Sostinės savivaldybės bandymas lopyti miesto įmonių kišenes, joms perleidžiant ir parduodant, iš pirmo žvilgsnio, menkos vertės statinius prestižinio Turniškių rajono apylinkėse sukėlė įtarimų prokurorams.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai teigia nustatę, kad menkaverčius pastatus įsigijusiems verslininkams būtų sudarytos išskirtinės sąlygos nebrangiai pirkti ar išsinuomoti kur kas vertingesnę žemę po šiais statiniais. Prokuratūra Vilniaus politikų sprendimus siekia panaikinti per teismą.

Pastatai menkaverčiai. Bet ne žemė

Prokurorai kreipiasi į teismą su prašymu ginti viešąjį interesą ir panaikinti Vilniaus tarybos sprendimą, kuriuo bendrovėms „Grinda“ ir „Vilniaus viešasis transportas“ (VVT) perleista 10 nekilnojamojo turto (NT) objektų Turniškių apylinkėse.

„Išnagrinėjus aptariamą medžiagą, buvo padaryta išvada, kad savivaldybės tarybos sprendimai yra akivaizdžiai ženkliai nuostolingi savivaldybei. O taip pat priimant sprendimus nebuvo laikomasi įstatymų nustatytos procedūros: nebuvo atliktas realus turto investavimo socialinis – ekonominis pagrindimas. Nuostolingumas savivaldybei šiuo atveju pasireiškia tuo, kad vertinant aukščiau minėtus pastatus nebuvo įvertinti žemės sklypai, ant kurių šie pastatai stovi. Pastatų savininkas turi teisę ne aukciono tvarka pirkti arba išsinuomoti sklypą, ant kurio stovi jo turimas pastatas. Tuo tarpu kai kuriais atvejais (Turniškių pastatai – ne išimtis) būtent sklypas, ant kurio stovi pastatas, ir yra kelis ar keliasdešimt kartų brangesnis už patį pastatą. Šiuo atveju savivaldybė perleido pastatus neįvertinusi sklypų, ant kurių stovi aptariami pastatai, vertės“, - DELFI teigė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus laikinoji vedėja Vilma Mažonė.

Pasak jos, prokurorai prašo savivaldybės nuosavybėn grąžinti ne tik Turniškėse esančius pastatus, bet ir daugiau analogišku būdu perleisto NT.

„Vilniaus apygardos prokuratūroje 2012 m. gegužės–birželio mėnesiais buvo išnagrinėtas Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje pareiškimas dėl galimų įstatymų pažeidimų, Vilniaus miesto savivaldybės tarybai priimant sprendimus dėl turto investavimo. Šiais Sprendimais Vilniaus mieto savivaldybė perdavė kelias dešimtis pastatų bei statinių (tarp jų – pastatus Turniškėse) uždarosioms akcinėms bendrovėms, kurių vienintelė akcininkė yra pati savivaldybė. Išnagrinėjus surinktą medžiagą, Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras, gindamas viešąjį interesą, kreipėsi į teismą, prašydamas panaikinti minėtus savivaldybės tarybos Sprendimus ir taikyti restituciją, t.y. atstatyti iki pažeidimų buvusią padėtį“, - sakė V. Mažonė.

A.Skaistys: savivaldybei gresia milijoniniai nuostoliai

Į prokurorus dėl Vilniaus tarybos veiksmų kreipęsis Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje Audrius Skaistys DELFI teigė manantis, jog spraga, leidžianti ne rinkos kaina supirkinėti žemes Turniškėse, galėjo būti palikta sąmoningai.

Audrius Skaistys
Audrius Skaistys
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Mes tokių įtarimų turėjome. Lyg įvelkama į teisėtumo rūbą, lyg teisėtai būtų užvaldomas tas turtas. Bet iš tikrųjų jis būtų nuperkamas žymiai mažesne negu rinkos kaina. O paskui – ne aukciono būdu pirkėjai galėtų įsigyti tą žemę. Paėmus visą NT, išeitų žymiai pigesnis variantas negu iš karto viską parduodant aukciono būdu“, - kalbėjo A. Skaistys.

Pasak jo, jeigu savivaldybės sprendimai nebus panaikinti, sostinei gresia milijoniniai nuostoliai dėl žemės pardavimo ar išnuomojimo sumažintomis kainomis.

„Žemė ten tikrai vertingesnė. Nes dauguma pastatų yra jau avarinės būklės. Žala būtų suprantama kaip negautos pajamos“, - aiškino A. Skaistys,

Beje, dėl NT Turniškėse su savivaldybe bylinėjasi ne tik prokurorai. Vyriausybės atstovas į teismą kreipėsi siekdamas išreikalauti informaciją apie šio planuojamo NT išpardavimo pagrįstumą.

„Dėl informacijos pateikimo teismas turėtų būti šį mėnesį. Mes nežinome socialinio-ekonominio sprendimų pagrindimo. Kokiais tikslais tas turtas yra investuojamas į uždarąsias akcines bendroves (VVT ir „Grindą“ – DELFI). Mes užklausėme, savivaldybė neatsakė. Tada padavėme į teismą, kad išreikalauti tą informaciją“, - sakė A. Skaistys.

G.Nakutis: dėl žemės vertės sąmoningai pakėlėme pastatų kainas

VVT vadovybė teigia, jog sklypų po Turniškių pastatais įvertinti nebuvo įmanoma, mat šie sklypai paprasčiausiai nėra suformuoti.

