aA
Žinia, kad Rusija neišduoda vizų ilgamečio projekto „Misija Sibiras“ dalyviams, susidomėjo ir Vokietijos žiniasklaida. Kaip rašo Vokietijos visuomeninio transliuotojo portalas mdr.de, už šio žingsnio slepiasi gerokai gilesnis Rusijos ir Lietuvos „konfliktas dėl Sovietų Sąjungos palikimo“.
Bandomasis žygis
© Žygintas Jurevičius

Be to, rašoma publikacijoje, Maskvą pykdo ir tai, kad Lietuva nuolat primena Sovietų Sąjungos padarytus nusikaltimus ir jų mastus.

Tekste taip pat pasakojamas 25 metų žurnalistės Gintarės Bakūnaitės istorija, kuri, rašoma portale, daug energijos ir laiko atidavė tam, kad liepos mėnesį dviem savaitėms išvyktų į atokiausius Rusijos kampelius. Dalyvaudama atrankose, ji nukeliavo daugiau kaip 70 kilometrų, rinko informaciją apie Sovietų Sąjungos vykdytus trėmimus ir lankė iš tremties grįžusius tėvynainius.

Vis dėlto, praėjusios savaitės pabaigoje organizacija „Jauniems“ sužinojo, kad šiais metais Rusija neišduos vizų ekspedicijos dalyviams. Rusijos ambasada tokį sprendimą grindė naujomis Lietuvos taisyklėmis, reguliuojančiomis sovietų karių kapų priežiūrą.

Bandomasis žygis
Bandomasis žygis
© Žygintas Jurevičius

Kaip rašo mdr.de, konfliktai tarp Lietuvos ir Rusijos kyla gana dažnai. Rusija, pavyzdžiui, vis randa priežasčių „baudžiamiesiems veiksmams“: už Lietuvos paramą Ukrainai, NATO karių buvimą Lietuvoje, turinčioje pasienį su Rusija, ar už nuolat pabrėžiamą sovietų nusikaltimų pasmerkimą mažoje šalyje, kurią Antrojo pasaulinio karo metais Sovietų Sąjunga okupavo ir įtraukė į savo sudėtį.

Lietuvoje Sovietų Sąjungos nusikaltimai prilyginami nacionalsocialistų nusikaltimams ir tai kelia Maskvos pyktį, pastebima straipsnyje.

„Apmaudu, kad pilietinei iniciatyvai užkertamas kelias dėl tokių politinių priežasčių“, – teigė G. Bakūnaitė. Tačiau šis Rusijos žingsnis žurnalistės esą labai nenustebino.

Portalas taip pat primena, kad „atkakliai siekdami savo tikslo, 24 ekspedicijos dalyviai turėjo praeiti specialią atranką. Jie per kelių etapų procesą buvo atrinkti iš beveik tūkstančio žmonių. Du kartus jiems teko leistis į bandomuosius žygius ir įrodyti, kad yra tinkami ekspedicijai: jie turėjo įveikti 20 ir 52 kilometrus“.

Bandomasis žygis
Bandomasis žygis
© Žygintas Jurevičius

Per šiuos žygius dalyviai ne tik turėjo progą išbandyti savo jėgas, bet ir mokėsi dirbti komandoje. Kaip G. Bakūnaitė sakė portalui mdr.de, jau bandomojo žygio metu buvo akimirkų, kai komanda padėjo perlipti per save, praplėsti galimybių ribas.

„Buvau visiškai išsekusi ir jau ketinau pasiduoti, tačiau tuomet kiti dalyviai panešė dalį mano daiktų, taigi supratau, kad turiu rasti savyje jėgų, nes priešingu atveju kiti būtų pasiaukoję veltui. Kartais tiesiog neturi teisės pasiduoti“, – teigė G. Bakūnaitė.

DELFI primena, kad birželio pabaigoje sužinoję, kad šiais metais vizos į Rusiją nebus išduotos, projekto „Misija Sibiras“ organizatoriai pakeitė planą ir liepos 9 d. paskelbė, kad dvi ekspedicijos komandos išvyks į politinių kalinių laidojimo vietas Kazachstane.

„Sibiras yra kur kas platesnė nei vien geografinė sąvoka, o tremties vietos egzistuoja ir už Rusijos Federacijos ribų. Tremtį ir kalinimus mūsų tautiečiai patyrė ir dabartinėse Kazachstano, Tadžikistano, Gruzijos teritorijose. Šiemet buvo nuspręsta vykti į Kazachstaną, kur dalis mūsų tautiečių kalėjo lageriuose ir priverstinai dirbo darbo stovyklose“, – anksčiau DELFI sake projekto vadovė Raminta Kėželytė.

Kazachstano teritorija yra antra pagal lietuvių kilmės asmenų tremties, įkalinimo ir palaidojimo mastą – ją lenkia tik Rusijos Federacija. Skaičiuojama, jog į šias vietas buvo perkelta beveik 50 000 lietuvių. „Misija Sibiras’18“ dviejų ekspedicijos komandų darbai čia planuojami Karagandos, Džezkazgano ir Balchašo apylinkėse.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dramų šeimose grimasos: prestižiniame sostinės rajone praskeltos galvos, kraujas ir be galo išsigandęs aštuonmetis (315)

Į iškvietimus vykstanti vaiko teisių apsaugos specialistė su DELFI sutiko pasidalinti istorijomis,...

Klientai perrašo taisykles: ką daryti įmonėms, kurioms kilo didelė grėsmė (27)

Gyvename kliento amžiuje, kai jie perrašo verslo taisykles ir verčia įmones nuolat sukti galvą,...

Apie gimdymą be rožinių akinių: pasakė, ko moterys bijo labiausiai

Ar įmanoma pasiruošti gimdymui ir numatyti visus įmanomus variantus? O pasiruošti jiems? Klausytis...

Žiemos ar vasaros laikas: kurį pasirinks Lietuva? (291)

Sveikatos apsaugos ir švietimo ekspertai sutaria, kad praktikos sukioti laiką kiekvieną pavasarį...

Lietuvių pamėgtoje saloje – galinga stichija: bangos tiesiog nušlavė apartamentų balkonus (40)

Gavus pranešimų apie smarkią audrą, dėl saugumo evakuotos kelios dešimtys lietuvių pamėgtos...

Kraupios avarijos šokiruota 17-metės komanda piešė baisiausią scenarijų: merginą saugojo angelai (18)

„Formulės 3“ lenktynėse Makao trasoje 276 km/val. greičiu į fotografų bokštelį...

Prabilo dramatiškai iš Šiaurės Korėjos pabėgęs karys, jis – generolo sūnus (20)

Šiaurės Korėjos karys, kuris pernai lydimas kulkų pabėgo į Pietų Korėją , yra generolo...

Trintos daržovių sriubos: ir sveika, ir sotu 3 receptai (1)

Atvėsus orams, vis dažniau norisi pasilepinti karštais, tačiau nesudėtingais patiekalais. Tam...

Veryga informacijoje apie uždaromas ligonines įžvelgia opozicijos sąmokslą (136)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patikino, kad reformuojant sveikatos sistemą nebus...

Apie diagnozuotą vėžį prisipažinęs Stano: papasakosiu, kas nutiko per pastarąsias dienas (33)

Penktadienį apie diagnozuotą vėžį prisipažinęs atlikėjas Stanislovas Stavickis – Stano...