aA
Lietuvos lenkų sąjungos (LLS) surengto visuomeninio Vilniaus krašto lenkų tautybės gyventojų surašymo rezultatai parodė, kad lenkų tautybės gyventojų yra apie 3-10 proc. daugiau negu rodo oficialūs Statistikos departamento duomenys.
Visuomeninis surašymas: lenkų tautybės gyventojų Vilniaus krašte yra daugiau negu rodo oficiali statistika
© Anželika Stackevič

Tai antradienį spaudos konferencijoje Seime sakė Lietuvos lenkų rinkimų akcijai – Krikščioniškų šeimų sąjungai atstovaujanti Seimo narė Rita Tamašunienė ir visuomeninio Vilniaus krašto lenkų tautybės gyventojų surašymo koordinatorius Valdemar Urban.

„Visuotinio Statistikos departamento atlikto gyventojų surašymo rezultatas, kad Lietuvoje gyvena 6,5 proc. lenkų tautybės gyventojų, mano nuomone, nėra tikslus. Lenkų tautybės asmenų, neįtrauktų į registrus ar surašymo duomenis, tikrai yra daugiau“, – sakė V. Urban.

Pasak jo, lyginant Statistikos departamento ir Lietuvos lenkų sąjungos inicijuoto visuomeninio gyventojų surašymo rezultatų skirtumus skirtingose Vilniaus krašto vietovėse, matyti, kad tokiose seniūnijose, kaip Turgeliai, Buivydžiai, Juodšiliai, Kalveliai, Baltoji Vokė ir kt., lenkų tautybės asmenų yra daugiau negu fiksuota Statistikos departamento.

Anot V. Urbano, pavyzdžiui, Vilniaus rajono Buivydžių seniūnijoje, Statistikos departamento duomenimis, gyvena 612 lenkų tautybės asmenų, o LLS duomenimis – 789, Kalvelių seniūnijoje – 2 939 , o LLS duomenimis, – 3 277 lenkų tautybės gyventojai, Šalčininkų rajono Turgelių seniūnijoje, Statistikos departamento duomenimis, 1605 lenkų tautybės gyventojai, o LLS – 1 667.

V. Urbano nuomone, tokie skirtumai susidarė galimai dėl to, kad Statistiko departamentas rėmėsi duomenimis iš valstybės registrų, kurie nevisai atspindi realią situaciją.

„Šiuo metu duomenų apie asmens tautybę nėra privaloma pateikti, todėl dažnai registruose jie yra nenurodyti. Lietuvoje apie 2 proc. gyventojų nėra registruose nurodę savo tautybės – t.y. apie 60 tūkstančių gyventojų. Tai, manyčiau, yra labai daug mūsų šaliai“, – sakė V. Urban.

Jis pabrėžė, kad Statistikos departamentas 2021 m. pavasarį vykdė gyventojų tautybės statistinį tyrimą, kurio metu gyventojai galėjo tik elektroniniu būdu deklaruoti savo tautybę.

„Manau, kad Statistikos departamento vykdytas gyventojų tautybės statistinis tyrimas patyrė visišką fiasko, kadangi buvo rengiamas vien elektroniniu būdu. Lietuvoje tik apie 70 proc. namų ūkių naudojasi kompiuterių ir turi kompiuterinio raštingumo įgūdžius. Be to, nebuvo jokios medijų kampanijos, informacinių pranešimų ir tai sąlygojo tokį rezultatą, kad tik dešimtadalis Lietuvoje gyvenančių tautinių mažumų deklaravo savo tautybę šiame tyrime“, – sakė LLS atstovas.

Anot V. Urbano, gavus galutinius rezultatus iš visų Vilniaus krašto vietovių, kur vyko lenkų tautybės asmenų surašymas, LLS ketina kreiptis į Statistikos departamentą ir kartu palyginti skaičius bei išgryninti realią situaciją atskirose vietovėse.

