Seimo narys Vytautas Landsbergis teigia, kad dokumentą apie tariamą Kazimiros Prunskienės bendradarbiavimą su KGB jam perdavė Krašto apsaugos žvalgybos darbuotojas. "Ivoškis - tokia pavardė liko atmintyje. Taip aš atsimenu", - duodamas parodymus Vilniaus apygardos teismui, nagrinėjančiam K.Prunskienė bylą, penktadienį sakė V.Landsbergis.
V.Landsbergis teisme
© ELTA
Jis teigė, kad iš šio asmens gautą dokumentą laikė vieną dieną ar dar trumpiau ir netrukus jį atidavė Baliui Gajauskui, kuris tada vadovavo parlamentinei komisijai KGB veiklai tirti. "Tikslios datos neprisimenu. Suvokiau, kad pas save tokio dokumento laikyti negaliu", - sakė profesorius.

Dokumentas jam į rankas buvo perduotas Aukščiausioje Taryboje. Tuo metu V.Landsbergis buvo Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas. Jis teigė tiksliai neatsimenąs, ar Ivoškis jam skambino telefonu, ar per sekretorę perdavė, kad nori užeiti.

"Pas mane nesunku buvo užeiti", - sakė V.Landsbergis. "Aš manau, kad jis (Ivoškis-BNS) buvo iš žvalgybos, manau, Krašto apsaugos departamento", - teigė liudytojas.

V.Landsbergio teigimu, Ivoškis jam nepasakė, iš kur gavo dokumentą, jis teigė tik norėjęs jį perduoti. Tuo tarpu K.Prunskienė žurnalistams sakė esanti tikra, kad V.Landsbergis sako netiesą.

Jos teigimu, liudytojas teisme kalbėjęs apie Petrą Ivoškį. "Ne jis (P.Ivoškis - BNS) nešė, jis tik žino, kas nešė,"- tvirtino K.Prunskienė.

Ji sakė sieksianti, kad P.Ivoškis būtų apklaustas teisme. Seimo narė teigė, kad jau buvo susisiekusi su P.Ivoškiu. Jis patvirtino, kad dokumento nenešė ir sutinka liudyti teisme.

Po pietų teismas uždaruose posėdžiuose apklausinėja tris K.Prunskienės nurodytus liudytojus. Jie pageidavo, kad posėdžiai būtų ne vieši. Teismas prašymą patenkino, siekiant išsaugoti asmenų slaptumą.

Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylą teisėjų kolegija nagrinėja civilinę bylą dėl dešimtmečio senumo istorijos, kai tuometinė Aukščiausiosios Tarybos deputatė K.Prunskienė buvo pripažinta bendradarbiavusi su sovietų KGB.

Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos (VNDPS) pirmininkė pernai rugsėjį kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą, prašydama panaikinti ankstesnį teismo sprendimą dėl bendradarbiavimo su sovietų KGB.

K.Prunskienė Vilniaus apygardos teismui yra sakiusi, kad vadinamasis dokumento originalas, kuriuo remdamasis teismas 1992 metais priėmė sprendimą, yra falsifikatas.

Seimo narė yra sakiusi, kad kreipėsi į Seimo archyvą, Ypatingąjį archyvą ir dar kelias institucijas, kurios atsakė, kad neturi tokio dokumento originalo.

Tačiau praėjusių metų pabaigoje originalą pasiskelbė turįs Nepriklausomybės akto signataras B.Gajauskas. Pernai gruodžio 18 dieną jis atidavė dokumentą Lietuvos archyvų departamentui.

B.Gajauskas gana nesklandžiai ankstesniame teismo posėdyje yra pasakojęs apie dokumento gavimo ir perdavimo aplinkybes. Jo teigimu, komisijai baigus darbą, dokumentą dėl K.Prunskienės pasižadėjimo bendradarbiauti su KGB perdavęs Genocido aukų muziejui. Tai turėjo būti 1992 metais.

"Aš perdaviau, nes bijojau, kad nedingtų" - , yra sakęs B.Gajauskas. Jis aiškino dokumentą davęs saugoti tuo metu dirbusiam direktoriui, o pernai gruodį paėmęs iš kito direktoriaus Anykščiuose. Jis sakė paėmęs dokumentą numanydamas, kad jo prireiks dabar K.Prunskienės bylą nagrinėjančiam teismui.

