aA
Vokietija atsisakė išduoti vieną pagrindinių sausio 13-osios bylos kaltinamųjų Valentiną Lazutką, nuo teisingumo pasislėpusį Vokietijoje.
Lietuvos Nepriklausomybės priešininkas, buvęs LKP CK narys ir Vilniaus komunistų partijos sekretorius 69 metų Valentinas Lazutka Sausio 13osios byloje kaltinamas sąmokslo rengimu siekiant užgrobti valdžią ir nušalinti teisėtus valstybės vadovus, dėl daugelio laisvės gynėjų tyčinių kūno sužalojimų, turto sunaikinimo, nacionalinės nesantaikos kurstymo ir pan.

1990-1991 metais V.Lazutka kartu su Leonu Bartoševičiumi, Mykolu Burokevičiumi, Juozu Jermalavičiumi ir kitais aktyviai dalyvavo antivalstybinės organizacijos LKP/TSKP ir Lietuvos nacionalinio gelbėjimo komiteto veikloje. Dalis jų buvo nuteista, dalis - pasislėpė, daugiausia Rusijoje. V.Lazutka išvyko į Vakarus ir įsikūrė Vokietijoje.

Kaip šeštadienį rašo dienraštis "Lietuvos žinios", Lietuvos teisėsaugai apie tai sužinojus, pernai vasarį Generalinė prokuratūra kreipėsi į Vokietijos teisingumo ministeriją prašydama jį išduoti. Į pirmąjį oficialų prašymą Vokietija neatsiliepė, todėl po metų prašymas buvo pakartotas.

Po gero mėnesio Vokietija sureagavo - per Vokietijos užsienio reikalų ministeriją atsiųstame dokumente teigiama, jog "Vokietijos federacinė vyriausybė negali išduoti Rusijos piliečio V.Lazutkos remdamasi Europos konvencijos dėl ekstradicijos 3 paragrafo 1 pastraipa". Šiame paragrafe nurodoma, jog asmenis, persekiojamus dėl politinių nusikaltimų, Vokietija turi teisę neišduoti. Dėl šios priežasties Vokietija ir atsisakė suteikti teisinę pagalbą Lietuvai. Šių metų liepos 27 dieną Generalinė prokuratūra išsiuntė trečią prašymą kolegoms į Vokietiją, dar kartą paaiškinusi, jog V.Lazutkos ekstradicijos siekiama ne už politines pažiūras ar priklausymą kokiai nors politinei partijai, bet už kriminalinių nusikaltimų organizavimą ir aktyvų dalyvavimą juos darant.

Be to, rašte Vokietijos teisingumo ministerijai buvo aiškinama, kad pagal Lietuvos Baudžiamąjį kodeksą V.Lazutkai patraukimo baudžiamojon atsakomybėn senaties terminai nesibaigę.

Tačiau vokiečiai šių metų spalio 25 dieną informavo, kad, V.Lazutka apleido savo butą Osnabriuke dar 2001 m. kovo mėnesį, ketindamas vykti į Lietuvą. Todėl minėtas teisinės pagalbos prašymas nebetenka prasmės".

Generalinio prokuroro pavaduotojas Kęstutis Betingis šį Vokietijos žingsnį įvertino kaip "ganėtinai keistą". Vienas prokuratūros vadovų kategoriškai atmetė teiginį, jog V.Lazutka persekiojamas dėl politinių priežasčių.

Pasak Generalinės prokuratūros Tarptautinių ryšių ir teisinės pagalbos skyriaus vyriausiosios prokurorės Laimos Čekelienės, V.Lazutka negalėjo grįžti į Lietuvą, kadangi neturi Lietuvos piliečio paso. Greičiausiai, prokurorės nuomone, ieškomasis įsikūrė Rusijoje.

Pasak L.Čekelienės, Vokietija neišdavė LKP veikėjo, nes galbūt nenorėjo gadinti santykių su Rusija. Tačiau nenorėdama gadinti santykių ir su Lietuva, leido jam išvykti, vengdama nereikalingų rūpesčių. "Lietuvos žinių" teigimu, Interpolas atsisako paskelbti tarptautinę paiešką asmenų, kurie minimi Sausio 13osios byloje - Interpolo Konstitucijos 3 punktas griežtai draudžia persekioti asmenis dėl politinių, karinių, religinių ar rasinių priežasčių. Interpolas mano, jog O V.Lazutka persekiojamas kaip tik dėl politinių pažiūrų.

Dienraščiui Sausio 13-osios bylą tiriantis Generalinės prokuratūros prokuroras Sigitas Gedvilas teigė, kad be V.Lazutkos, Sausio 13-osios byloje yra ieškomas dar 41 asmuo. Beveik visi jie gyvena Rusijoje, turi šios šalies pilietybę.