Gintaras Nakutis
Gintaras Nakutis
© DELFI / Valdas Kopūstas

„Matote, tos žemės nėra suformuotos. Pastatų (pardavimo - DELFI) niekas nekvestionuoja. Bet žemės sklypai nėra suformuoti. Teisės aktai nedraudžia parduoti tų pastatų. Jeigu lauksime, kol sklypai bus suformuoti, praeis dar keletas metų. Sklypai nėra suformuoti, dėl to ir negalima jų įvertinti“, - DELFI teigė VVT generalinis direktorius Gintaras Nakutis.

Pasak jo, rengiantis aukcionams buvo atsižvelgta į žemės vertę šioje sostinės dalyje. Esą būtent dėl to pastatus norėta parduoti už kainą, kuri viršija jų rinkos vertę.

„Dėl to ir nustatėme pirminę pardavimo kainą gerokai didesnę. Sakykim, buvusios pionierių stovyklos pastatai įvertinti gal 800 tūkst. Lt. O mes pradinę pardavimo kainą nustatėme 6 mln. Lt. Gerokai didesnė kaina. Lyg ir įvertinome galimą sklypą. Bet reikia palaukti teismo sprendimo. Kaip teismas nuspręs, taip ir bus“, - tęsė G. Nakutis.

Griauna finansinius planus

NT išpardavimas buvo vienas iš būdų, kuriais savivaldybė ketino lopyti VVT skolas. Dabar šie planai stringa.

„Savivaldybė VVT perdavė NT, kurį leido parduoti. Apskundus tarybos sprendimą dėl turto perdavimo Vyriausybės atstovui, pardavimo procedūros sustabdytos“, - sakė G. Nakutis.

VVT vadovas tikisi, kad teismas prokurorų prašymo nepatenkins.

„Laukiame galutinio teismo sprendimo dėl šio klausimo. Jeigu sprendimas leis atnaujinti pardavimo procedūras, planuojame aukciono būdu parduoti savivaldybės perduotus pastatus, esančius Valakampiuose ir šalia Nemenčinės pl. Nustatyta pradinė pardavimo kaina yra apie 6 mln. Lt, tikimės gauti apie 10 mln. Lt pajamų“, - sakė G. Nakutis.

Pasak jo, besidominčių VVT valdomu NT Turniškių prieigose yra ir dabar. Tačiau interesantų klausimai iki teismo verdikto liks neatsakyti.

Sostinės taryba praėjusiais metais VVT nuosavybėn perleido ir leido parduoti 6 pastatus. Tik vienas iš jų yra kiek toliau nuo Turniškių – Nugalėtojų gatvėje, esančioje kitapus Nemenčinės plento. Likę penki pastatai yra netoli vienas kito, šalia Turniškių esančiose Kiškių, Grybautojų, Svajonių ir Smilgų gatvėse.

Dar keturis NT objektus Smilgų gatvėje leista parduoti „Grindai“.

Pradinė parduodamų statinių kaina siekė apie 12 mln. Lt. Beveik pusė visų šių objektų pradinės kainos – 6 mln. Lt – tenka buvusiems vaikų namams Grybautojų gatvėje. Likę VVT ir „Grindos“ pastatai įvertinti nuo 100 tūkst. iki 1,1 mln. Lt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prodiuseris atskleidžia LRT transliacijų užkulisius: štai kodėl viskas tiek kainuoja (861)

Valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui kalbant apie „skandalingą informaciją“, kurią...

Išgirdęs tokį kūdikio verksmą – jo nebeužmirši: gydytojai perspėja apie pražūtingą moterų įprotį išduoda ir veidas (16)

„Kūdikis užrėkia tokiu gailiu riksmu, kurį vienąkart išgirdęs gydytojas – niekada...

Konstitucinis Teismas tarė žodį dėl vaiko priežiūros išmokų „lubų“: ką tai reiškia tėvams (8)

Trečiadienį Konstitucinis Teismas priėmė tėvams svarbų sprendimą – vaiko priežiūros...

Ieškomas ginkluotas nusikaltėlis, ant kojų sukeltos didelės policijos pajėgos blokuojamas Joniškis (136)

Šiaulių apskrities policija informuoja, kad ieško su organizuotu nusikalstamumu susijusio asmens,...

Nauja teorija apie „ypatingus“ rusus: skleidžia mitą apie Leningrado blokadą tarp „ypatingųjų“ – ir Putinas (80)

Mokslininkai paneigė teiginius, nuskambėjusius režisierės Eleonoros Lukjanovos filme „Blokados...

Atlyginimų augimas išsikvepia, bet daugelio laukia geras pokytis (147)

Po įspūdingo praėjusių metų spurto Lietuvos ekonomikos augimas turėtų sulėtėti, nepaisant to...

Siūlo daugiau išimčių, kada netaikyti „Sodros“ įmokų „grindų“ (9)

Šiemet įvestų „ Sodros “ įmokų „grindų“ konservatorė Gintarė Skaistė siūlo...

Visuomenės veikėjai atskleidė, už kurias iniciatyvas sirgs konferencijoje „Idėja Lietuvai“

Jau kitą ketvirtadienį, vasario 1 dieną, Vilniuje vyks idėjų ir pokyčių konferencija „Idėja...

Medikė Vokietiją iškeitė į Lietuvą ir per metus suprato, ką padarė (106)

Lina Jankauskaitė – viena iš, sutikime, nedaugelio medikų , kurie, priešingai populiariai...

Vokietija sukrėsta: 15-metis motinos akivaizdoje peiliu dūrė aukai į kaklą (54)

Vokietijos policija sulaikė 15-metį moksleivį, kuris įtariamas antradienį peilio dūriu į...