Teisėsauga neturi jokių objektyvių įrodymų, kad Rugsėjo 11-osios išpuolių organizavimu įtariamas Saudo Arabijos pilietis galėjo būti atgabentas į slaptą amerikiečių kalėjimą Lietuvoje, paskelbė Vilniaus miesto apylinkės teismas.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Teisėja atmetė Mustafos al Hawsawio prašymą suteikti jam nukentėjusiojo statusą, nurodęs, kad jo advokatės skundas grindžiamas prieštaringais duomenimis ir prielaidomis.

„Šiuo konkrečiu atveju nėra pagrindo vadovautis viešojoje erdvėje pasirodančia išslaptinta, t. y. nekonkrečia informacija, ir vien šia informacija grįsti nutarimą asmenį pripažinti nukentėjusiuoju“, – rašoma teismo nutartyje.

Anot teismo, šiuo metu atliekamame ikiteisminiame tyrime nėra faktinių duomenų, kad Mustafa al Haswawi neteisėtai buvo gabenamas per Lietuvos sieną, to nepatvirtina ir užsienyje atlikti tyrimai.

„Nesant objektyvių įrodymų apie tai, kad byloje neapklaustam Mustafa al Hawsawi ikiteisminio tyrimo metu tiriamomis nusikalstamomis veikomis galėjo būti padaryta žala, šiuo metu jo pripažinimas nukentėjusiuoju būtų paremtas tik prielaidomis“, – nurodė teismas.

„Aukštos vertės sulaikytasis“

Skundą teismui pateikusi advokatė Ingrida Botyrienė, atstovaujanti Londono nevyriausybinei organizacijai „Redress“, teigia, kad įtarimus apie galimą vyro kalinimą Lietuvoje pagrindžia Jungtinių Valstijų Senato paskelbta ataskaita ir nevyriausybinių organizacijų surinkti duomenys.

Ji BNS sakė skųsianti sprendimą Vilniaus apygardos teismui.

Prašymas dėl 47 metų Mustafa al Hawsawio statuso pateiktas ikiteisminiame tyrime, kuris nevyriausybinių organizacijų prašymu Lietuvoje pradėtas 2014 metų vasarį ir išplėstas po tų metų gruodį JAV demokratų senatorių iniciatyva paskelbtos ataskaitos apie įtariamųjų terorizmu kankinimus.

Konkrečios šalys ataskaitoje neįvardytos, bet žmogaus teisių organizacijos teigia, kad dokumente minimas „violetinis“ centras veikė Antaviliuose netoli Vilniaus. Anot JAV Senato, centras 2006 metais uždarytas, kai valstybė atsisakė suteikti medicinos pagalbą centre kalintam Mustafa al Hawsawiui.

Pasak advokatės, JAV institucijos pripažino, kad Mustafa al Hawsawis buvo įtrauktas į specialią CŽV suėmimo ir tardymo programą, buvo vienas iš „aukštos vertės sulaikytųjų“, kurių atžvilgiu taikytus tardymo metodus Europos Žmogaus Teisių Teismas yra prilyginęs kankinimui.

Nukentėjusiojo statuso suteikimas leistų Mustafa al Hawsawio atstovams teikti prašymus ir susipažinti su tyrimo informacija, teigė advokatė.

Vilniaus miesto apylinkės teismui pateiktame prašyme teigiama, kad JAV karinė komisija Mustafa al Hawsawiui gali skirti mirties bausmę.

Gynybos taktika

JAV vyriausybė teigia, kad Mustafa al Hawsawis priklausė „Al Qaeda“ organizacijai ir prisidėjo prie Rugsėjo 11-osios išpuolių.

2003 metais Pakistane sulaikytas vyras yra antrasis Saudo Arabijoje gimęs asmuo, kurio advokatai įtaria kalinimą Lietuvoje. Europos Žmogaus Teisių Teismui perduota byla dėl Saudo Arabijoje gimusio palestiniečio Abu Zubaydah (Abu Zubaida) galimo laikymo slaptame kalėjime.

