traukiasi šalies išlaidos švietimui ir medicinai,...

Gyvai / Dakaro finišas: lietuvių ekipažai stoja į paskutinį mūšį (52)

Šeštadienį baigiasi jubiliejinis keturiasdešimtasis Dakaro ralis . Sportininkai šalia Kordobos...

Kinija užsipuolė JAV sukėlus „didžiulę grėsmę“ (2)

Pekinas šeštadienį pranešė išsiuntęs karo laivą, kuris privertė pasitraukti JAV...

Orai: ateina tikri šalčiai (38)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Džiovintų vaisių ir riešutų pakuotėje – nemalonus radinys (35)

„Nusiperki riešutukų supakuotų, palaikai kelias savaites spintelėje, vieną dieną išsitrauki...

JAV vyriausybės uždarymas: tūkstančiai darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo Trumpas atideda planus (72)

JAV vyriausybė šeštadienį, per pirmąsias prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metines,...

Įstatymai privertė sukurti verslą (49)

Mindaugas ir Vita Šlapkauskai žinomi kaip gardžiomis uogienėmis ir šviežiais vaisiais bei...

Epidemiologė: pražūtingasis gripo virusas akimirksniu randa silpniausią žmogaus vietą papasakojo, ko šiemet tikėtis (115)

Gripas vis plačiau šiepia savo nasrus. Tuo jau spėjo įsitikinti tiek amerikiečiai, nerimaujantys,...

Estija ketina atsisakyti kai kurių euro monetų (57)

Estija bankas siūlo iš apyvartos išimti vieno ir dviejų euro centų nominalo monetas, kainas...