aA
Vilniaus politikai kitą savaitę turėtų spręsti, ar prieštaringai vertinamo tarpukario diplomato Kazio Škirpos vardu pavadintai alėjai greta Gedimino pilies bokšto suteikti Trispalvės pavadinimą.
Lietuvos pasiuntinys Vokietijai Kazys Škirpa pasirašo Klaipėdos perdavimo Vokietijai aktą. Sėdi: Lietuvos užsienio reikalų ministras J. Urbšys ir Vokietijos užsienio reikalų ministras J. Ribentropas. 1939 m. kovo 23 d.
© Organizatorių archyvas

Tokį siūlymą Vilniaus savivaldybės tarybai teikia mero Remigijaus Šimašiaus komandos atstovas Renaldas Vaisbrodas. Pats R. Šimašius tam pritaria.

Politikas, taip pat einantis ir Lietuvos žydų bendruomenės vykdančiojo direktoriaus pareigas, pažymi, jog bendruomenė ne kartą kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę prašydama pervadinti Kazio Škirpos alėją. Anot jo, esamas gatvės pavadinimas supriešina visuomenę.

„Žydų bendruomenės pozicija – Kazio Škirpos alėjos pavadinimą keisti būtina vien iš pagarbos visiems Lietuvos piliečiams. Šis teiginys grindžiamas Lietuvių Aktyvistų Fronto vado, 1941 metų sukilėlių paskelbtos nepriklausomos Lietuvos ministro pirmininko K. Škirpos inspiruotų ir dažnai pasirašytų tekstų ištraukomis: „Labai svarbu šia proga nusikratyti ir nuo žydų. (...) Juo jų daugiau šia proga iš Lietuvos pasišalins, tuo bus vėliau lengviau baigti nuo žydų nusikratyti“, – teigia R. Vaisbrodas.

Jis pateikia ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) išvadą vertinant K. Škirpos veiklą II Pasaulinio karo metais. Joje K. Škirpos, kaip istorinės asmenybės veikla, vertinama nevienareikšmiškai.

„Iš vienos pusės jis buvo Lietuvos patriotas, daug jėgų skyręs Nepriklausomos valstybės kūrimui bei pasipriešinimo sovietų okupaciniam režimui organizavimui. Kita vertus, 1940–1941 metais jo veikloje būta ir antisemitizmo apraiškų“, – teigiama pažymoje.

Pasak centro, K. Škirpai, jo vadovaujamai Lietuvių aktyvistų fronto (LAF) organizacijai galima prikišti tai, kad antisemitizmas joje buvo iškeltas į politinį lygmenį ir „tai galėjo paskatinti dalį Lietuvos gyventojų įsitraukti į Holokaustą“. Organizacija siūlė žydus išvaryti iš Lietuvos. Centras pažymėjo, kad apie nacių planus vykdyti holokaustą LAF nariams II pasaulinio karo išvakarėse nebuvo žinoma.

R. Vaisbrodas pabrėžia, jog būtina koncentruotis „į tai kas vienija, o ne tai kas skiria“.

Kazys Škirpa, Lietuvos kariai savanoriai, tarp jų ir daugiau nei 3000 žydų kovojo už Lietuvos laisvę. Todėl, prasminga pažymėti vieną iš nepriklausomybės kovų simboliu tapusį 1919 metais sausio 1 dieną Gedimino pilies bokšte įvykusį Lietuvos vėliavos iškėlimą“, – motyvus suteikti Trispalvės pavadinimą pateikia tarybos narys.

Anot jo, savivaldybės Pavadinimų, paminklų ir memorialinių lentų komisijos inicijuotoje vilniečių apklausoje, kurioje dalyvavo 600 respondentų, du trečdaliai pasisakė už pavadinimo keitimą.

Klausimą Vilniaus savivaldybės taryba turėtų svarstyti kitą trečiadienį.

Meras Remigijus Šimašius sako pritariantis kolegos siūlymui.

„Galime aukštinti darbus, kurie to verti, bet jei dėl asmenybės veiksmų galėjo nukentėti kiti žmonės, negalime to ignoruoti. Mokydamiesi iš šių pamokų, kiekvieną naują sumanymą dėl istorinių veikėjų pagerbimo tikriname iš visų pusių. Gatvių pavadinimai, paminklai ir atminimo lentos mums turi priminti šlovingą istoriją ir garbingus veiksmus, bet negali skaldyti visuomenės“, – feisbuke trečiadienį rašė meras.

Anot jo, K. Škirpa su savanoriais 1919-aisiais iškėlė Trispalvę Gedimino pilies bokšte, todėl šiai alėjai tiktų jos vardas.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
2.3125

Top naujienos

Populiariausias Kaliningrado kurortas: lietuviams priekaištauja, kad jie nemoka gerti (174)

Pagrindiniu Kaliningrado srities kurortu vadinamas Svetlogorskas svajoja nukonkuruoti Palangą ir...

Gyvai / Europos jaunimo čempionato ketvirtfinalis: Lietuva – Izraelis tiesioginė rungtynių transliacija (92)

Europos jaunimo iki 20 metų čempionate – lemiamų kovų metas, dėl titulo liko kovoti 8-ios...

Apsilankė legendiniuose Šventosios nameliuose: taupūs žmonės už tokią kainą čia gali praleisti visą savaitę (121)

Vasara – tikras atostogų metas, kai daugelis žmonių renkasi, kur praleisti laisvas dienas, o gal...

Progas švaistęs „Žalgiris“ baigė kovas Europos lygoje (59)

Europos lygos pirmo atrankos etapo atsakomosiose rungtynėse aibę šansų sukūręs Vilniaus...

Brutalaus nužudymo Vilniuje pėdomis: liudininkė negali pamiršti sukrečiančių vaizdų (78)

Trečiadienio rytą vilniečius sukrėtė žmogžudystė Verkių parke. Vietiniai gyventojai vis...

Alytuje mestos didžiulės policijos pajėgos: ieškomas pabėgęs nuteistasis  įvestas planas „Sulaikymas" (29)

Ketvirtadienį popiet į Alytaus pataisos namus negrįžo nuteistasis, informuoja pareigūnai...

Simona Nainė išbandė stilistės darbą: pažiūrėkite, kaip pavyko balsavimas (32)

„Nebus čia taikos!“ – taip į stiliaus dvikovą iškvietęs prekės ženklo „Nunu“...

Malaizijos krantuose ieškomi dingę du per Antrąjį pasaulinį karą nuskendę povandeniniai laivai juose – 79 įgulos narių kūnai (5)

Aplink Indoneziją, Malaiziją ir Singapūrą jūros dugnas slepia daugiau nei 100 nuskandintų...

Šefas iš amerikiečių parsivežė ypatingą šonkaulių marinavimo receptą (17)

„Kai hobis susuka galvą, kai jam atiduodi savo dienas ir naktis, kai daug domiesi ir tau viskas...