Už akių nuteistas žiauraus susidorojimo su taikiais gyventojais Rainiuose vykdytojas Petras Raslanas ir ieškomas prosovietinis pučistas Vladimiras Uschopčikas turėtų būti teisiami ne tik dėl genocido, bet ir dėl karo nusikaltimų, teigia konservatorių lyderis, Seimo narys Vytautas Landsbergis.
© DELFI
Pirmadienį paskelbtame pareiškime Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių) pirmininkas V.Landsbergis, be kita ko, teigia, kad Lietuvoje keliant ir sprendžiant pokario trėmimų ir žudymų bylas, "greta genocido sąvokos arba ir pirmoje vietoje turėtų eiti kaltinimas karo nusikaltimais - kariškių smurtas prieš civilius gyventojus, jų trėmimai į svetimą okupuojančią valstybę ir suimtų pasipriešinimo karių kankinimai bei žudymas be teismo, nepripažįstant jiems belaisvių statuso".

"Rusijos globojamas Petras Raslanas ir Baltarusijos išaukštintas Vladimiras Uschopčikas - pirmiausiai karo nusikaltėliai", - rašo V.Landsbergis. Jo teigimu, "išplėstinę genocido sąvoką" taiko ir kaimyninės Latvijos teismai.

Latvijoje maždaug ketverius metus yra teisiamas buvęs prosovietinis partizanas Vasilijus Kononovas, kuriam yra pateikti kaltinimai tiek Latvijos gyventojų genocidu, tiek karo nusikaltimais.

Sovietų NKVD karininkas 88 metų P.Raslanas, kaltinamas Lietuvos gyventojų genocidu, turi Rusijos pilietybę ir gyvena Balašichos miestelyje prie Maskvos. Pernai Šiaulių apygardos teismas jį pripažino kaltu dėl lietuvių tautos genocido ir už akių nuteisė iki gyvos galvos. Teismas nustatė, kad P.Raslanas 1941 metų birželį organizavo 76-ių civilių Lietuvos gyventojų nužudymą Rainiuose Telšių rajone.

Baltarusijos gynybos ministro pavaduotojas V.Uschopčikas Lietuvoje kaltinamas 1991 metais dalyvavęs sąmoksle prieš Lietuvos valstybę. Lietuvos Generalinė prokuratūra jau kelerius metus nesėkmingai prašo Baltarusijos jį išduoti.

V.Uschopčikas, kuris 1991 metais vadovavo SSRS kariuomenės Vilniaus garnizonui, šiuo metu yra Baltarusijos pilietis. Praėjusį pavasarį jis paskirtas Baltarusijos gynybos ministro pavaduotoju. Šis paskyrimas sukėlė Lietuvos protestus.

V.Uschopčikas, kuriam dabar 56-eri, Lietuvoje yra patrauktas kaltinamuoju antivalstybinio 1991 metų sausio 13-sios sąmokslo byloje. Vilniuje V.Uschopčiko vadovaujamos sovietų armijos motošaulių divizijos tankai 1991 metų sausio 13-ją traiškė beginklius žmones prie televizijos bokšto.

Lietuvos teisėsaugininkai dukart - 1992 ir 1994 metais - kreipėsi į Baltarusijos generalinę prokuratūrą, prašydami išduoti V.Uschopčiką. Tačiau abu kartus Minskas atsisakė tai padaryti, motyvuodamas, kad Baltarusija neišduoda savo piliečių.

Bandydama nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, kuri paskelbė nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimą, sovietų kariuomenė 1991 m. sausio 13 d. Vilniuje jėga užgrobė televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą. Per pučą žuvo 14 taikių Lietuvos gyventojų, šimtai buvo sužeisti.

Pagal Lietuvos baudžiamuosius įstatymus, karo ir genocido nusikaltimams netaikoma senatis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Savo namuose ateities laukia su baime: netrukus šalia atsivers didžiausia kloaka (32)

Nerimas dėl ateities – taip trumpai galima apibūdinti nuotaikas, kurios vyrauja nedideliame...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (512)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį su Mantu labai saugojome, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (8)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (36)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (752)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

JAV vyriausybė – uždaryta papildyta (94)

JAV federalinės valdžios darbas po vidurnakčio vietos laiku yra oficialiai stabdomas, šalies...

Namų tvarkytojos triukas: kaip sudaryti švarių namų įspūdį vos per 10 minučių (16)

Vis bent kartą esame susidūrę su situacija, kai telefonu gauname puikią žinią apie visai...

Žala: viename posūkyje nušokom į vietinio ūkininko tvorą (41)

13-ajame Dakaro ralio etape iš San Chuano į Kordobą automobilių įskaitos lenktynininkams reikėjo...

Pinigų medžio lapai, pasirodo, plačiai naudojami liaudies medicinoje (7)

Beveik kiekvienuose namuose galima išvysti pinigų medį, kuris, anot legendų, atneša materialinę...

Tragiška avarija prie Kelmės: neatsargiai lenkusiam vairuotojui gresia kalėjimas (6)

Penktadienį policijos pareigūnai gavo pranešimą apie tragišką avariją visai šalia Kelmės....