„Atsakydama į Jūsų 2021 m. rugsėjo 23 d. raštą norėčiau pastebėti, kad tai ne aš teikiu kokias nors privilegijas kokiems nors politikams ar jų grupėms, o jūs reikalaujate išskirtinių sąlygų savo susikurtam dariniui, kurį vadinate šešėline Vyriausybe, nors tai neatitinka nei Konstitucijos, nei Seimo Statuto“, – savo atsakyme R. Karbauskiui teigia I. Šimonytė.

Premjerė atkreipia dėmesį, kad tais atvejais, kai ji organizavo kokius nors susitikimus su Seime atstovaujamomis politinėmis jėgomis, LVŽS frakcijos seniūnė buvo maloniai į juos kviečiama. Tuo tarpu Seimo narys Eugenijus Jovaiša labai daug prisidėjo rengiant partijų susitarimą dėl švietimo.

„Nors pasaulio parlamentarizmo tradicijose šešėlinės opozicinės vyriausybės yra puiki priemonė demokratijai stiprinti, jūsų veikla, švelniai tariant, tos tradicijos nelabai atitinka. Tokie formatai paprastai veikia parlamentų ribose, kur veikiančiam ministrui pirmininkui oponuoja didžiausios opozicinės politinės grupės lyderis, pateikdamas alternatyvius sprendimų projektus ar klausimus“, – akcentuoja I. Šimonytė.

„Jūs savo noru atsisakėte Seimo nario mandato ir Jūsų įsitikinimas, kad toks Statute nenumatytas darinys, kaip jūsų pasiskelbta už Seimo ribų veikianti bendraminčių grupė, turi kokias nors ypatingas teises, neatitinka jokių demokratinės atskaitomybės principų“, – pažymi ji.

I. Šimonytė teigia, kad Vyriausybė R. Karbauskiui atskaitinga taip pat, kaip ir bet kokiam kitam Lietuvos Respublikos piliečiui – per Seimo Statute numatytas procedūras ir parlamentinę kontrolę, atliekamą tautos atstovų Seime, per savo veiklos viešinimą ir informacijos sklaidą.

„Esame susipažinę ir su Jūsų persiųstais įvairiais nutariamojo pobūdžio dokumentais, tačiau pabrėžčiau, kad Jūsų rašto teiginys, jog mano vadovaujami kabineto nariai „nepajėgia spręsti problemų ir tik jas gilina“, yra vertintinas kaip Jūsų nuomonė, su kuria ginčytis nėra jokio tikslo, nes nėra konstruktyvaus ginčo objekto“, – atkreipia dėmesį I. Šimonytė.

„Bet kurio Vyriausybės nario, kaip ir visos Vyriausybės in corpore veiklai vertinti yra Seimo Statuto nustatytos procedūros, ir jeigu Jūsų vadovaujamos politinės jėgos frakcijai atrodo, kad turima pagrindo jas inicijuoti, tai ir turėtų būti daroma, užuot siuntus Vyriausybei ultimatumus“, – pabrėžia ji.

Ministrė pirmininkė, kalbėdama apie paskutinį šešėlinės Vyriausybės ultimatumą, pabrėžia, kad Vyriausybė neturi planų „apkrauti mokesčiais piliečių, juos priešinti ir skaldyti šeimos politikos klausimais“.

I. Šimonytė taip pat atkreipia dėmesį, kad šeimos politikos klausimu yra svarbūs ne ginčai, kas gali būti laikoma šeima, o reali pagalba šeimoms.

„Vyriausybė yra nuosekliai įsitikinusi, kad šeimoms svarbūs ne abstraktūs ginčai, ar Jūsų ar mano šeima atitinka kieno nors įsivaizdavimą, o reali pagalba ir saugi aplinka sprendžiant vaikų auginimo, neįgaliųjų ar senyvų šeimos narių poreikių problemas. Kokybiškas švietimas, susitarimą dėl kurio pasirašėte ir Jūs, yra nepalyginamai svarbesnis vaikus auginančioms šeimoms nei ginčai, kuriuose bandoma tiksliai apibrėžti tai, kas nėra tiksliai apibrėžiama dėl pačių žmonių skirtingumo“, – teigia ji.

Pasak premjerės, tiek COVID pandemijos, tiek nelegalios migracijos klausimais Vyriausybė turi galimybę nuolat diskutuoti ir su LVŽS priklausančiais parlamentarais.

„Yra Jūsų partijos frakcijai priklausančių Seimo narių iniciatyvų, kurioms Vyriausybė, o vėliau ir visas Seimas pritarė. Noriu priminti, kad buvusios kadencijos Seime tokių atvejų praktiškai nepasitaikydavo, nes praktiškai visi tuometinės opozicijos siūlymai būdavo tiesiog atmetami. Realiai alternatyvių šių problemų sprendimo būdų tose diskusijose išgirsti neteko“, – sako premjerė.

Ji taip pat pabrėžia, kad LVŽS frakcijos nariai, skleidžiantys melą apie pandemiją ir vakcinas, „turėtų prisiminti savo atsakomybę prieš viešąjį gėrį, kuris yra visuomenės sveikata“.

„Nesiimu vertinti, kokio didumo „daugelio žmonių“ vardu kalbate, tačiau šiuo metu ir po vieną kai kas imasi kalbėti tautos vardu. Jūsų teisė kritikuoti, naudoti Jūsų partijai priklausančių politikų Seime mandato teikiamas galimybes Statuto numatytoms procedūroms inicijuoti. Gili pagarba Konstitucijai ir Statutui verčia mane būti visada šiems demokratiniams procesams pasiruošus“, – į R. Karbauskį kreipiasi I. Šimonytė.

„Tačiau Jūsų vadovaujamos ir šešėline Vyriausybe vadinamos bendraminčių grupės, neturinčios atskiro teisinio statuso, siūlymus vertinsime kitų gaunamų siūlymų kontekste, nes išskirtinės reikšmės jiems suteikti nebūtų pagrindo. Tačiau už konstruktyvius siūlymus būsime dėkingi ir pagal galimybes į juos atsižvelgsime ir toliau“, – taip pat pabrėžia ji.

ELTA primena, kad R. Karbauskis teigia, jog jį stebina premjerės I. Šimonytės viešas atsakymas į jo paklausimą, kodėl Vyriausybė ignoruoja oficialią šešėlinės Vyriausybės korespondenciją, paklausimus bei pasiūlymus, nors, pasak jo, įstatymai numato, kad paklausėjui būtų atsakyta.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (296)