aA
Baltijos jūros regione staiga padidėjusį radioaktyvių medžiagų kiekį pirmieji užfiksavo švedai, 400 km nuo Lietuvos, vėliau padidėjimą fiksavo Norvegija ir Suomija.
Ignalinos atominė elektrinė
Ignalinos atominė elektrinė
© DELFI / Domantas Pipas

„Tai yra keturi radionuklidai, kurie atsiranda vykstant branduolinėms reakcijoms ar veikiant branduolinės energetikos objektams“, – situaciją komentuoja Radiacinės saugos centro stebėsenos vadovas Julius Žiliukas.

Teigiama, kad Lietuvoje radiaciją fiksuojantys įrenginiai jokių pakitimų nenustatė. Radiacinės saugos centras teigia, kad oras, kuriuo kvėpuojame Lietuvoje buvo ir yra švarus, radioaktyvių medžiagų padidėjimo nefiksuota. Nepaisant to, bus atliekami detalesni tyrimai, siekiant nustatyti, ar nėra bent minimalaus radioaktyvių medžiagų padidėjimo.

Olandų specialistai atsižvelgia į paskutinę savaitę vyravusius vėjus ir sudarė žemėlapį, kokias valstybes radioaktyvus debesis, atkeliavęs iš šiaurės vakarų Rusijos, užklojo. Šiame regione yra trys rusų atominės elektrinės. „Įtarimas yra, kad tai galėjo vykti iš Vakarų Rusijos, nors Rusija pranešė, kad jų branduolinės energetikos objektuose viskas tvarkoje ir niekas neįvyko“, – pasakoja Radiacinės saugos centro stebėsenos vadovas Julius Žiliukas.

Prieš penkerius metus buvo skelbta, kad Sosnovy bor jėgainėje įvyko avarija – skilo turbina. Tačiau pirmadienį Lietuvos tarnybos patvirtino, kad radioaktyvių dalelių padidėjimas fiksuotas ir mūsų šalyje, praėjusį pirmadienį radioaktyvaus cezio ore padidėjo Lazdijuose, šeštadienį, sveikatai nepavojingas radioaktyvių dalelių didėjimas vėl užfiksuotas Lazdijuose ir Turgelių miestelyje, prie pat Baltarusijos sienos, keliasdešimt kilometrų nuo Astravo.

Rusų deklaruojama ramybė nestebina, tokių pat, kaip dabar, radioaktyvių medžiagų Europoje buvo pasklidę prieš porą metų, tarptautiniai ekspertai ir tada nustatė, kad radioaktyvūs debesys atkeliavo iš Rusijos, bet rusai neprisipažino.

Šį kartą Lietuva, diplomatiniais kanalais, bandys išsireikalauti iš rusų oficialios informacijos, kas vyksta jų jėgainėse. Anot Radiacinės saugos centro, radioaktyvių dalelių iš atominės jėgainės gali pasklisti ir nekilus avarijai, o tiesiog atliekant paprastus, rutininius darbus, kuomet yra nesilaikoma saugos taisyklių. Būtent dėl griežtų reikalavimų, Ignalinos atominės jėgainės uždarymas trunka dešimtmečius.

Buvęs Energetikos ministras, Arvydas Sekmokas primena, kad rusų technologijos naudojamos ir Astravo jėgainėje prie Vilniaus, o statant Astravą skelbta apie ne vieną incidentą. Lietuvos žvalgyba ataskaitoje skelbia, kad šalia Astravo reaktoriaus buvo kilęs gaisras, dar ankščiau skelbta, kad Astravo reaktorius krito iš keturių metrų aukščio. „Tai rodo tiek, kad Rusijos statoma branduolinė energetika ir eksploatuojama branduolinė energija nėra visiškai saugi. Incidentai ir avarijos yra realus faktas ir tai, kad Astravas, kurio pirmasis blokas gali būti paleistas jau liepą, yra mažiau negu penkiasdešimt kilometrų nuo Vilniaus, tai yra reali grėsmė“, – sako buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Radiacinės saugos centro stebėsenos vadovas Julius Žiliukas teigia, jog saugos centras neturi jokios informacijos, kad kažkas pakito Lietuvos radiaciniame fone.

„Prieš keletą dienų buvo paskelbta informacija, kad poroje stočių rodė padidėjusį radionuklidų kiekį, tačiau administracijoje mes neturėjome oficialios ir patvirtintos informacijos“, – teigia specialistas.

Dar viena laboratorija tiria bandinius, kurie yra labai tikslūs, tad jų tyrimas užtrunka ilgai. Tyrimo rezultatai parodys, ar Lietuvoje nebuvo kažkokių pėdsakų, kuriuos aptiko Švedijos tarnybos.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(45 žmonės įvertino)
4.2667

Top naujienos

Europos „koronaviruso žvaigžde“ tapusi šalis dabar klimpsta vis giliau: deja, klydome (7)

Kai birželio mėnesį ant viduramžiško Prahos Karolio tilto į „Covid-19“ „atsisveikinimo...

Pacientų kantrybė išseko: medikai nekelia ragelio, o jei atsiliepia, bendrauja šiurkščiai (197)

Maždaug prieš dešimtmetį kur kas daugiau panevėžiečių sveikatos reikalus patikėdavo...

Iš vaikų namų su 3 tūkst. eurų kišenėje: patyrė benamio dalią ir išdavystės kartėlį (99)

Mažiau nei 3 tūkst. eurų – toks kraitis įdedamas globos namus paliekantiems pilnamečiams....

Reta liga sergantis marijampolietis: nežinau, kas bus toliau ir kuo viskas baigsis

Marijampolietis Juozas Andziulis neseniai atšventė 71-ąjį gimtadienį, o po kelių savaičių vėl...

Koncerto metu Vidas Bareikis patyrė traumą: kraujuojančią galvą vadyba pasiūlė slėpti po kepure (5)

Kas jau kas, bet Vido Bareikio gerbėjai žino, kad šio atlikėjo gyvi pasirodymai kupini ne tik...

„Masalo efektas“ – triukas, verčiantis mus išlaidauti (2)

Kavinėje siūloma pasirinkti net iš trijų ar net keturių dydžių kavos puodelių. Jų kainos,...

Nutylėta Antrojo pasaulinio karo: „vaiduoklių armija“ apmulkino nacius

Rugsėjo 2 d. sukako 75 metai nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Šio pasaulinio konflikto metu...

Grįžusi iš JAV jauna kaunietė pasinėrė į neįprastą verslą (1)

JAV 10 metų praleidusi Raminta Stowe prieš metus grįžo į Lietuvą kartu su savo amerikiečiu...

Buvęs žalgirietis Lawsonas persistengė – kinai diskvalifikavo iki gyvos galvos (3)

Ramiu būdu niekada negarsėjęs amerikietis Ty Lawsonas , pastaruosius ketverius metus žaidęs CBA...

Į kapines karsto neįleidęs Marijampolės rajono kunigas – atleistas, jo išsižada jau trečia parapija (298)

Karsto į kapines neleidęs įnešti Skardupių kunigas Algirdas Kanapka atleistas iš pareigų....

|Maža didelių žinių kaina