Jei Rusija nevykdys savo įsipareigojimo ratifikuoti valstybės sienos sutartį, Lietuva nuo liepos 1 dienos turėtų įvesti vizų režimą Rusijos piliečiams, keliaujantiems tranzitu per Lietuvą į Kaliningrado sritį ir iš jos, mano opozicinės Tėvynės sąjungos - Lietuvos konservatorių (TS/LK) partijos pirmininkas Vytautas Landsbergis.
V.Landsbergis
© ELTA
Spaudos konferencijoje pirmadienį parlamentaras V.Landsbergis pareiškė, kad Rusija veliasi į "sofistinį ginčą" bei bando įrodinėti, kad susitarime tarp ES ir Rusijos, numatančiame Kaliningrado tranzito tvarką, nebuvo Rusijos įsipareigojimo ratifikuoti Lietuvos ir Rusijos sienos sutartį. Konservatoriaus nuomone, jei Rusija neratifikuos 1997 metais pasirašytos sienos sutarties su Lietuva, Vilnius turėtų įvesti "normalų vizų režimą" visiems kertantiems Lietuvos sienas Rusijos piliečiams.

Dabar Rusijos piliečiai keliauja tranzitu per Lietuvą į Kaliningrado sritį ir iš jos be vizų, o nuo liepos 1 dienos jiems bus išduodamai supaprastinti kelionės dokumentai, kuriuos gauti bus pigiau ir paprasčiau, nei vizas.

Rusijos prezidento įgaliotinis Kaliningrado klausimais Dmitrijus Rogozinas praėjusią savaitę po susitikimo su Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininku Gediminu Kirkilu pareiškė, kad Rusija niekada nedavė formalių įsipareigojimų ES ratifikuoti sienos sutartį su Lietuva, nors tai turi būti padaryta siekiant abiejų šalių pozicijų suartėjimo.

"Sienos sutarties ratifikavimas neįtrauktas į rašytinių Europos Sąjungos ir Rusijos susitarimų paketą. Apie tai niekur nėra parašyta. Jokių įsipareigojimų raštu mes nedavėme", - žurnalistams tuomet teigė D.Rogozinas.

Lietuva naujosios tranzito tvarkos įsigaliojimą nuo liepos 1 dienos nuolat siejo su sienos sutarties ratifikavimu Rusijos Dūmoje ir readmisijos sutarties pasirašymu. Maskva politiniais motyvais iki šiol atidėliojo šiuos žingsnius.

V.Landsbergis taip pat nurodė, kad Lietuva ir taip Rusijai padarė tam tikrų nuolaidų įgyvendinant Kaliningrado tranzito tvarką, tačiau "Maskva reikalauja vis naujų nuolaidų Lietuvos Vyriausybės parengtose pagal Briuselio deklaraciją sienų kirtimo taisyklėse".

"Iš tikrųjų keliami nauji ir nauji reikalavimai, o nuolaidos, net nedidelės, tik skatina naudoti tokią taktiką", - kalbėjo V.Landsbergis.

Lietuva, Rusijos primygtinai prašoma, sutiko nuo vasario 1 dienos nepradėti antspauduoti per Lietuvą tranzitu keliaujančių Rusijos piliečių vidaus pasų. Nuo vasario 1 dienos Rusijos piliečiams, tranzitu vykstantiems per Lietuvą, antspaudai bus dedami ant vienkartinių blankų, kuriuos Rusijos piliečiai užpildys įvažiuodami ir išvažiuodami iš Lietuvos. Šie blankai liks Lietuvoje ir pagal juos bus galima vykdyti per sieną vykstančių asmenų apskaitą.

Tačiau Rusijos ambasadorius Vilniuje Jurijus Zubakovas nesutiko, kad Lietuva Rusijai padarė kokių nors nuolaidų.