Teisėjai stebėjosi, kad svarbus dokumentas iš rankų į rankas ėjo be jokių pakvitavimų, liudytojas B.Gajauskas neprisimena dokumentą tada priėmusio direktoriaus pavardės, vardo, pernai jį perdavusio asmens duomenų, tikslių įvykių datų.

Teisėjai netgi klausė, ar jis suvokia savo liudytojo statusą, nes prieš duodamas parodymus raštu buvo įspėtas dėl atsakomybės už tai, ką sakys teisme.

Liudytoju buvo apklaustas ir buvęs Aukščiausios Tarybos - Atkuriamojo Seimo laikinosios komisijos SSRS KGB veiklai Lietuvoje tirti narys, buvęs Valstybės saugumo departamento vadovas Jurgis Jurgelis. Jis teismui pareiškė, kad ši komisija nebuvo pajėgi priimti objektyvaus sprendimo.

"Tyrimas vyko tendencingai, įrodymų rinkimas ydingas, įrodymai neatitiko kriterijų ir negalėjo tvirtinti, kad K.Prunskienė bendradarbiavo su KGB", - sakė liudytojas.

Būto ar nebūto bendradarbiavimo su KGB faktas tapo ypač svarbus tuo metu, kai K.Prunskienė dalyvavo prezidento rinkimų kampanijoje kaip kandidatė į šalies vadovo postą.

K.Prunskienė kaip kandidatė į prezidentus savo rinkimų agitacijoje nenurodydavo, jog ji praeityje yra sąmoningai bendradarbiavusi su sovietiniu KGB.

Pernai gruodį įvykusiuose šalies prezidento rinkimuose Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos (VNDPS) lyderė Seimo narė K.Prunskienė surinko 4,97 proc. visų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vilniuje pasikėsinta nužudyti Lietuvos fitneso čempionę: suimtas garsus sportininkas (4)

Pragaras tęsėsi metų metus, tačiau Lietuvos ir Europos fitneso čempionė Ilona Kokoš taip ir...

Ėmėsi pilnametystės dar nesulaukusių paauglių gaujos: dviejų merginų mamos sako, kad reikia pagalbos (19)

Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl, įtariama, paauglių merginų gaujos sumuštos...

Sustabdyta populiaraus kelionių pardavėjo licencija (49)

Valstybinis turizmo departamentas laikinai sustabdė vieno iš didžiausių Lietuvoje kelionių...

Pranešimas Japonijos žmonėms: slėpkitės pastatuose arba po žeme (31)

Japonijos nacionalinis transliuotojas NHK antradienį paskelbė tiesos neatitinkantį pranešimą apie...

Sunku patikėti, bet regionuose uždirba daugiau nei Šiauliuose ar Panevėžyje (104)

Nors Panevėžys ir Šiauliai gali puikuotis didmiesčių statusais, tačiau dėl atlyginimų...

Čečėnijos prezidento atstovas: Lietuva nedomina Kadyrovo (149)

Lietuvos sprendimas įtraukti Čečėnijos lyderį Ramzaną Kadyrovą į nepageidaujamų šalyje...

Dalijosi idėjomis, kaip švęsti Lietuvos jubiliejų: tai patirsime tik kartą gyvenime (326)

Lygiai po mėnesio – Vasario 16-ąją Lietuva švęs atkurtos Lietuvos 100-ąjį gimtadienį. Ta...

Siunčia žinią žemę pirkusiems neteisėtai – nori ją atimti (359)

Kai paaiškėjo, kad realiai žemės saugikliai neveikia ir agroverslo grupės sėkmingai superka...

Specialistė pataria: kaip gaminti, kad nesugadintume sveikų maisto produktų (6)

Dar namuose sudarinėdami pirkinių sąrašą mintyse dėliojame planus, kokį patiekalą rinksimės...

Idėja įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas patinka ne visiems: šventuosiuose raštuose tai nebuvo skatinama (43)

Nacionalinės iniciatyvos „ Idėja Lietuvai “ metu buvo pasiūlyta beveik 1400 idėjų, iš kurių...