aA
Vilniaus savivaldybė pradeda rengti taboro teritorijos detalųjį planą, kuriuo siekiama beveik 9 ha žemę perimti savivaldybės žinion ir teritoriją civilizuotesne.

Savivaldybė savo lėšomis ketina parengti dviejų teritorijų detaliuosius planus, rašo "Vilniaus diena".

Viena jų yra prie Metalo ir Čigonų gatvių, kitaip dar vadinama aukštutiniu taboru, ir užima apie 2,2 ha. Kita, pavadinta žemutiniu taboru, įsikūrusi greta ir užima 6,4 ha. Kone trečdalis šio taboro įsiterpęs į valstybinį mišką. Savivaldybės specialistai teigia, kad miškas nuolat niokojamas, kertami medžiai ir statomi namai.

Iš tabore esančių 139 pastatų tik vienas 5 butų namas suręstas legaliai, kitos lūšnos pastatytos be leidimų ir neatitinka higienos reikalavimų. Pastatai šildomi kietuoju kuru, juose nėra elektros, vandentiekio, kanalizacijos. Tabore veikia vos viena vandens kolonėlė, gyventojai naudojasi lauko tualetu. Preliminariai skaičiuojama, kad tabore iš viso gyvena 500 romų.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virginijus Dastikas mano, kad, patvirtinusi teritorijos detalųjį planą, savivaldybė galėtų į taborą atvesti vandentiekį, kanalizaciją, įjungti elektrą. Jeigu taboro gyventojai sutiktų, būtų galima nugriauti nelegalias lūšnas ir vietoj jų už ES lėšas pastatyti laikinus namelius.

"Tos savavalės statybos tikrai niekas neįteisins, nesvarbu, kieno tie pastatai būtų: romų, lenkų, rusų ar lietuvių. Tuos pastatus reikės panaikinti. Suformuotas žemės sklypas bus visuomeninės paskirties. Vadinasi, ten nuolatinių gyvenamųjų pastatų taip pat būti negali. Mes jiems siūlome keltis į laikinus namelius. Tačiau tabore veikia dvi konfrontuojančios romų bendruomenės. Abi tarpusavyje turi susitarti, ar toks pasiūlymas joms tiktų. Rugpjūtį prašėme, kad jie informuotų apie sprendimą - jokio laiško iki šiol negavome", - sakė V.Dastikas.

Vilniaus miesto vicemeras Stanislovas Šriūbėnas pasakojo, kad vieną kartą abi romų bendruomenės lyg ir sutiktų keltis į laikinus namukus, kitą kartą jos reikalauja fantastiškų dalykų.

"Jie iškėlė naują versiją, kad jiems patiktų prie Ukmergės gauti 20 ha žemės. Dalis romų norėtų keltis ten, užsiimti žemės ūkiu, o dalis vis tiek liktų tabore. Gyventojų priėmime jiems mandagiai paaiškinau, kad savivaldybė žemei pirkti pinigų neturi, ES šiam tikslui tikrai lėšų neduos. Galų gale mes nelabai norėtume antro taboro", - sakė vicemeras.
Valdžios pastangos susitarti su romais kol kas vaisių nedavė. Mat bendruomenės atstovai S.Šriūbėnui pasakoja, kad pats meras Vilius Navickas romams žadėjęs nupirkti žemės sklypą Vilniaus rajone, o merui porina priešingai.

Todėl vicemeras pasiūlė vieną dieną taboro atstovams atvykti į bendrą susitikimą savivaldybėje, kuriame dalyvautų visos suinteresuotos šalys. Tačiau sutartu laiku romai į savivaldybę neatvyko.

Aukštutinio taboro romų bendrijos "Čigonų laužas" prezidentas Josifas Tyčina dienraščiui tvirtino apie tokį susitikimą nė nežinojęs, tačiau patikino, kad bendruomenei iš esmės savivaldybės pasiūlymas tinka. Į laikinus statinius sutiktų keltis dauguma aukštutinio taboro šeimų. Žemutinio taboro nuomonė, pasak J.Tyčinos, kaskart keičiasi.

2008 m. apklausos duomenys rodo, kad iš 223 apklaustų romų pusė jų neišsilavinę arba baigę keturias klases. Daugiau nei 60 proc. apklaustųjų neturi profesijos ir niekur nedirba. Jų šeimų pajamos per mėnesį nesiekia 200 litų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (346)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (418)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (118)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Nustelbė viską, ką teisėjas yra regėjęs: gauja nuteista už sistemingą pažeidžiamų merginų prievartavimą kai kurioms tebuvo 11 metų (12)

Gauja nubausta už „niekšiškus ir siaubingus“ nusikaltimus, o vadeiva įkalintas iki gyvos...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (14)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (1003)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

„Dzūkiją“ gyręs Šaras pokštavo dėl prametančio Jankūno: man irgi sakydavo – nuo vasario, Šarai

Tik po gyvybiškai svarbių Thomo Walkupo ir Leo Westermanno tritaškių Šarūnas Jasikevičius...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (402)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...

Pavasarį gimsiantis Meghan Markle mažylis sumaišys kortas eilėje į sostą, bet princu ar princese netaps (3)

Prieš penkis mėnesius Meghan Markle, Sasekso kunigaikštienė, Vindzoro pilyje ištekėjo už princo...

10 žaidimų, kurie sukels emocijų audrą

Šie projektai privers jus nuoširdžiai nerimauti dėl personažų likimo ir kels norą eiti iki pat...