"Prašau žodžio "nuolaidos" nevartoti. Niekas nekėlė jokių reikalavimų ar nuolaidų. Vyko normalus pokalbis", - sausio 30 dieną Rusijos ambasadoje surengtoje spaudos konferencijoje sakė J.Zubakovas.

Lietuva taip pat sutiko svarsti Rusijos prašymą iki liepos 1 dienos leisti vaikams su gimimo liudijimais grupėmis be tėvų vykti per Lietuvą, jei vaikų sąrašą patvirtino atitinkamos Rusijos vidaus tarnybos ir juos lydi reikalingus asmens dokumentus turintis palydovas.

Tačiau Lietuva atsisakė įvykdyti Rusijos prašymą pripažinti tinkamu kelionės dokumentu Rusijos kariškių pažymėjimus - karinius bilietus. Konservatorių pirmininkas "ypač negeru reiškiniu" pavadino Kaliningrado srities dūmos praėjusią savaitę priimtą sprendimą rekomenduoti Rusijos parlamentui atidėti klausimo dėl Rusijos ir Lietuvos valstybinės sienos sutarties ratifikavimo svarstymą.

Anot V. Landsbergio, Kaliningrado srities dūmą paskelbė "tiesiog ultimatyvius reikalavimus". Kaip skelbta, Kaliningrado įstatymų leidėjai neeiliniame posėdyje praėjusį ketvirtadienį pasiūlė Rusijos Valstybės Dūmai susieti sutarties dėl sienos ratifikavimą su Rusijos piliečių, krovinių, įskaitant ir karinius, nevaržomo tranzito per Lietuvos teritoriją klausimu.

V.Landsbergio vertinimu, tokia Kaliningrado srities pozicija pagrįsta "nesusitaikymu, jog Baltijos valstybės yra nepriklausomos ir suverenios bei nėra Rusijos dalis".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kova dėl LRT vadovo kėdės: Jakilaitis žada revoliucingas permainas (72)

Kovą paaiškės naujasis Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) generalinis direktorius....

Tyrimas nustatė, kur Lietuvoje – pigiausias prekių krepšelis (27)

Vartojimo prekių krepšelį pigiausiai Lietuvoje gali įsigyti prekybos tinklų „Lidl“ ir „...

„Vyšnios“ Aistės Karanauskytės šeimoje – skaudi netektis: liga ją visiškai suvalgė, bet tyrimai rodė, kad mama sveika (46)

Merginų grupės „Vyšnios“ narė Aistė Karanauskytė pirmą šių metų savaitę Anapilin...

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl Karbauskio koncerno valdomų žemių papildyta  (881)

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos...

Medikų pasakojimai glumina: dar nėra nė 18-kos, o geria iki komos ir psichozės (24)

Kol visas dėmesys nukrypęs į 18-mečius ir 19-mečius, kuriems nuo sausio 1 d. uždrausta pirkti,...

Vilniuje pasikėsinta nužudyti Lietuvos fitneso čempionę: suimtas garsus sportininkas (571)

Pragaras tęsėsi metų metus, tačiau Lietuvos ir Europos fitneso čempionė Ilona Kokoš taip ir...

Alkoholio prekyba Latvijos pasienyje paveikė estus (53)

Estijos valdžia dėl smarkiai pagyvėjusios alkoholio prekybos Latvijos pasienyje priversta perpus...

Per Rusijos televiziją „netyčia“ parodytos naujo ginklo schemos atkreipė Pentagono dėmesį (130)

Rusijos torpedos kelia grėsmę pakrantėje esantiems NATO valstybių miestams ir rajonams, rašo...

Mažesnių nei numatyta butų Vilniuje pardavimu kaltinami statytojai pasiaiškino (3)

Vilniaus valdžiai kreipusis į prokurorus dėl daugiabučio Pašilaičiuose statybų, statytojai...

Trečiadienį spręsis Eriko Bėronto likimas (14)

Apie naujai paskirtą Nacionalinės mokėjimų agentūros (NMA) vadovą Eriką Bėrontą pasisakė...