„Nesakome, kad viskas, ką Statistikos departamentas suskaičiavo, yra netikslu ir nekokybiška. Tačiau turime skaičius, kurie skiriasi nuo oficialiai departamento pateiktų, ir net gerai matyti skirtumo tendencija – nuo 3-4 iki 10 ir daugiau procentų. Remiantis tokia tendencija galima teigti, kad Lietuvoje gyvena ne 183 000 lenkų tautybės asmenų, kaip pateikia Statistikos departamentas, o gerokai per 200 000. Todėl privalome signalizuoti, kad duomenų neatitikimas yra per didelis. Manau, privalome kartu palyginti, išanalizuoti skaičius bei pateikti teisingus rezultatus visuomenei. Manau, kad bet kuriuo atveju bendras tiek LLS, tiek Statistikos departamento tikslas yra kuo tiksliau įvertinti Lietuvoje gyvenančių lenkų tautinės mažumos atstovų skaičių“, – sakė V. Urban.

Seimo narė Rita Tamašunienė pasidžiaugė, kad gyventojai, neturėdami įrašo pase apie tautybę, surašinėtojams pasisakė, kad laiko save lenkais ir deklaravo savo tautybę surašymo metu.

Jos nuomone, statistiniai duomenys labai svarbūs, formuojant šalies politiką tautinių mažumų srityje.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
2.0000

Top naujienos

Naujame dokumente – kitokia EK pozicija dėl tranzito į Kaliningradą: ragina daryti viską, kad jo neliktų (6)

Lietuva vis dar laukia galutinio Europos Komisijos ( EK ) žodžio, stabdyti ar leisti iš Rusijos į...

Ernestas Naprys

Palūkanos jau auga, bet bankai už indėlius dar nemoka: pasakė priežastį ir ko tikėtis

Doleriai – 3,6 procento metinių palūkanų. Netgi eurai jau turi metinę kainą – 1 procentas....

Karas Ukrainoje. Putinas svaidosi baugiomis užuominomis, pakomentavo karo eigą skelbia apie didžiausius mainus nuo Rusijos invazijos pradžios

Išaušus dar vienai karo Ukrainoje dienai, užsienio žiniasklaidoje skelbiami keli svarbūs...

Delfi PliusJustina Maciūnaitė

NT ekspertai nerimauja dėl šešėlio rizikos būsto nuomos rinkoje: įvardijo, kaip išaiškinami nelegalūs nuomotojai

Valdžios institucijoms prakalbus apie papildomą finansinę naštą NT savininkams, brangstančias...

Delfi PliusVytautė Merkytė

Net pirmadieniais pilni barai, o kainos – mažesnės negu Vilniuje: ką privalote nuveikti Budapešte (1)

Su Budapeštu turiu sudėtingą santykį: iš vienos pusės norisi rėkti, kad Viktoras Orbanas yra...

Artur Swan tikina patekęs į suktus lietuvės spąstus: pasijuto lyg filme „Tinder Swindler“ (1)

„The Tinder Swindler“ – filmas, pasakojantis, kaip pažinčių programėlėje „Tinder“...

Šiuo ženklu pažymėtų prekių Lietuvoje vis daugiau: specialistai sako, kad tai gali sumažinti skurdo lygį

Daugelis esame girdėję terminą „sąžininga prekyba “ (angl. Fair trade). Kaip žinia, ši...

Kečupas nudegusiam paršeliui arba kaip sukurti efektyvią reklamą neturint didelio biudžeto

Kas yra gera verslo strategija ? Ar tikrai reikia įdėti daug pastangų planuojant ir strateguojant,...

Kvepianti bomba: per karščius tūkstantinės žalos gali atnešti tiesiog automobilio gaiviklis

Lietuvą šiemet aplankė rekordiniai karščiai. Didžiulė kaitra kelia pavojų ne tik gyventojų...

Moteriškąja Užkalnio versija pavadinta emigrantė Feldhausen: lietuviai moteriai tiek toli gražu neleis

Milda Matulaitytė-Feldhausen – lietuvių pamėgta publicistė, „Žinių radijo“ laidos...