Lietuvoje 2009 metų pabaigoje per parlamentinį tyrimą identifikuoti du objektai Vilniuje ir šalia sostinės, kur esą galėjo būtų įrengtos patalpos sulaikytiesiems laikyti. Taip pat nustatyti keli su CŽV siejami skrydžiai į Vilnių ir į Palangą, vykę 2003-2006 metais, tačiau neatsakyta į klausimą, ar į Lietuvą atskraidinti įtariamieji terorizmu.

Šiam tyrimui vadovavęs Seimo narys Arvydas Anušauskas sako, jog nukentėjusiojo statuso Mustafa al Hawsawis siekia, kad išvengtų mirties bausmės Jungtinėse Valstijose.

„Jiems gresia mirties bausmė, jie stengiasi tapti nukentėjusiaisiais Europos Sąjungos šalyse ir atitinkamai pasiekti, kad tokie sprendimai darytų įtaką nuosprendžiui Jungtinėse Amerikos Valstijose“, – BNS sakė A.Anušauskas.

Jo teigimu, JAV nusprendus neišslaptinti informacijos apie įtariamųjų slaptą tardymą, Lietuva savo jėgomis galutinių atsakymų pateikti negali, „nes tiesiog nevaldo tos informacijos, kuri yra ne mūsų rankose“.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nemirsetoje įsitaisęs naftos magnatas oficialiai pripažintas žemgrobiu (112)

„Minijos naftos“ direktorius turi griauti tvorą, ardyti trinkeles ir naikinti nuotėkų...

Reikšmingas įvykis pasaulio politikoje: kokia kryptimi žengs Kinija? (102)

Kas penkerius metus pasaulis stebi, kaip Kinijos valdančioji partija rengia savo suvažiavimą....

E. Šileikis apie dvigubą pilietybę: argumentai svarūs, bet nežinau, ar konstitucinio kalibro (162)

Seimo prašymu Konstitucinis teismas vėl ėmėsi dvigubos pilietybės klausimo. Teismo prašoma...

Artėja permainos – jau paspaus šaltukas (20)

Nors šiuo metu vyrauja ganėtinai šilti ir palyginti sausi orai , visgi, pokyčiai jau atkeliauja....

A. Pitrėnienė – jau ne bedarbė, vadovaus Skuodo vaikų darželiui (329)

Neperrinkta į Seimą, priversta skandalingai palikti savo draugės Laimutės Anužienės vadovautą...

Vilniuje mįslingai dingo vyras: namuose nerimauja žmona ir dvi mažametės dukrytės Varėnoje rastas motociklas (116)

Antradienio vakarą DELFI redakciją pasiekė sunerimusios šeimos laiškas. Sekmadienį Vilniuje...

„Real“ Madride nesugebėjo palaužti „Tottenham Hotspur“ pasipriešinimo visi antradienio dvikovų rezultatai (5)

UEFA Čempionų lygoje H grupės lyderių Madrido „Real“ ir Londono „ Tottenham Hotspur “...

Dvigubą dublį pelnęs G. Orelikas trileryje su pratęsimu krito nuo graikų AEK komandos

Pirmą pralaimėjimą FIBA Čempionų lygoje patyrė Venecijos „Umana Reyer“ komanda su...

Užsimojo pagerinti prekybos tinklų darbuotojų sąlygas (90)

Po to, kai buvo pasirašytas nacionalinis susitarimas dėl šalies pažangai būtinų reformų ,...

D. Trumpo dukra Tiffany triukšmingai atšventė savo gimtadienį: netrūko nei žinomų draugų, nei įspūdingų akimirkų (2)

Praėjusį penktadienį savo 24-ąjį gimtadienį atšventusi Jungtinių Amerikos valstijų prezidento...