Pasak jo, Generalinė prokuratūra ne kartą kreipėsi į Rusijos teisėsaugą, prašydama išduoti jų teritorijoje gyvenančius nusikaltėlius, tačiau Rusija atsako, kad pagal Rusijos pilietybės įstatymą valstybė negali išduoti jos teritorijoje gyvenančių ir kitoje valstybėje padariusių nusikaltimus piliečių.

Pasak prokuroro, mažai tikėtina, kad užsienyje besislapstantys nuo teisingumo Fiodoras Kuzminas, Algimantas Naudžiūnas, Vladislavas Švedas ir kiti kada nors atsidurs teisiamųjų suole. Be to, kai kurie asmenys, pavyzdžiui Vladimiras Uschopčikas, dirbantis Baltarusijos gynybos ministro pavaduotoju, turi gerą darbą, eina aukštas pareigas. Prokuroro teigimu, nuo bausmės gali išsisukti ir V.Lazutka, kurio buvimo vieta kol kas nežinoma. Tačiau bylos senaties terminas dar nesibaigė, todėl nusikaltėlių bus ieškoma ir bandoma parsigabenti į Lietuvą dar 5 metus.

Vėliau, jeigu kaltinamasis nebus suimtas ir grąžintas į Lietuvą, bylą teks nutraukti.

Į laisvę yra paleisti du nuteistieji 1991 metų sausio 13-sios antivalstybinio sąmokslo byloje - buvęs SSKP leidyklos direktorius, 72-ejų metų Leonas Bartoševičius bei 55 metų Jaroslavas Prokopovičius, buvęs VRM viešosios tvarkos skyriaus vyriausiasis inspektorius.

Tuo tarpu trys sausio 13-osios perversmininkai - buvęs Lietuvos SSR kompartijos veikėjas 73 metų Mykolas Burokevičius, 61 metų Juozas Jermalavičius ir 70-metis Juozas Kuolelis bausmę atlieka Vilniaus griežto režimo pataisos darbų kolonijoje Rasų gatvėje.

14 žmonių žuvo ir šimtai buvo sužeisti per sovietų okupacinės kariuomenės ir KGB mėginimą nuversti teisėtą Lietuvos valdžią 1991 metų sausio 13 dieną.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Verslininkas papasakojo, kaip lietuviams parduoti kilogramą pomidorų po 12 eurų gera mėsa: iki 1000 eurų/kg (188)

Verslininkai tikina, kad Lietuvoje jau atsirado žmonių, kurie gali sau leisti už kilogramą mėsos...

Gyvai / Eurolygos atkrintamųjų gaudynės: „Žalgiris“ – „Budučnost“ (104)

Per pastaruosius du mėnesius Eurolygoje tik vieną pergalę išspaudę Kauno „Žalgirio“ (8/14)...

Liūdnos šešiamečio žūties aplinkybės: skalbimo mašina buvo kitame namo aukšte (98)

Ketvirtadienį visuomenę sukrėtė tragiškas įvykis Jurbarke, policija informavo, kad nuo elektros...

Buvęs teisingumo ministras apie korupcijos skandalą: suėmimu akivaizdžiai yra piktnaudžiaujama (113)

Teisėsauga šią savaitę įtarimus dėl korupcijos pareiškė aštuoniems skirtingų teismų...

Gaisras pasiglemžė 3 mažamečius auginančios šeimos namus: paviešintos 5-mečio nuotraukos abejingų nepalieka (79)

„Sūnaus sveikata geresnė negu buvo ir kasdien po mažą žingsniuką gerėja, bet būklė...

Lietuviai aplankė nuo viso pasaulio atsiskyrusią šalį: graži gamta, geras klimatas, skanus ir nebrangus maistas (20)

Laosas – šalis, kalnais atsiskyrusi nuo viso aplinkinio pasaulio. Gal kiek atviresnė Tailandui....

Daro nusikaltimus, nes kalėjime gyvenimas geresnis (16)

Japonijoje išaugo senyvo amžiaus žmonių nusikalstamumas – paskutinius 20 metų stipriai...

Alkoholis gali pakeisti jūsų DNR (16)

Naujo tyrimo rezultatai rodo, kad piktnaudžiavimas alkoholiu gali pakeisti mūsų ląsteles ir dar...

Moteris dirba lietuviams dar menkai žinomoje srityje: žmonės dažnai stebisi, ką aš veikiu (4)

Įsivaizduokite tokį darbuotoją, kuris dirba 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę, bendrauja su...

Paskelbtos geriausios metų knygos (2)

Vilniaus knygų mugėje penktadienio vakarą paskelbtos geriausios 2018 metų knygos. Jomis...